REKLAMA

Informator Spider's Web: Allegro zamyka Citeam, Allegro: Citeam zmienia charakter działalności

Jak dowiedział się Spider's Web. Citeam.pl, serwis zakupów grupowych od Grupy Allegro, zmienia charakter działalności i decyduje się na rezygnację z rozwijania niektórych gałęzi swojej działalności. Niepotwierdzone informacje z rynku mówią także o zwolnieniach w Citeam, jednak wiemy na pewno, że zakupy grupowe od Allegro Group przechodzą poważne przeobrażenie. 

21.03.2013 18.17
Informator Spider’s Web: Allegro zamyka Citeam, Allegro: Citeam zmienia charakter działalności
REKLAMA

Jeszcze dosłownie miesiąc temu Citeam podsumowywał dwa lata działalności i chwalił się osiągnięciami - czterokrotnym zwiększeniem sprzedaży, rozwijaniem modelu zakupów grupowych o kupony etc. Z informacji prasowej z 27 lutego 2013 roku:

REKLAMA
  • serwis sprzedał prawie 1,2 mln kuponów

  • wystawiono w nim ponad 33 tysiące ofert

  • bardzo powiększył się zespół serwisu – z 12 osób na początku do ponad 100 obecnie

  • udoskonalono oprawę graficzną

  • serwis zanotował 100% wzrost obrotów ogólnie, a w kategorii podróże – 300% (2012 rok w porównaniu do 2011 r.)

Jednak na końcu informacji zawarto ciekawą rzecz: (...) niebawem serwis czekają duże zmiany, które pozwolą ostatecznie odejść od modelu tradycyjnych zakupów grupowych. Na razie tyle możemy zdradzić (...)

W rozmowie ze Spider's Web rzecznik Grupy Allegro potwierdził, że Citeam rezygnuje z rozwijania funkcji takich, jak oferty turystyczne czy lokalne, skierowane do poszczególnych miast, oraz że serwis skupi się na wspieraniu perspektywicznych modeli zakupów grupowych, np. ofert ogólnopolskich czy okazje.Allegro.  Nasz informator mówi o dużych zwolnieniach ze stuosobowego zespołu, jednak przedstawiciel Allegro tego nie potwierdza, dodając, że "znaczna część załogi Citeam pozostaje w Grupie Allego"

Czy Allegro zamyka Citeam.pl? Nie byłoby to zdziwieniem, bo model zakupów grupowych wydaje się być na wyczerpaniu. Agora zawiesiła działalność swojego serwisu, HappyDeal.pl, a prekursor, który w 2010 roku rozpoczął boom na ten model sprzedaży, Groupon, przechodzi poważne przeobrażenia i próbuje wydostać się z marazmu, m.in. zwalniając współtwórcę i zarazem CEO serwisu.

Po Grouponie nastąpiło szaleństwo - na całym świecie powstawały setki kopii zakupów sprzedaży grupowej, na ich podstawie agregatory i wyszukiwarki. Wydaje się jednak, że ten model ma jeden feler - ciężko na nim zarobić, zwłaszcza na tak świeżym rynku, na którym działa kilkadziesiąt pdmiotów konkurencji.

Co więc dalej z Citeam? Potwierdzone informacje mówią o zmianie charakteru działalności, czytając więc informację prasową i wierząc Allegro, że Citeam nie znika (a większa część pracowników nie zostaje zwolniona), można domyślać się, że serwis postawi mocniej na oferty nie lokalne, a e-commerce. Zwłaszcza, że "Na wysokość obrotów serwisu wpływają w dużej mierze oferty wystawiane przez sklepy internetowe – obecnie co piąty kupon sprzedawany na Citeam.pl pochodzi od podmiotów działających na rynku e-commerce." Kupony te są prawdopodobnie tańsze w pozyskaniu i późniejszej obsłudze, niż oferty sklepów i zakładów stacjonarnych.

REKLAMA

A ponieważ Allegro stawia na mocną promocję okazje.Allegro, to prawdopodobnie część sił Citeam zostanie skierowana w tę stronę.

Więcej dowiemy się prawdopodobnie już niedługo z oficjalnych informacji prasowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA