REKLAMA

BlaBlaCar – autostop dopasowany do społecznościowych czasów

Największe serwisy społecznościowe nie tylko rywalizują między sobą, ale mają również konkurencję w postaci mniejszych projektów skierowanych do konkretnej grupy odbiorców. Takim właśnie serwisem jest BlaBlaCar mający łączyć ze sobą społeczność kierowców z osobami, które chcą podróżować za niewielkie pieniądze nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Europy.

24.01.2013 18.26
BlaBlaCar - autostop dopasowany do społecznościowych czasów
REKLAMA
REKLAMA

Czym jest BlaBlaCar? To serwis społecznościowy w obrębie którego kierowcy mają możliwość umieszczania informacji na temat planowanej podróży samochodem. Skupia on aż 2,7 miliona użytkowników z 9 krajów. Kierowca umieszcza ogłoszenie zawierające takie informacje, jak skąd oraz dokąd będzie jechał w danym terminie oraz że oferuje innej osobie możliwość podróży za daną kwotę. Wszystko to przy założeniu, iż celem serwisu nie jest publikowanie ofert handlowych, dlatego też cena powinna odpowiadać tylko kosztom ponoszonym przez kierowcę. Szofer określa również inne informacje na temat przewozu takie jak ilość bagażu, jaki możemy zabrać, jakim samochodem będzie jechał, czy można liczyć na to, że „podrzuci” nas w miejsce niekoniecznie będące na jego pierwotnej trasie podróży oraz jak duży margines objazdu dopuszcza. W profilu kierowcy znajdziemy też informacje na temat jego osoby i zasad, jakie panują w posiadanym przez niego samochodzie. Dla przykładu, Kowalski może sobie nie życzyć palenia, jedzenia czy też przewożenia zwierząt. Inna osoba może np. lubić słuchanie muzyki podczas jazdy i nie być skora do rozmów podczas jazdy.

Serwis prócz możliwości zamieszczania informacji o możliwości przejazdu, pozwala również na wyszukiwanie ofert podróży. Biorąc pod uwagę strajki kolejarzy, brak siatki tanich rejsów samolotowych po Polsce, może to być doskonała alternatywa dla podróżujących, szczególnie dla tych osób, które szukają niedrogiego środka transportu. Co ważne, ilość połączeń, jaką możemy znaleźć na BlaBlaCar nie kończy się wyłącznie na Polsce. W ten sposób możemy próbować przemierzyć niewielkim kosztem całą Europę. Propozycja wydaje się szczególnie kusząca, gdy pomyślimy o wakacjach, letnich przygodach, europejskich festiwalach muzycznych czy kurortach, które warto odwiedzić. Oczywiście można powiedzieć, że z ideą podróżowania na stopa ma to niewiele już wspólnego, ale jest to doskonałe narzędzie dla osób, które lubią spontanicznośćbez nutki szaleństwa.

Jakie korzyści płyną dla obydwu stron? Kierowca nie wiezie w swoim samochodzie powietrza. Nie rozwodząc się zanadto, nie ma nic bardziej denerwującego, jak stanie w korku i spoglądanie, jak samochodem podróżuje tylko kierowca. Pozostałe miejsca są wolne, samochód bynajmniej nie klasy miejskiej, a raczej prawie 5-metrowy olbrzym stoi w korku zajmując mnóstwo miejsca marnotrawiąc paliwo i wydzielając sporo spalin. Po pierwsze, kierowca korzystający z BlaBlaCar ma możliwość przewozu nie tylko powietrza, co może sobie zrekompensować odpowiednią sumą. Po drugie, ma też możliwość poznania nowych ciekawych osób, które mogą umilić i urozmaicić nudną z reguły podróż, chociażby ciekawą rozmową. Patrząc dalej, choć to nie wszystkich przekona, możemy chronić środowisko naturalne poprzez mniejszą ilość wydzielanego dwutlenku węgla podróżując jednym samochodem, a nie np. trzema. Podróżujący otrzymuje prócz tych rzeczy tani i nieszablonowy środek transportu. Po zakończonej podróży obydwie strony mogą ocenić siebie nawzajem dając też pewien pogląd na temat tego, czy dany kierowca np. nie jest niespełnionym Fernando Alonso lub czy zaginionym bratem bliźniakiem Sébastiena Loeba.

REKLAMA

Serwis działa bardzo sprawnie, każda chętna osoba bez problemu się w nim odnajdzie. Istnieje również aplikacja dla smartfonów z Androidem, niestety po kilku chwilach jej używania na HTC One X, stwierdzam, że nie jest ona czymś rewelacyjnym. Mam nadzieje, że w przyszłości zostanie ona zaktualizowana i rozbudowana. Portali i pomysłów tego typu, co BlaBlaCar jest w sieci co niemiara... Co mnie niezmiernie cieszy, to fajny pomysł wykorzystania boomu na sieci społecznościowe i umożliwieniu spotkania się dwóch różnych typów osób. Planując wakacyjne wojaże warto pamiętać o BlaBlaCar, bo może się okazać przydatnym narzędziem przy planowaniu podróży.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA