REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Tomek Wawrzyczek: Lensbaby - obiektywy dla kreatywnych

Jeśli jesteś kreatywnym fotografem, nie boisz się eksperymentowania, lubisz odkrywać nowe techniki fotograficzne, oto coś dla Ciebie - obiektywy Lensbaby.

08.01.2013
20:11
Tomek Wawrzyczek: Lensbaby – obiektywy dla kreatywnych
REKLAMA

Lensbaby to obiektywy typu “tilt-shift”. Obiektywy te, dzięki możliwości przesuwania osi optycznej, pozwalają na swobodniejsze niż w klasycznych obiektywach zarządzanie perspektywą na zdjęciu - na obracanie płaszczyzny ostrości (dzięki pochylaniu soczewek w obiektywie - “tilt”) i na zmianę środka perspektywy na zdjęciu (dzięki przysuwaniu lub oddalaniu soczewek - “shift” - jak w klasycznych obiektywach). Mówiąc inaczej - pozwalają fotografującemu na objęcie głębią ostrości dowolnie wybranego fragmentu kadru oraz na zminimalizowanie głębi ostrości i skupienie jej na jednym obiekcie w kadrze - w jednym punkcie w dowolnym miejscu zdjęcia. Są najczęściej stosowane w fotografii średnio i wielkoformatowej, między innymi do fotografowania obiektów architektonicznych. Z uwagi na ich cenę, profesjonalne obiektywy “tilt-shift” są raczej niedostępne dla fotografów amatorów. Lensbaby już tak.

REKLAMA

Na pomysł zaprojektowania tanich, prostych i wygodnych w użyciu soczewek “tilt-shift” do aparatów DSLR wpadł Craig Strong. Chciał móc uzyskiwać magiczne, unikalne, inne niż oferowane przez standardowe obiektywy efekty perspektywy, rozmycia i “bukech”. Wersja prototypowa Lensbaby, która udostępniona została beta testerom, spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Pierwszy model trafił na rynek kilka lat temu. Dziś producent, firma z Portland w stanie Oregon, oferuje kilka różnych modeli obiektywów Lensbaby, zarówno do popularnych aparatów SLR, zarówno cyfrowych, jak i na filmy 35 mm. W ofercie znajdują się też modele przeznaczone do kamer filmowych.

Lensbaby-composer

Lensbaby składa się w dużym uproszczeniu z dwóch soczewek połączonych są ze sobą elastycznym mieszkiem lub osadzonych na ruchomej gałce, dzięki czemu można dość swobodnie regulować wzajemne położenie soczewek. Ogniskowa samego obiektywu jest stała i wynosi 50 mm. Przesłonę ustawia się przy pomocy małych wymienialnych krążków albo, w wybranych przystawkach optycznych, jak w klasycznych obiektywach. Zakres przesłon pozwala na używanie większości modeli Lensbaby w różnych warunkach oświetleniowych. Lensbaby nie posiadają żadnych elementów elektrycznych i elektronicznych - między obiektywem i aparatem nie odbywa się więc przesył sygnałów elektronicznych.

Możliwości obiektywów Lensbaby można rozszerzać przy pomocy przystawek optycznych i akcesoriów, między innymi poszerzających lub zawężających kąt widzenia obiektywu, zmieniających Lensbaby w “rybie oko” czy umożliwiających wykonywanie zdjęć makro.

lansbaby 1
lansbaby 2
lansbaby 3

Posługiwanie się obiektywami Lensbaby jest proste, ale początkującemu użytkownikowi może wydawać się na “dzień dobry” irytujące. Opanowanie Lensbaby wymaga po prostu czasu i ćwiczeń. I - co chyba najważniejsze – pewnych, stabilnych dłoni. Ostrość w Lensbaby nie reguluje się bowiem kręcąc obiektywem, tylko przyciągając, oddalając i wyginając soczewki względem siebie palcami, umieszczając punkt ostrości (producent obiektywów nazywa go “sweet point”) w wybranym miejscu zdjęcia.

Najprostszym modelem Lensbaby jest mieszkowy, przypominający miniaturowy akordeon SPARK - jedyny obiektyw Lansbaby o stałej przesłonie f/5.6. Cena producenta: 80 dol. Kolejny model, również o mieszkowej konstrukcji, to MUSE - następca pierwszego modelu Lensbaby Original i Lensbaby 2.0. MUSE to obiektyw o przesłonach od f/2 do f/8. Cena tego modelu: 150 dol. COMPOSER i COMPOSER PRO to obiektywy o soczewkach połączone nie mieszkiem, ale osadzone na ruchomej gałce. COMPOSER oferuje zakres przesłon od f/2 do f/22, COMPOSER PRO z przystawką Sweet 35 Optic z zakresu od f/2.5 do f/55. Cena modelu COMPOSER: 200 dol. Cena modelu COMPOSER PRO: 300 dol lub 400 dol w zależności od wyboru jednej z dwóch przystawek optycznych oferowanych w zestawie z obiektywem. Model COMPOSER PRO jest dostępny jako jedyny w wersji współpracującej z popularnymi aparatami Mirrorless z wymienną optyką.

Lensbaby w Polsce są dostępne w specjalistycznych sklepach internetowych i w serwisach aukcyjnych.

lansbaby 4
lansbaby 5
lansbaby 6
REKLAMA

Kilka zdjęć, które wykonałem niedostępnym już dziś w ofercie producenta modelem Lensbaby 3G, znajdziecie w galerii. Zdjęcie modelu COMPOSER użyte w artykule pochodzi z serwisu Wikipedia.

Więcej o Lensbaby możecie przeczytać na stronie producenta: http://lensbaby.com/.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA