REKLAMA

Nowy Xbox będzie kontrolował twój dom? Microsoft kupił ciekawy start-up

Początek roku to dobry moment na zakupy. Dewiza ta nie dotyczy jedynie łowców poświątecznych okazji ale także... ekipy Steve’a Ballmera. Microsoft właśnie przejął niewielki startup, który być może umożliwi mu przejęcie kontroli nad naszym domem.

05.01.2013 13.17
Nowy Xbox będzie kontrolował twój dom? Microsoft kupił ciekawy start-up
REKLAMA

Informacja o przejęciu przez Microsoft start-upu id8 Group R2 Studios nie odbija się na razie szerokim echem. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, kwota transakcji nie została ujawniona, a R2 Studios w swej 1,5 rocznej działalności nie pochwaliło się publicznie niczym nadzwyczajnym. Firma założona przez Blake’a Krikoriana wypuściła jedynie aplikację na Androida umożliwiającą łatwe sterowanie systemem inteligentnych domów.

REKLAMA

Takich rozwiązań na rynku jest kilkanaście, więc trudno tu mówić o innowacji. Firma posiada w zanadrzu jednak to, co dziś potrzebują światowi giganci, czyli patenty. Microsoft przejął nie tylko niewielki zespół ale także niezwykle cenne zastrzeżone rozwiązania prawne. Ich treści nie znamy, ale wystarczy wspomnieć o tym, że Wall Street Jurnal kilkanaście dni temu informował, że firmą zainteresowane są także Apple oraz Google. Skoro trzy potężne firmy biją się o niewielki projekt odpowiedzialny za uniwersalnego pilota, to coś musi być na rzeczy.

Rozwiązania R2 Studios mają być pomocne przy rozszerzaniu możliwości Xboksa. Chodzi głównie o smartglass, czyli wykorzystanie innych urządzeń do interakcji z konsolą Xbox 360. Prawdopodobnie spektrum projektów, nad którym pracowało id8 Group R2 Studios jest większe. Rozwiązania opracowywane przez ten start-up mają ułatwić automatyzacje domu.

Jak podkreślamy w naszych prognozach, w nadchodzącym roku zostanie położony duży nacisk na urządzenia gospodarstwa domowego podłączone do sieci. Google, Apple oraz Microsoft czyli firmy, które budują swoje ekosystemy zapewne będą robić wiele by rozwiązania te oparte były o ich własne systemy lub też z nimi współdziałały.

REKLAMA

Dziś brama garażowa sterowana za pomocą Siri to tylko projekt sprytnego konstruktora, natomiast w niedalekiej przyszłości takie rozwiązania mogą być w pełni zintegrowane z systemami mobilnymi. Niech Microsoft dobrze spożytkuje ten noworoczny zakup.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA