REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pierwsze bankomaty zbliżeniowe w Polsce teraz także dla kart Visa

Płatności zbliżeniowe od kilkunastu miesięcy popularyzują się nad Wisłą, a tymczasem właśnie uruchomiono pierwsze dwa zbliżeniowe... bankomaty. 

04.01.2013
20:43
Pierwsze bankomaty zbliżeniowe w Polsce teraz także dla kart Visa
REKLAMA
REKLAMA

Przyznam szczerze, że nawet mnie dziwi popularność zbliżeniowych płatności w Polsce. W pamięci mam przecież sytuacje, gdy na Spider's Web czytelnicy odsądzali mnie od czci i wiary, kiedy przyznałem się, że zdecydowanie bardziej preferują kartę od żywej gotówki. Tymczasem w ciągu kilkunastu miesięcy banki zaczęły wydawać niemal wyłącznie karty wyposażone w systemy płatności zbliżeniowych, lwia część sklepów czy restauracji powymieniała zaś swoje terminale na takie, które tego typu nowoczesną metodę by obsługiwały!

ING Bank Śląski pochwalił się wczoraj uruchomieniem dwóch pierwszych w naszym kraju bankomatów zbliżeniowych, które zresztą funkcjonować zaczęły jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Pierwszy z nich umieszczono w Katowicach przy ul. Sokolskiej, a drugi na warszawskim Placu Trzech Krzyży, a więc w obu wypadkach w pobliżu placówek banku.

Cała operacja ma na chwilę obecną charakter testowy. Bank i operator bankomatów chce sprawdzić z jaką popularnością nowatorskie rozwiązanie znajdzie się w społeczeństwie. Na chwilę obecną górna granica możliwej do wypłacenia w ten sposób kwoty wynosi 200 złotych. Oczywiście operację, bez względu na sumę pieniędzy, należy potwierdzić wpisaniem kodu PIN. Mechanizm możecie obejrzeć sobie na poniższym filmiku.

Technologia zbliżeniowa ma mieć kilka zalet. Twórcy wskazują przede wszystkim na bezpieczeństwo, ponieważ - wbrew pozorom - ma być ona bardziej odporna na działania wszystkich oszustów umieszczających skanujące nakładki w bankomatach. Dostrzegam tu jednak rozwiązanie także kilku bardziej prowizorycznych bankomatów, jak chociażby "pożerających" karty bankomatów (zdarza się rzadko, ale się zdarza) czy najzwyklejszych przypadków sklerozy, gdy zabieramy gotówkę, a karta zostaje w urządzeniu. Co i tak w przeciwieństwie do takiej chociażby Turcji jest wyczynem dość ekstremalnym, ponieważ polskie bankomaty bardzo uważnie tego ostatniego aspektu pilnują.

REKLAMA

Czemu wspominam o wieściach, które mają już blisko miesiąc? Ponieważ dosłownie kilkanaście godzin temu dostaliśmy informację od ING, że do grona kart MasterCard dołączyła też obsługa kart Visa, w związku z czym z pełną odpowiedzialnością można zaryzykować stwierdzenie, że z eksperymentalnych bankomatów może skorzystać każdy posiadacz karty debetowej ING w Polsce.

A może mieliście już okazję korzystać z tego typu bankomatów w Polsce lub za granicą? Koniecznie podzielcie się wrażeniami!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA