Tech

Najważniejsze wydarzenia 2012 roku według Spider’s Web - głosujemy!

Wczoraj o urządzeniach, dziś o najważniejszych wydarzeniach 2012 roku! Przypominam: są to subiektywne wybory blogerów, którzy nawet nie konsultowali ich ze sobą (tak, tak, kazałam każdemu pisać osobno:)), więc jeśli chcielibyście coś dodać, zapraszamy do komentowania, jak i głosowania - jakie było najważniejsze wydarzenie 2012 roku?

Piotr GrabiecPiotr Grabiec:

Facebook na giełdzie - Miałem za zadanie opisać najważniejsze wydarzenia z perspektywy rynku mobilnego, i wiele osób może zaskoczyć, że jako pierwsze wybrałem wejście Facebooka na giełdę. Moim zdaniem rozwój i kondycja największego portalu społecznościowego będzie się odbijać na nim w dużym stopniu. Aplikacje Facebooka są preinstalowane na większości smartfonów i wielu feature phone’ach. Z miliarda użytkowników, miliony osób korzystają z tego portalu wyłącznie przez komórkę, a firma Marka Zuckerberga testuje coraz więcej form reklamowych dla urządzeń mobilnych. Dziennie pojawia się na nim kilkaset milionów zdjęć, gdy ośmioletni Flickr świętuje 8 miliardów wgranych fotografii. Facebook zapłacił kosmiczny miliard dolarów za aplikację mobilną do przeróbki zdjęć Instagram. Po wejściu na giełdę wyniki nie są oszałamiające, ale nie sposób nazwać tego kompletną klapą.

Nowy Windows Phone - Innym wydarzeniem, które uznaję za istotne jest prezentacja nowej wersji systemu Windows Phone. Wbrew życzeniom Nokii i Microsoftu, nowy mobilny OS nadal nie potrafi przebić się w świadomości konsumentów jako realna alternatywa dla Androida i iOS. Wierzę jednak, że zacznie się to zmieniać. Windows Phone dorasta, a braki w aplikacjach są coraz mniej dostrzegalne. Wielką szansą dla Microsoftu widzę w integracji smartfonów zarówno z nową wersją Windowsa 8 na komputerach PC, a także z Windowsem RT na tabletach. Pełna synchronizacja danych i jednolite wrażenia z obsługi aplikacji na urządzeniach każdego typu mogą ściągnąć klientów i przekonać ich do powrotu do natywnych aplikacji i porzucenia i webowych odpowiedników.

pajak przemyslaw

Taryfy No Limits w Polsce - Trzecią ważną nowością jest według mnie ta dotycząca naszego kraju, niezwiązana bezpośrednio ze sprzętem. Chodzi mi o operatora Play, który wymógł na pozostałych dostawcach telefonii komórkowej w Polsce wprowadzenie do ofert taryf no limits. Od tego roku polscy abonenci mogą wybrać abonament w wysokości 79zł (99zł z pakietem internetowym) pozwala na nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci. Wyższe abonamenty to po prostu niższe ceny telefonów, a w Play można przy odpowiednio wysokim abonamencie kupić za złotówkę nawet iPhone. Oczywiście dla osób, które z telefonu korzystają dużo mniej, abonamenty z darmowymi minutami nadal są dostępne w niższych cenach.

Przemysław Pająk:

Rozwój pod-kategorii mini tabletów (Kindle Fire, Nexus 7, iPad mini) - Na rynku tabletów, rok 2012 należy nazwać rokiem mini-tabletów. Tak jak jeszcze 2 lata temu wydawało się, że - jak mawiał Steve Jobs - jedynym odpowiednim formatem dla tabletu jest 10", tak 2012 r. udowodnił, że przyszłość należy jednak do mniejszych, 7" urządzeń. Zarówno sukces Kindle Fire, jak i przede wszystkim Nexusa 7, pchnęły Apple'a niejako do przyznania się do błędu i wydania iPada mini. Jestem przekonany, że mniejsza wersja iPada będzie docelowo tą główną.

Windows 8 i Windows Phone 8 - Najważniejsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu od 1995 r. nie może przejść niezauważona. Końcówka 2012 r. zdecydowanie stała pod znakiem debiutów Windowsa 8, a także akompaniującego mu Windows Phone 8. Pierwsze dane na temat sprzedaży są niejednoznaczne - Microsoft ogłosił sukces, natomiast analitycy rynku są sceptyczni. O realnym wymiarze akceptacji rynkowej Windowsa 8 dowiemy się w pierwszej połowie 2013 r., jednak to w drugiej połowie 2012 r. zaczęła się determinować przyszłość Microsoftu na najbliższe lata. Nie wiemy jednak jeszcze jaka ona będzie.

Lądowanie łazika Curosity na Marsie - Lądowanie amerykańskiego łazika na Marsie rozpaliło wyobraźnię fanów technologii na całym świecie, a za sprawą nowoczesnych przekazów online wszyscy mogli się poczuć jak na Marsie. Miejmy nadzieję, że medialny sukces gładzika Curosity przełoży się na większe zainteresowanie decydentów kolejnymi misjami, które będą miały na celu poszerzenie wiedzy o wszechświecie.

Debiut Facebooka na giełdzie - Debiut Facebooka na giełdzie to wydarzenie o wielkiej randze dla całego rynku internetowego. Z jednej strony to dowód na to, że tzw. era Web 2.0 wchodzi w fazę komercjalizacji swojego sukcesu, z drugiej jednak strony nieprawidłowości przy IPO firmy Marka Zuckeberga pokazały jak bardzo skorumpowany jest świat wielkich pieniędzy.

ACTA - Sposób, w jaki polski internet zaprotestował przeciwko próbom wprowadzenia ACTA w Polsce pokazał jaką siłą dysponuje to największe medium społecznościowe. Nie tylko udało się wpłynąć na władze państwowe, które pod wpływem wielkich protestów społeczeństwa właśnie w sieci, ale także pod pręgierzem kryzysu wizerunkowego wywołanego tą bulwersującą sprawą, zdecydowały się cofnąć wcześniejsze ustalenia. Oddolny sukces polskich użytkowników internetu jest bezprecedensowy i będzie miał wpływ na kolejne tego typu wydarzenia w przyszłości.

Magdalena Gaj zastępuje Annę Streżyńską na stanowisku szefowej UKE - Robin Hood w spódnicy polskiego rynku telco Anna Streżyńska została odwołana ze stanowiska szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Odkąd to Magdalena Gaj jest na czele UKE nie słychać o głośnych karach, czy protestach urzędu przeciwko nieczystym zagraniom polskich telekomów. Czyżby nagle stali się oni przykładem cnoty biznesowej? Wątpię.

Debiut NaTemat.pl - Debiut "serwisu Tomasza Lisa" jak pozycjonowany był portal NaTemat.pl, zarówno przed swoim oficjalnym debiutem, jak i w pierwszych miesiącach oficjalnego funkcjonowania, na pewno miał duży wpływ na cały polski rynek internetu newsowego, głównie w jego wizualnym aspekcie. Oto nagle większość konkurentów zaczęła zmieniać wygląd swoich serwisów na kształt tego, co zaproponował NaTemat, a to dowód na realny sukces projektu zarządzanego przez Tomasza Machałę.

Dawid Kosiński:

Euro 2012 – Z całą pewnością to właśnie Euro 2012 było najważniejszym wydarzeniem tego roku, także ze względu na technikę, która nie ogranicza się do urządzeń RTV oraz różnego rodzaju komputerów. Co prawda nasi piłkarze jak zwykle odpadli już w fazie grupowej, ale po raz pierwszy jako naród pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie zbudować stadiony, drogi, całą infrastrukturę, która będzie cieszyć oko nie tylko podczas światowej imprezy o formacie iście światowym, ale także długo po niej. Warto wziąć pod uwagę też to, że pozwoliła ona pokazać się Polakom z lepszej strony i nieco zmienić nasz wizerunek w oczach całego, nie tylko piłkarskiego, świata.

Paweł Okopień

Premiera Windows 8 – Premiera Windows 8 to nie była po prostu premiera nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Oprócz tego na rynku pojawiły się Windows Phone 8 oraz Xbox 360 przystosowany do korzystania z przeglądarki Internet Explorer oraz dysku w chmurze Skydrive. Oprócz tego zaprezentowano tablety z systmem Windows RT, który na razie wygląda mizernie, ale z czasem może stać się realną konkurencją dla dużych urządzeń z systemami iOS oraz Android. Microsoft miał ostatnią szansę na zaprezentowanie sprawnie działającego ekosystemu i moim zdaniem bardzo dobrze ją wykorzystał.

Paweł Okopień:

Wejście Deezera do Polski - Muzyczny streaming Deezera zadebiutował w Polsce w styczniu 2012. Choć sam już nie korzystam z tej usługi to była to usługa pionierska na naszym rynku i bardzo ważna pod kątem piractwa w Polsce czy ogólnie dostępu do legalnej muzyki. Uważam iTunes i Deezer za motor napędowy zmian w usługach muzycznych w naszym kraju. Bez tego debiutu nie wiem czy mówilibyśmy dziś o Spotify, WiMP, a nawet o Legimi lub Piano.

Fenomen e-booków w Polsce - Rok 2012 to także rok e-booków w naszym kraju, dostępność e-książek znacząco wzrosła w tym czasie, wzrosło także zainteresowanie e-czytnikami. Swoje usługi zaoferowali najwięksi m.in. Agora i Allegro. Nie ma dnia w którym nie można byłoby znaleźć tanich książek

krela

Blog Forum na Spider’s Web - Powstanie Blog Forum uważam za jeden z najciekawszych projektów nie tylko w ramach Spider’s Web ale też całej polskiej blogosfery. To miejsce dla wielu stało się rozsądną alternatywą dla własnego małego bloga. Można na nim znaleźć wielu aktywnych użytkowników, którzy dzielą się często bardzo wnikliwymi i profesjonalnymi materiałami.

Tomasz Krela:

Instagram na Androidzie / Mania Filterków – Instagram był przez pewien czas jedną z tych rzeczy jakiej wiele osób zazdrościło użytkownikom iPhone’ów. Gdy wiosną się pojawił również na smartfony z Androidem, rozległy się z jednej strony głosy radości, a po drugiej lamenty, bo właśnie w tym momencie społeczność tych iOSowych „fotografów” przestała być grupą ekskluzywną. Miał nastąpić zmasowany atak zdjęć w beznadziejnej, jakości (no bo jak wiadomo to możliwości techniczne sprzętu są najistotniejsze ;-) ), wykonanych przez osoby nie mające o tym zielonego pojęcia (jakby użytkownicy iPhone’ów posiadali dodatkowy zmysł ;-) ). Oczywiście przejaskrawiam całą sytuację, ale takie głosy się pojawiały. Tak się w mojej ocenie nie stało, a pozwoliło sprzedać firmę Facebookowi za astronomiczne pieniądze. Co się wydarzyło dalej, każdy już doskonale wie. Teraz zarówno Twitter , jak i Flickr wprowadzają w swoich aplikacjach podobne możliwości. Powstają aplikacje dodające filtry do materiałów wideo, jednym słowem istny szał. Mając na uwadze, że smartfony traktujemy już jako pełnoprawne aparaty fotograficzne to trzeba przyznać, że ta dziedzina sztuki zawładnęła sercami ludzi na całym świecie.

Tabletomania w Polsce – mniej więcej w okolicach Wielkanocy rozpoczął się szał na tablety. Było to możliwe dzięki tanim urządzeniom z Chin sprzedawanych pod mało znanymi markami. Tablety trafiły do sieci sklepów, w których codzienne zakupy robią Polacy. Atrakcyjna cena i możliwość posiadania urządzenia podobnego do iPada podziałała jak najlepsza zachęta. Kolejne sieci sklepów, marki sukcesywnie zaczęły wprowadzać do swojej oferty tanie urządzenia. Niektóre tak tanie, że nadają się na zabawkę dla mało wymagającego dziecka. Niemniej jednak tabletomania zawładnęła Polską. Nie do końca jeszcze zawsze wiemy jak sensownie wykorzystać te urządzenia (producenci również mają ten problem), ale to nie przeszkadza w kupowaniu urządzeń z tej kategorii. Po smartfonach to kolejny krok o ery Post-PC, według niektórych, jak dla mnie obydwa urządzenia się uzupełniają, funkcjonując obok siebie. Nie ulega wątpliwości - w tym roku tablety trafiły pod strzechy.

gajewski

Rewolucja muzyczna w Polsce (Deezer przeciera ścieżki) – wejście Deezera do Polski, dało początek czemuś, co ma się dopiero wydarzyć w przyszłym roku. Co prawda już wcześniej np. usługi słuchania e-radia były znane, jednak to Deezer, WiMP i Spotify, które zapewne zobaczymy na polskim rynku już w przyszłym roku dokonają małej rewolucji, jaką dawniej wywołało pojawienie się serwisów VOD. Biorąc pod uwagę fakt, że muzyki znacznie częściej słuchamy niż oglądamy seriale czy filmy, to usługi polegające na płatnym dostępie do muzyki online będą zdobywały coraz to większą popularność.

Maciej Gajewski:

Red Bull Stratos - Jeżeli chodzi o wybór tego wydarzenia nie miałem najmniejszych wątpliwości. Mimo iż to niewiele więcej niż wyczyn PR-owy czy reklama Red Bulla, to właśnie to na mnie wywarło największe wrażenie. Rzecz jasna, nie mam zamiaru umniejszać tutaj odwagi Felixa Baumgartnera, jednak tu chodziło o coś więcej.

Skok Red Bull Stratos zgromadził rekordową publiczność przed telewizorami na całym świecie. Czy skok Baumgartnera coś stworzył? Zmienił świat na lepsze? Oczywiście, że nie, i nikt się tego nie spodziewał. A i tak większość z nas siedziała przed telewizorami z otwartymi buziami. To nie jest może najważniejsze wydarzenie jeżeli chodzi o naukę i technikę, ale ciekawy przypadek jeżeli chodzi o socjologię czy politykę. Nam po prostu brakuje bohaterów. Stay hungry, stay foolish to jeden z ulubionych cytatów Steve’a Jobsa. Brakuje nam głodnych głupców, którzy przełamują kolejne bariery ludzkich możliwości. To właśnie oni napędzali rozwój ludzkości. Dziś mamy chłodną kalkulację zysków i strat. Niby to rozsądniejsze, ale ja… tęsknię za czasami, kiedy to właśnie ci „głupcy” byli w centrum uwagi.

Skandal z reklamą PureView - Nokia Lumia 920 to jedna z najciekawszych premier tego roku. Pamiętajcie, że najciekawszy produkt niekoniecznie oznacza najlepszy, zanim będziecie czytać dalej. Bo tak jak możemy się kłócić, czy nowa Nokia jest produktem udanym, tak chyba nie ma wątpliwości, że wiele osób przyglądało się nowym Lumiom z olbrzymim zaciekawieniem. Premiera byłaby wyjątkowo udana, gdyby nie paskudna wpadka Nokii.

Mateusz Nowak

Otóż jednym z wyróżników Lumii 920 jest aparat. Podczas prezentacji jego możliwości pokazano film, który sugerował, że został w całości nakręcony aparatem PureView z nowej Nokii. Nie tylko było to oszustwo, było ono wręcz nieudolne. Całość wychwycili internauci, widząc w odbiciu jednej z szyb ekipę z profesjonalną kamerą zamiast gościa ze smartfonem. Szkoda, bo aparat PureView faktycznie jest w pewnym sensie rewolucyjny. Zdjęcia przy trudnych warunkach oświetleniowych są absolutnie bezkonkurencyjne. Widziałem też próbki fotek po aktualizacji oprogramowania i wiem, że mój kompakt będzie smutny, samotny i porzucony. A tymczasem nie każdy mi uwierzy, bo cały czas w pamięci jest „ściema” Nokii. To przykład jak świetny produkt zmarnować jedną wpadką.

Mateusz Nowak:

Taryfy No Limits - Najważniejszym wydarzeniem na polskim rynku telekomunikacyjnym w 2012 roku było wdrożenie przez wszystkich liczących się operatorów taryf, które pozwalają na prowadzenie nielimitowanych rozmów. Nieograniczony czas połączeń, od wszystkich do wszystkich oraz nielimitowane SMSy to nowy standard w polskiej telefonii komórkowej. Jestem przekonany, że za kilka lat będziemy z uśmiechem na twarzy wspominać stare taryfy, tak samo jak teraz śmiejemy się z pamiętnych pięciosekundówek czy też horrendalnie drogich taryf internetowych sprzed kilku lat.

Polskie wersje serwisów streamingowych - W tym roku z mojego komputera zniknęły wszystkie pliki muzyczne. Skasowałem wszystkie MP3-ki, gdyż przestałem z nich całkowicie korzystać. Deezer, WiMP oraz Aupeo zastąpiły mi muzykę na płytach jak i tę zapisaną na dysku. Coś co jeszcze rok temu wydawało mi się nierealne stało się dzisiaj faktem. Nie byłem zwolennikiem kupowania cyfrowych plików z muzyką, ale zakochałem się w abonamentach do serwisów streamingowych. Płacę raz i słucham bez limitów.

Ewa Lalik

Klęska Apple - Oczywiście nie chodzi o klęskę finansową czy też problemy ze sprzedażą. Apple na swojej marce może przeżyć jeszcze długie lata nawet gdyby sprzedawali wciąż te same produkty zmieniając im tylko nazwy. Mam tu na myśli koniec Apple takiego jakie znaliśmy i kochaliśmy. Firma pod skrzydłami Steve’a Jobsa była wyjątkowa i kreowana na iście magiczną. Teraz okazuje się, że jedyne co Apple ma do zaoferowania to produkty, które z trudem doganiają rynkowe trendy. Mniejszy tablet i większy smartfon są dowodami na to, że to firma Tima Cooka dostosowuje się do ruchów konkurencji, zamiast z uporem maniaka wdrażać i promować własne standardy i rozwiązania. Może wiernym fanom marki będzie ciężko się z tym pogodzić, ale w moim odczuciu w tym roku coś ważnego się skończyło w Apple.

Ewa Lalik:

Ofensywa sprzętowa Google'a - w 2012 roku Google pokazuje, że bardzo zależy mu na obecności marki Google i Nexus na sklepowych półkach i w domach użytkowników. Stąd już prostsza droga do lepszej kontroli Androida i... reklam.

Piano / zamykanie treści za paywallami - wejście Piano do Polski to bardzo istotne wydarzenie. Trend zamykania treści widoczny jest na całym świecie i stanowi próbę "naprawienia" dziennikarstwa, które internet podobno popsuł.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst