REKLAMA

Keon i Peak - pierwsze deweloperskie smartfony z Firefox OS już dostępne

Wiele osób nie wierzy w Firefox OS. Nie ma się czemu dziwić - w końcu rynek systemów operacyjnych jest bezlitosny, rządzi na nim Android i iOS, a nawet nowi gracze, którzy mają ogromne nakłady finansowe na marketing, radzą sobie średnio w starciu z gigantami. Jednak Mozilla nie ustaje i właśnie udostępnia deweloperom możliwość kupna dwóch smartfonów, które pomogą w tworzeniu aplikacji na ten system.

22.01.2013 15.05
Smartfony z Firefox OS dostępne na Keon i Peak
REKLAMA

Keon i Peak, bo tak nazywają się owe urządzenia, to sporo różniące się od siebie smartfony. Keon to wyraźnie budżetowe urządzenie o mało impoujących parametrach. Snapdragon S1, 512 MB RAM, 4 GB pamięci i bardzo słabym ekranem 3,5 cala 480x320 pikseli. Peak to lepszy sprzętowo model ze Snapdragonem S4, 512 MB RAM, 4 GB pamięci i ekrane 4,3 cala 960x540 pikseli. Urządzenia mają odpowiednio aparaty o rozdzielczości 3 i 8 megapikseli, przy czym Peak ma też przednią, dwumegapikselową kamerę.

REKLAMA

Nie są to imponujące sprzętowo urządzenia, jednak nie o to chodzi w deweloperskich smartfonach. Mają one dać twórcom aplikacji możliwość przetestowania systemu i swoich aplikacji nie tylko na emulatorze, ale także na realnym, działającym sprzęcie. Poza tym nie można spodziewać się, że Mozilla będzie goniła za specyfikacją sprzętową i pokazywała urządzenia dorównujące tym z aktualnej najwyższej półki.

keon
peak

Firefox OS ma być systemem na tańsze urządzenia, przeznaczonym do adaptacji przez operatorów w krajach mniej zamożnych. Według Mozilli ma dać pełne możliwości smartfona osobom, których nie stać na urządzenia z Androidem czy innymi systemami operacyjnymi. To też próba eliminacji problemu tanich androidowców, które z wydajnością i bezproblemowością mają mało wspólnego. Dlatego właśnie Keon i Peak stworzone zostały we współpracy z operatorem Telefonica - tak będą prawdopodobnie tworzone również konsumenckie smartfony.

keon2
peak2
REKLAMA

Po specyfikacji sprzętowej widzę, że to Keona miałam okazję oglądać w listopadzie na Mozilla Festivalu. Mogę powiedzieć, że mimo stosunkowo słabych podzespołów i w szczególności ekranu nie jest to urządzenie złe i zacinające się. Wnioskować też mogę, że skoro wprowadzany jest do dystrybucji dla deweloperów, prace nas Firefox OS są już posunięte w zaawansowanym stopniu, takim, że Keon jest używalny na co dzień.

Bardzo się z tego cieszę, i chociaż nie jestem deweloperem, to w kontekście moich ostatnich słów o tym, że nie liczby i specyfikacja są obiektem pożądania Peak wydaje się bardzo sensownym smartfonem. Może Mozilla ze swoim opartym na HTML 5 systemem spełni oczekiwania osób, które chcą działających, ale nie strzelających wodotryskami, smartfonów w rozsądnych cenach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA