Tech

Google znowu naprawia Windowsa 8 - tym razem w opcjach przeglądarki internetowej

Windows 8 działa w dwóch trybach - w zupełnie nowym Modern UI, który jest wizualną nakładką na menu startowe oraz w znanym od lat trybie Pulpit, który zachowuje się podobnie jak w poprzednich wersjach systemu Microsoftu. O ile Microsoft próbuje dowodzić, że współistnienie obydwu trybów nie powoduje konfuzji w użyciu, to jednak w przypadku przeglądarek internetowych trudno jest w mgnieniu oka dostrzec w jakim trybie pracuje. Tu na ratunek (ponownie…) przychodzi Google, który wprowadził kilka ciekawych nowości dla swojej przeglądarki Chrome dedykowanej dla Windowsa 8.

Mimo iż do dwóch trybów działania Windowsa 8 zdążyłem się już przyzwyczaić (bo w zasadzie korzystam tylko i wyłącznie z tradycyjnego Pulpitu), to jednak dwóch różnych typów przeglądarek internetowych w tym systemie wciąż nie mogę zaakceptować. Microsoft daje w Windowsie 8 dwa rodzaje Internet Explorera 10 i przy aktywnej pracy z wykorzystaniem kilkunastu aplikacji, często gubię się i nie pamiętam jaką kartę miałem otwartą na jakiej przeglądarce.

Jeszcze gorzej było w Chrome, bo wersje tej przeglądarki na Modern UI i Pulpit UI były bardzo podobne. Ale Google ruszył nieco głową i zaproponował dość ciekawe rozwiązanie, które w zasadzie od początku powinien oferować Microsoft dla swoich systemowych przeglądarek.

Teraz Chrome'a można odpalić jako jedną aplikację Windows 8 - albo w Modern UI, albo w zwykłym pulpitowym trybie. Co najlepsze, mimo zamknięcia aplikacji, przeglądarka zapamięta w jakim trybie była ostatnio otwierana, by po ponownym włączeniu wrócić właśnie do niego. To oznacza, że nawet gdy odpalimy ją z po ekranu startowego w Modern UI, to jeśli poprzednio wybraliśmy tryb pulpitu, to w takim właśnie zostanie otwarta.

Aby to włączyć, należy przejść do opcji Chrome'a (takie trzy poziome kreseczki po prawej stronie paska adresu URL) i tam włączyć lub wyłączyć "uruchom Chrome ponownie w trybie dla Windows 8". Bardzo to przydatna funkcja, która niweluje nieco poczucie chaosu związanego z dwoma trybami pracy przeglądarki internetowej w Windows 8.

To nie jedyne możliwości, które niesie nowa wersja Chrome'a dla Windows 8. Można teraz również przypinać dowolną stronę internetową jako kafelek na ekranie startowym w trybie Modern UI. Po kliknięciu w niego nastąpi automatyczne przeniesienie do danej strony i to w takim trybie działania przeglądarki, w jakim skrót został utworzony. Aby tę czynność wykonać ponownie udajemy się do opcji Chrome'a, następnie wybieramy opcję zakładki, a później przypnij tę stronę do ekranu startowego".

Ja w ten sposób zrobiłem sobie szybki skrót do Spider's Web na ekranie startowym. Ikonka nie należy może do najpiękniejszych, ale swoją funkcję spełnia.

Nowa wersja Chrome na Windows 8 również pozwala na przełączanie się w tryb jawny i incognito. Po aktywowaniu tej opcji informację, w jakim położeniu jesteśmy otrzymujemy za pośrednictwem specjalnej ikonki w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Okienko wewnętrzne sygnalizuje tryb incognito.

Okienko zewnętrzne z kolei dowodzi o korzystaniu z Chrome'a w opcji jawnej.

Znowu można odnieść wrażenie, że Google trochę poprawia Windowsa 8 rozwiązując oczywiste logiczne niedociągnięcia. Zdaje się jednak, że to nie Google powinien robić, lecz Microsoft.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst