Tech  / Artykuł

TVP Stream - Telewizja Polska stawia na mobilne aplikacje do streamingu wideo

Kondycja TVP jest fatalna, państwowy nadawca stara się jednak pokazać od jak najlepszej strony. Głównym atutem Telewizji Polskiej ma być nowoczesność i wszechobecność. Właśnie dlatego na tabletach i smartfonach z Androidem oraz iOS pojawiła się aplikacja TVP Stream.

Nowa aplikacja jak sama nazwa wskazuje to streaming online kanałów publicznej telewizji. Niestety nie wszystkich, a wyłącznie informacyjnych i regionalnych. Użytkownik ma więc do dyspozycji TVP Info, jego zmodyfikowane wersje z każdego regionu oraz kanał TVP Parlament. W aplikacji nie uświadczymy dwóch kanałów ogólnopolskich, nie mówiąc już o kanałach tematycznych TVP.

TVP STREAM-2

Generalnie założenia aplikacji TVP Stream są jednak bardzo dobre. Od momentu pojawienia się kanału TVP Info zastępującego stacje regionalne, dostęp do treści produkowanych przez ośrodki zamiejscowe był ograniczony. Szczególny problem z dostępem do tych treści miały osoby spoza centrum aglomeracji, które korzystały jedynie z telewizji satelitarnej, gdzie operatorzy mogą zaoferować tylko stołeczną wersję TVP Info. TVP Stream jest więc dobrym sposobem na uzyskanie lokalnych treści telewizyjnych.

TVP STREAM-5

Poziom materiałów nadawanych przez TVP to już kwestia gustu, a raczej oddzielnego tematu w innym miejscu w sieci. Natomiast pozostaje kwestia jakości samej aplikacji, która nie jest najlepsza. Z wersji dostępnych na Androida oraz iOS miałem wątpliwą przyjemność korzystania z aplikacji na iPadzie drugiej generacji. Niestety program nie działa stabilnie, nie wszystkie elementy graficzne zawsze się wczytują, część operacji trwa nad wyraz długo. Choć ostatecznie sam streaming działa bez zarzutu, przy akceptowalnej jakości obrazu.

Interfejs aplikacji wydaje się być całkiem prosty, wszystkie potrzebne elementy zawarte są na głównym ekranie. Niestety TVP Stream wygląda po prostu brzydko, jest toporny i tylko stwarza pozory nowoczesnej aplikacji.

TVP STREAM-3

TVP nie można zarzucić kompleksowego podejścia. Aplikacja TVP Stream trafiła jednocześnie na dwie najpopularniejsze platformy mobilne. Telewizja Polska stara się być obecna zarówno po przez aplikacje dla drugiego ekranu, jak i aktywnie promować i rozwijać telewizję hybrydową. TVP oferuje także aplikacje dla różnych platform Smart TV i jednocześnie swoje zasoby udostępnia także innym serwisom VOD dostępnym także w ramach Smart TV.

TVP STREAM-4

Nowoczesna zasada działań publicznej telewizji wygląda tak, by być wszędzie to może ktoś nas zobaczy. Takie działanie niestety w dużej mierze odbija się na jakości wykonania większości rozwiązań, nie wspominając już o braku interesujących treści dla większości odbiorców.

Sama aplikacja TVP Stream to ciekawy dodatek dla osób chcących śledzić informacje z regionu, czy wydarzenia z parlamentu. Dla innych użytkowników nie ma ona zbyt wiele do zaoferowania, a swoim działaniem i wyglądem raczej nie zachęca do korzystania.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst