REKLAMA

Jak wyłączyć subskrypcję lub płatność automatyczną w PayPal?

14.03.2013 11.01
Jak wyłączyć subskrypcję lub płatność automatyczną w PayPal?
REKLAMA

W naszym kraju pojawia się coraz więcej usług korzystających z systemów internetowych płatności, wśród których prym wiedzie PayPal. To dobra wiadomość, a i sam system jest niezwykle wygodny, choć z całą pewnością byłbym daleki od nazywania go demonem dobrej nawigacji. 

REKLAMA

Nie wiem czy PayPal robi to z czystej złośliwości, czy też po prostu poskąpili swego czasu na specach od interfejsu, a w przypadku tak masywnego projektu nie jest łatwo o zmiany, ale anulowanie płatności cyklicznych zwanych też na przykład subskrypcjami nie jest prostym zadaniem.

Chodzi tu na przykład o wszystkie opłaty abonamentowe pokroju - chociażby - Spotify i Deezera. Bardzo często przy płaceniu gdzieś PayPalem wydawcy witryny asekurują się na przyszłość, przymuszając potencjalnego konsumenta do stałej subskrypcji. Innymi słowy - nawet jeśli chcemy zaopatrzyć się w abonament na jeden miesiąc, taki dostawca cyfrowej treści zrobi "ukłon" w naszą stronę zakładając, że interesuje nas dłuższa współpraca.

Wyłączanie takich opcji bywa dodatkowo utrudnione. Bardzo mi podpadał pod tym względem Deezer, który najpierw przez pół roku ściągał abonament co dwa tygodnie, bo tak dziwnie ustawił sobie moje subskrypcje (na szczęście w końcu się zorientowałem, że płacę za muzykę trzykrotność obecnej wartości miesięcznego abonamentu...), na dodatek kiedy anulowałem usługę abonamentu z pułapu serwisu Deezer, ten niewzruszony wznowił ją sobie od kolejnego miesiąca. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest w tym sporo mojej winy i niedostatecznie silnej woli do sfinalizowania problemów z witryną, która jednak mogłaby być troszkę bardziej domyślna.

W takich wypadkach i wielu innych sytuacjach, niewątpliwie koniecznym posunięciem jest odpięcie płatności od PayPala. Rzecz w tym - i tutaj wracamy do sedna problemu - że twórcy ukryli tę funkcję naprawdę solidnie. Nawet google'ując ją trafiamy na... FAQ, w którym po prostu opisane są korzyści wynikające z regularnych subskrypcji.

A więc jak tam trafić? Po zalogowaniu się na konto PayPal z poziomego menu i zakładki "moje konto" wybieramy funkcję "Profil" - klikając właśnie w ten "Profil", a nie jedną z funkcji rozwijanego menu. Gdy wyświetli się "Profil mojego konta" wybieramy pole "Moje pieniądze", a tam opcję "Moje płatności wstępnie zatwierdzone - Zarządzaj płatnościami automatycznymi i subskrypcjami - Zaktualizuj".

paypal

W tym momencie powinna nam się pojawić lista wszystkich wydawców, którym płaciliśmy cyklicznie. Jeśli było tego wiele, wśród filtrów możemy ograniczyć listę do tych "aktywnych". Klikamy płatność, którą chcemy anulować. Gdy wyświetlą nam się szczegóły zamówienia, wystarczy kliknąć "anuluj", potwierdzić decyzję i... jesteśmy wolni. Nareszcie.

REKLAMA

Zdaję sobie sprawę, że czytają nas zaawansowani w świecie technologii użytkownicy, którym ta zakamuflowana opcja jest dobrze znana. Ponieważ jednak w polskiej sieci coraz częściej można spotkać osoby, które nie są w stanie jej znaleźć (sam się swego czasu solidnie namęczyłem), wpis dedykuję przede wszystkim zrozpaczonym użytkownikom, którzy w przyszłości trafią do nas z Google'a, a nie wątpię - wielu będzie takich. Nie ma za co! ;-).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA