REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tajniki Techniki - światełko w tunelu na rzecz popularyzacji nauki. Czy będzie to hit na miarę Sondy?

Skoro czytasz Spider's Web, technologia, technika i nauka muszą znajdować się w Twoich kręgach zainteresowań. O ile w internecie każdy znajdzie pożądane treści niezależnie od rodzaju swojego hobby (nawet tego wyszukanego, jak na przykład kolekcjonowanie zakładek do książek), dotarcie ze swoją twórczością do masowego odbiorcy ze może być ciężkie. Telewizja z pewnością jest takim medium, dzięki któremu można zarazić swoją pasją wiele nowych osób. 

24.01.2013
17:22
Tajniki techniki - nowy program technologiczny na Discovery Science
REKLAMA

Wizjonerzy mogą wieszczyć koniec telewizji, prawda jest jednak taka, że ma się ona świetnie. Jej pozycja jest mocna, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę popularność, siłę opiniotwórczą czy rozpoznawalność. Niestety, w dobie tabloidyzacji mediów, w telewizji nie ma czasu na pokazywanie programów poświęconych tematyce techniczno-technologicznej.

REKLAMA

Jestem z pokolenia, które nie pamięta sławetnej Sondy. To właśnie takich programów w dzisiejszej telewizji brakuje. W moim odczuciu to właśnie audycje poświęcone nowym technologiom znacząco wpłynęłyby na edukację naszego społeczeństwa i walkę z wykluczeniem cyfrowym.

tajniki-techniki

Technologicznych programów jest mało, audycja Zbigniewa Urbańskiego na TVN Turbo jest typowo gadżeciarska. Sam mam często przyjemność gościć w ToyaNet, gdzie prowadzący Łukasz Czuku omawia najnowsze wydarzenia ze świata technologii i internetu. Niestety, to program jedynie dla lokalnej telewizji kablowej. Sporą popularnością cieszy się natomiast oryginalna audycja Galieo nadawana na TV4, w której omawiane są zagadnienia z otaczającego nas świata.

REKLAMA

Pojawiło się jednak światełko w tunelu (i nie jest to nadjeżdżający pociąg). W najbliższy poniedziałek o godzinie 21 na Discovery Science zadebiutuje program „Tajniki techniki”. Audycja nie będzie dotyczyła nowoczesnych gadżetów czy rynku mobilnego, ale zagadnień bardziej technicznych. Prowadzącym tę polską produkcję jest Karol Wójcicki, ekspert z warszawskiego planetarium w Centrum Nauki Kopernik. W programie mają pojawić się reportaże z różnych stron świata, chociażby z kalifornijskiego oddziału Mercedesa. Niestety nie wiem, czy są to materiały realizowane z udziałem prowadzącego, czy będą to tylko tzw. „przedruki”. Niemniej jednak, tak jak zauważył Maciej Gajewski, tematyka nauki i techniki wraca powoli do łask, co mnie niesamowicie cieszy. W przypadku nowej audycji nie ma mowy o emisji w kanałach ogólnopolskich (chociażby w takiej dwójce), jednak już sam fakt, że zagraniczne Discovery zdecydowało się zrealizować produkcję polskiego programu o technice, jest czymś nowym i niesamowicie pozytywnym.

Mam nadzieję, że audycja będzie interesująca i przyciągnie przed ekrany sporą grupę ludzi. Jestem dość optymistycznie nastawiony i wierzę, że nadejdzie okres, kiedy technologiczne, techniczne i naukowe programy w luźnej formule będą miały szansę znaleźć się w dużych stacjach telewizyjnych w godzinach szczytowych oglądalności. Popularyzacja tych treści jest dziś potrzebna, choć na pewno trudniej ją sprzedać niż 34 edycje tańca na lodzie z tymi, którzy są znani z tego, że są znani.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA