Biznes  / Felieton

Dio - nowy projekt twórców Second Life

Linden Lab czyli twórcy Second Life postanowili stworzyć kolejny projekt oferujący internautom spędzanie długich chwil w wirtualnym świecie. O Second Life napisano i powiedziano już chyba wszystko. Nie ulega wątpliwości, że to jeden z fenomenów naszych czasów i na trwałe wpisał się w historię internetu oraz tego jak postrzega się naszą aktywność w wirtualnym świecie. Dio jest projektem znacznie mniej kontrowersyjnym, skierowanym do szerszego grona odbiorców, jednocześnie jednak trudno sobie wyobrazić, by powtórzył sukces Second Life.

Chyba największy problem, jaki wiąże się z Dio jest kategoryzacja tego projektu, startupu czy też portalu społecznościowego. Z jednej strony mamy do czynienia z miejscem, gdzie możemy w nowatorski sposób podzielić się miejscami, historiami oraz wspomnieniami z przeszłości. Na Dio tworzymy historię, która może się składać zarówno z opisu danego miejsca, wydarzeń, jak i również materiałów, takich jak zdjęcia czy filmy zamieszczone na YouTube.

Ciekawy - i to chyba znak rozpoznawczy tego projektu, jest fakt, że użytkownicy mogą umieszczać przedmioty , jak również interakcje z nimi związane, w różnych miejscach. Dla przykładu zwiedzając czyjś dom, w którym mieszkał w dzieciństwie, możemy wziąć gazetę z danego pokoju i udać się z nią do innego. Na danej podstronie,wchodząc tym samym w interakcję nie tylko z miejscem stworzonym przez innego użytkownika, ale też innymi osobami, które zostawiły nam komentarze dotyczące konkretnego miejsca, możemy podjąć dowolną decyzję odnośnie naszych kolejnych kroków.

dio-second-life-startup_02
dio-second-life-startup

Tworzone przez użytkowników pokoje czy też miejsca mogą być ze sobą połączone i układać się w jedną dużą historię, którą udostępnimy naszym znajomym lub wszystkim użytkownikom Dio. Twórcy tego startupu postanowili dać pełną swobodę użytkownikom, którzy mogą zarówno stworzyć relację z wesela, pokazać jak przyrządzić krok po kroku menu na przyjęcie urodzinowe czy też opowiedzieć historię związaną z wyprawą do Afryki. Wszystko zostało stworzone w prosty i przyjazny użytkownikowi sposób, tak, by mógł w pełni kreatywnie podejść do procesu tworzenia własnych miejsc.

dio-second-life-startup_03
dio-second-life-startup_04

Linden Lab zamierza w przyszłości w przyszłości wprowadzić możliwość zarabiania w serwisie przez użytkowników. To wszystko ma się stać za pomocą reklam, jakie umieścić będą mogli w swoich „pokojach” czy też opowieściach. Niewątpliwie jest to jeden z bardziej niezwykłych projektów, jakie w ostatnich miesiącach miałem okazję poznać. Mówiąc uczciwie, to trzeba sprawdzić „z czym to się je”, bo Dio to narzędzie, przy pomocy którego można wcielić się w rolę scenarzysty opowieści, którą sami piszemy lub kronikarza, który odnotuje wydarzenia, jakie miały rzeczywiście miejsce. Od użytkownika wchodzącego w interakcje z innymi ludźmi z całego świata zależy, jaką drogą podąży i jakie miejsca udostępni innym.

Projekt jest obecnie w wersji beta i zagadką jest, czy pomysł odpowiednio zaskoczy i będziemy świadkami kolejnego fenomenu sieci, czy też niekoniecznie. W pierwszej chwili ciężko dostrzec w tym pomyśle coś, co zatrzyma nas przy nim na dłużej, jednak potem orientujemy się, że przez ostatnie 2 godziny wędrowaliśmy po świecie stworzonym przez społeczność. Dio to jeden z tych projektów, którego rozwój warto śledzić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst