Social media  / Felieton

GIF-y reaktywacja. Memy przejdą do historii?

Memy to zjawisko internetowe, mogło sprawiać wrażenie, że momentami zdominowało większość aktywności pewnych grup internautów. Być może mało kto pamięta, że przed nimi królowały GIF-y. Wydaje się, że obecnie stajemy u progu starego-nowego fenomenu internetu m. in. za sprawą aplikacji Echograph.

Vimeo, czyli trochę ambitniejsza, a co za tym idzie mniej popularna wersja YouTube’a nabyła aplikację mobilną Echograph, która jest dostępna dla urządzeń z systemem iOS. Na czym polega jej działanie? Na samym początku wybieramy wcześniej nagrany materiał wideo, lub nagrywamy taki przy pomocy aplikacji. Następnie wybieramy 5-cio sekundowy fragment, na podstawie którego stworzymy naszego, zadziwiającego znajomych, GIF-a. W kolejnym kroku wybieramy stopklatkę, która posłuży za nieruchomą część. W przedostatnim kroku należy zaznaczyć, zamalowując wybrany obszar nagrania, która część będzie animowana. Na koniec pozostało zapisać nasze dzieło i podzielić się nim ze znajomymi w sieciach społecznościowych.

Creating an Echograph from Nick Alt on Vimeo.

Czy Echograph osiągnie sukces? Ma ku temu duże szanse, biorąc pod uwagę popularność w ostatnim czasie GIF-ów oraz aplikacji takich chociażby, jak Cinemagram, to Echograph może dołożyć swoją cegiełkę w kształtowaniu nowej mody w internecie i na urządzeniach mobilnych. Zresztą samemu Vine, które nie tak dawno temu udostępnił Twitter jest bliżej do przypisania do mody w tworzeniu ciekawych animowanych obrazów niż do serwisu i aplikacji wideo. Bo czy w 6 sekund można opowiedzieć jakąś historię? Moim zdaniem nie, dlatego też może i powiem coś bardzo niepopularnego, ale Vine to aplikacja do tworzenia „GIF-ów” czy nowego rodzaju atrakcyjnych dla oka memów.

Echograph
Oliver Endahl Photography for Ballet Zaida | www.balletzaida.com/blog/category/oliver-endahl/

Mikroblogowanie obrazami w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Oczywiście największe sukcesy święci w tej kwestii Instagram. Idąc tym tropem zarówno Twitter, a teraz Vimeo chce zdobyć dla siebie część użytkowników mobilnych, którzy wolą obrazy niż słowa. O ile w przypadku Twittera Vine jest ruchem co najmniej trochę wymuszonym i jednocześnie odpowiedzią na sukces Instagrama, to Echograph znacznie bardziej pasuje do portfolio Vimeo, choć jest to oczywista odpowiedź na popularność Cinemagramu.

Czy już wkrótce, tak jak swego czasu internet zalały wszelkiej maści memy, tak teraz podobna historia wydarzy się za pośrednictwem Vine oraz aplikacji do tworzenia GIF-ów? Jeśli tylko młode pokolenie użytkowników smartfonów podchwyci chętnie tego typu projekty, to chcąc czy nie wkroczymy w erę zalewu internetu GIF-ami, które staną się tak denerwujące jak wspomniane memy. Oczywiście na memach niejedna osoba zarobiła i to całkiem pokaźne pieniądze, więc tylko kwestią czasu pozostaje pojawienie się super popularnej aplikacji dla Androida, która napędzi bieg wydarzeń, gdyż wszystkie wcześniej przywołane aplikacje zostały stworzone dla iOS-a. Gdy to nastąpi nie będzie już przez GIF-ami ucieczki. Wiem, wiem...to dosyć katastroficzna wizja przyszłości, ale właśnie taki scenariusz wydaje się być dzisiaj najbardziej prawdopodobny.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst