Nauka  / Felieton

Zamieszkaj w IKEA - klopsiki, telewizor, a teraz osiedle

IKEA znana jest z samodzielnie składanych mebli i wplątanych w mięsną aferę klopsików. Po telewizorze, przyszła pora na domy dostępne w płaskich paczkach, a tak naprawdę całe wizjonerskie osiedla.

Skandynawska IKEA to globalna korporacja o najwyższych standardach. Prawdziwy konglomerat zajmujący się dziś nie tylko produkcją i sprzedażą mebli ale też elektroniką użytkową, budownictwem czy elektrowniami wiatrowymi. Mimo wielkiego rozmachu 86 letni założyciel cały czas stara się by firma była rodzinnym biznesem.

IKEA UPPLEVA 10

Szwedzi potrafią zadziwić, co udowodnili uruchomieniem sprzedaży telewizora Uppleva, a teraz rozpoczynają pracę nad idyllicznym osiedlem, a raczej małym miastem w Londynie. Na południu Stratford, tuż obok wioski olimpijskiej, IKEA na 11 hektarach stworzy dość futurystyczne osiedle.

Stand East – tak będzie nazywać się dzielnica utworzona. W jej skład wejdzie 1200 domów, przestrzeń biurowa, szkoła, przedszkole, hotel, szpital, restauracje czy centrum handlowe. Energia dostarczana będzie z elektrowni wodnej, a w samym mieście znajdzie się sieć kanałów rzecznych. Po drogach poruszać będzie się tylko komunikacja miejska i rowery. Mieszkańcy parkować będą w sieci podziemnych parkingów. W Stand East zabraknie także tradycyjnych śmietników, zastąpi je hydrauliczny system zasysania odpadów.

ikea-osiedle

Mamy do czynienia wręcz z utopijną wizją miasta przyszłości, ale znając wytrwałość grupy IKEA w dążeniu do celu to wkrótce powinniśmy zobaczyć efekt końcowy. Plany IKEA w stosunku do budownictwa są spore, kolejne takie dzielnice mają powstać w Sztokholmie i Hamburgu.

ikea-osiedle-1

Inter IKEA Centre Group za pośrednictwem swojej spółki córki LandProp ma wielkie urbanistyczne plany i widzi w tym nie tylko korzyści wizerunkowe, ale nowy biznes. Nie jest to zresztą pierwszy budowlany eksperyment IKEA. Wcześniej firma wspólnie z firmą Skanska rozpoczęła sprzedaż domów modułowych BoKlok w krajach skandynawskich oraz w Wielkiej Brytanii. Na wyspach od 1997 roku wybudowano ich zaledwie 49, mimo atrakcyjnej ceny (112500$). Sukces osiągnęły w Skandynawii – tam znaleźć można aż 4950 domów typu BoKlok.

IKEA-OSIEDLE-2

Domy w płaskich paczkach to jednak coś innego niż budowa hermetycznego, futurystycznego, proekologicznego osiedla na przedmieściach Londynu.

IKEA nie jest jednak osamotniona w swoich ambitnych planach. Na targach IFA 2012 Panasonic zapowiedział pracę nad swoimi ekologicznymi i sieciowymi osiedlami w Japonii oraz Rosji. Jak tak dalej pójdzie to wkrótce będziemy wybierać wśród znanych korporacji markę osiedla, a dzielnice zamiast swoich własnych nazw nazywać będziemy od firm, które je wybudowały.

Dzielnica IKEA z pewnością nie zostanie wykonana z takiej sklejki jak niektóre meblarskie produkty oferowane przez tą firmę. Pomysł jest naprawdę warty uwagi. W końcu przechodząc się po showroomach w sklepach IKEA wszystko wydaje się być wręcz bajkowe i każdy choć przez chwilę chcę w tym świecie zamieszkać. Wkrótce pod Londynem będzie do tego okazja.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst