REKLAMA

Zakupy online - co czwarty z nas został oszukany

Zakupy online to nie tylko sposób by oszczędzić czas, który spędzilibyśmy na zakupach w tradycyjnych sklepach, ale także sposób na to, by oszczędzić pieniądze. Co drugi z polskich internautów kupuje online co najmniej raz w miesiącu. Choć część z nas została kiedyś oszukana kupując w sieci, to zdecydowana większość internautów uważa zakupy online za bezpieczne. Dlaczego więc nie robimy zakupów w sieci częściej, jak będą wyglądały zakupy w przyszłości?

11.03.2013 16.00
Zakupy online – co czwarty z nas został oszukany
REKLAMA
REKLAMA

Odpowiedzi na wszystkie postawione wyżej zagadnienia udziela raport „Bezpieczeństwo i Zaufanie – filary polskiego e-commerce” (PDF, 1 MB) opracowany przez Ceneo.pl. Ponad 50% badanych internautów przynajmniej raz w miesiącu dokonuje zakupów za pośrednictwem internetu. Największą grupę stanowią osoby, które korzystają z e-zakupów kilka razy w roku.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe

Ponad połowa respondentów za powód, dlaczego częściej nie robi zakupów online podaje brak możliwości dokładnego obejrzenia produktu. Kolejnym powodem takiej, a nie innej popularności tej formy zakupów jest przeświadczenie internautów, że internet służy do kupowania tylko niektórych produktów. Trzecim powodem, jaki wymieniają badani jest brak możliwości dotknięcia produktu. Tylko 16,5% badanych obawia się, że zostanie oszukana.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_02

Co ciekawe, gdy zestawi się powody, które stoją za nie robieniem zakupów online wymieniane w 2011 oraz 2012 roku, wynika, że na znaczeniu tracą cztery powyżej wymienione powody. Wzrasta natomiast odsetek osób obawiających się udostępnienia swoich danych osobowych sklepom.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_03

Co zatem decydujemy się kupować w sieci? Tak jak w roku poprzednim najwięcej osób wskazało na przedmioty zaliczane do kategorii „Moda” czyli ubrania, obuwie oraz dodatki. Na drugim miejscu znalazł się sprzęt RTV tuż przed AGD, komputerami oraz kategorią „Dom i ogród”. Z czołówki w tym roku wypadły zarówno telefony komórkowe i akcesoria oraz książki oferowane przez internetowe księgarnie. Jak można się było spodziewać widoczne są również różnice pomiędzy tym, co kupują kobiety, z których dwie trzecie kupuje w sieci ubrania, następnie rzeczy z kategorii „Dom i ogród”, następnie książki oraz przedmioty przeznaczone dla dzieci Mężczyźni dosyć stereotypowo kupują sprzęt RTV, komputery oraz telefony.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_04

Nieco ponad 16% badanych zostało kiedykolwiek oszukanych kupując w sieci, a 7,6% respondentów taka sytuacja spotkała więcej niż jeden raz. Kupujący najczęściej narzekają na fakt, że towar otrzymany po zakupie nie jest zgodny z opisem na stronie produktu. Co czwarta oszukana osoba nie otrzymała kupionego produktu. Niemal co piąty internauta zwracał uwagę na fakt, że terminy oraz warunki dostawy były inne niż te obiecywane przez e-sklep. Mimo tego zdecydowana większość badanych uważa, zakupy w sieci za bezpieczne, a tylko co dziesiąty internauta obawia się robienia zakupów w internecie.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_05
zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_06
zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_07

Nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci tak jak my sami. Tak też postępują internauci, którzy przed dokonaniem zakupu czytają opinie innych użytkowników sklepu, zarówno na ich stronach, jak w porównywarkach cenowych czy też na forach dyskusyjnych. Niemalże połowa badanych czyta natomiast regulamin sklepu.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_08

O decyzji zakupu w danym sklepie nie decyduje obecnie znana marka. To obszerna baza produktów, wyczerpujące opisy oraz przychylne opinie innych internautów znajdują się w grupie czynników decydujących o wyborze e-sklepu. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Często przecież zakupy, w szczególności w przypadku asortymentu RTV i AGD, opiewają na duże sumy.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_09

Polacy chętnie dokonują zakupów online, a to, co decyduje o ponownych zakupach w danym sklepie to atrakcyjna cena, terminowość realizacji zamówienia oraz zaufanie, jakie buduje dany sklep.

zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_10
zakupy-internetowe-e-commerce-zakupy-online-polska-e-sklepy-ceneo-porównywarki-cenowe_11
REKLAMA

W przyszłości coraz częściej będziemy sięgali do zakupów online. Coraz większe znaczenie zyskiwać będą również zakupy realizowane poprzez urządzenia mobilne. Aplikacje porównywarek cenowych to coś, co będzie obecne w życiu coraz większej grupy konsumentów. Polacy, zresztą podobnie jak mieszkańcy innych krajów, przed zakupem w sieci chcą zobaczyć dany produkt, mieć możliwość jego dotknięcia. Gdy przypadnie do gustu jesteśmy skłonni kupić go poprzez internet, kierując się zazwyczaj kryterium ceny.

Jesteśmy zatem skłonni poczekać kilka dni na produkt, oszczędzając przy tym pieniądze.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA