REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ultrabook Acer z dyskiem SSD szybszym niż w stacjonarce

Przyzwyczailiśmy się do tego, że to w komputerach stacjonarnych pojawiają się najwydajniejsze podzespoły. Najlepsze procesory, karty graficzne i inne części komputerowe możemy znaleźć właśnie w dużych skrzynkach stojących na biurku. Co prawda nic nie zapowiada, by w niedługim czasie to w laptopach miały pojawiać się szybsze procesory i karty graficznej, ale w przypadku dysku SSD może być inaczej. Przykładem tego może być Ultrabook Acer S7 i zastosowana w tym modelu konstrukcja.

24.12.2012
10:43
Ultrabook Acer z dyskiem SSD szybszym niż w stacjonarce
REKLAMA

W tym właśnie komputerze portal The SSD Review znalazł malutki dysk SSD z interfejsem mSATA potrafiący odczytywać dane z prędkością 900MB/s. Dla porównania, topowe dyski SSD dobijają do wyniku oscylującego w granicach 550MB/s. Może wydawać się to niemożliwe, ale... do uzyskania tego efektu użyto bardzo prostego rozwiązania, a mianowicie zastosowania macierzy trybu RAID 0. Jest ona jednak o tyle nietypowa, że została zbudowana na jednej płytce drukowanej.

REKLAMA
Acer-S7-SSD-Ultrabook
Acer-S7-SSD-Ultrabook-1

Po rozkręceniu laptopa widać, że dysk  ten ma dwa kontrolery Marvell (88S915), z których każdy zarządza połową kości pamięci. Z tego powodu choć mamy fizycznie jeden nośnik, to w BIOSie jest on widziany jako macierz RAID 0. Dysk taki, by zostać wykorzystany w Ultrabooku musiał mieć małe rozmiary. Właśnie dlatego zdecydowano się na konstrukcję składającą się z dwóch „sklejonych” ze sobą plecami dysków SSD. Rozwiązanie to jest bardzo rzadko spotykane, a w laptopach wręcz nie występuje.

Acer-S7-SSD-Ultrabook-2

Jeśli jednak już wyjmujecie swoje karty kredytowe i zamierzacie biec do sklepu, ostudźcie swój zapał i odstawcie buty. Dysk został wyprodukowany przez firmę Lite-On, które nie sprzedaje na rynku detalicznym dysków SSD pracujących na interfejsie mSATA. Oznacza to, że póki co wiadomo tylko o zastosowaniu tych dysków SSD w komputerach Acer S7.

REKLAMA
Acer-S7-SSD-Ultrabook-4

Podejrzewamy jednak, że rozwiązanie to zostanie podpatrzone przez konkurencję i już niebawem pojawi się w innych konstrukcjach, także 2.5-calowych, tak często wykorzystywanych w komputerach stacjonarnych i dużych laptopach. Sądzę tak, bo obecne na rynku dyski twarde doszły do końca swoich możliwości i zwiększyć ich wydajność w najprostszy sposób można właśnie przez zastosowanie drugiego kontrolera. Tylko czy większość z nas potrzebuje jeszcze szybszych dysków SSD? Ja chyba nie, w zupełności wystarcza mi mój zwykły, jednokontrolerowy dysk SSD. Nie wiem, czy odczułbym różnicę wydajności między tymi modelami. Osobiście cieszy mnie zastosowanie takiego dysku w komputerze Ultrabook, bo to w nim jest on najbardziej potrzebny.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA