REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dwie nowości w Premium Suite 1 od Samsunga dla Galaxy S III to wielkie rzeczy

W piątek Mateusz pisał o ogłoszonej przez Samsunga aktualizacji Premium Suite part 1 dla swojego flagowego modelu wśród oferty smartfonów Galaxy S III, a już w sobotę udało nam się ją zainstalować. Po kilkudziesięciu godzinach korzystania z Androida 4.1.2 na Galaxy S III możemy jasno powiedzieć - Android w topowych modelach Samsunga to coraz bardziej autorska rzecz Koreańczyków. I bardzo dobrze!

10.12.2012
9:00
galaxy s III
REKLAMA

Aktualizacji nie widziałem w systemowych powiadomieniach mimo kilku prób jej wymuszenia. Samsung informował mnie, że aktualizacje są przydzielane wg kolejności zgłoszeń, więc zważywszy na dość spektakularne nowości ogłoszone przez koreańską firmę, kolejka do pobrania paczki aktualizacyjnej była prawdopodobnie długa. Spróbowałem więc wymusić aktualizację za pomocą aplikacji Kies. Nie jest to najprzyjemniejsza sprawa, bo Kies na OS X to bardzo kulawe dzieło, ale w końcu, po kilkunastu nieudanych próbach (np. mimo połączenia smartfonu kablem USB z komputerem system informował mnie o niewystarczającym poziomie naładowania baterii do przeprowadzenia aktualizacji), udało się.

REKLAMA

To naprawdę ważna aktualizacja, która oferuje posiadaczom Galaxy S III kilka spektakularnych autorskich rozwiązań Samsunga. Można wręcz zasugerować twierdzenie, że z Premium Suite Upgrade Samsung, trochę na wzór Amazona w tabletach Kindle Fire, tworzy namiastkę własnego systemu operacyjnego na bazie Androida od Google'a. To o tyle ważne, że to dopiero pierwsza część Premium Suite, więc w niedalekiej przyszłości należy się spodziewać kolejnych autorskich zmian w Androidzie Samsunga. Co więcej, w piątek Samsung ogłosił, że pozwoli zewnętrznym programistom wykorzystywać jedną z najbardziej spektakularnych nowości split screen (dzielenie ekranu), co sugeruje, że to nowość o wielkim potencjalne na rozwój a przy okazji znak rozpoznawczy Androida w Samsungach.

Samsungowi można zarzucać wiele - że kopiuje Apple'a, że jego nakładka na Androida bywa kiczowata, w końcu, że zalewa rynek tanimi smartfonami, które psują rynek, jednak jednego nie można mu odmówić: słucha użytkowników i dostarcza im to, czego chcą nieco w przeciwieństwie do Apple'a, według który wie lepiej czego użytkownicy chcą.

Dobrym przykładem na to jest to, w jaki sposób Samsung pozwala korzystać z ekranu blokady smartfona. Dotychczas pozwalał na szybki dostęp do wybranych aplikacji, z których korzysta się najczęściej lub które wydają się dla użytkownik ważne. Teraz z nową aktualizacją Samsung wprowadza tickera z informacjami z trzech wybranych kanałów: wiadomości (wg agencji Associated Press), giełda (kursy akcji wybranych firm) oraz wiadomości Facebooka. Szczególnie ta ostatnia opcja może się wydać wyjątkowo kusząca dla niezwykle licznej grupy fanów tego największego serwisu społecznościowego świata.

Galaxy S III premium suite p1 opcje ekranu blokady
Galaxy S III premium suite p1 ticker wybór

To chyba najciekawsza nowość, która wychodzi naprzeciw temu, czego użytkownik smartfona potrzebuje - jak najszybszego dostępu do informacji. Apple w iOS wciąż nie pozwala praktycznie na żadną modyfikację ekranu blokady, choć jak wielki jest jego potencjał dobrze pokazywała aplikacja Intelliscreen na zjailbreakowane iPhone'y. Samsung nie tylko pozwala tam umieścić skróty do najważniejszych aplikacji użytkownika (co działa wzór Sense UI, gdzie wrzucenie ikony aplikacji do systemowego pierścienia od razu powoduje jej otwarcie), ale teraz także sprawdzić informacje z Facebooka i to bez konieczności aktywowania pulpitu z aplikacjami!

Galaxy S III premium suite p1 ticker fb

Drugą najważniejszą nowością w Premium Suite jest znana z Galaxy Note'a II opcja dzielenia ekranu na pół. Po aktywowaniu tej nowości, na środku ekranu z lewej strony pojawi się specjalna tacka, którą wysuwa się panel z aplikacjami, które mogą działać w trybie split screen. O znaczeniu tej innowacji pisaliśmy przy okazji naszych wrażeń z używania Note'a II - to wielki krok w kierunku tak pożądanej na smartfonach prawdziwej wielozadaniowości, która uczyni urządzenia mobilne pełnoprawnymi urządzeniami do pracy. Korzystam z tej nowości od dwóch dni, a już zdążyłem się przyzwyczaić do trybu dzielenia ekranu pomiędzy emaila i przeglądarkę Chrome, oraz Gtalka i Facebooka. Jeśli, jak sugeruje Samsung, opcja dzielenia ekranu dostanie wsparcie programistów zewnętrznych, to w niedalekiej przyszłości powstaną aplikacje przygotowane z myślą o niej, a to niezwykle dobrze rokująca obietnica.

REKLAMA
Galaxy S III premium suite p1 split screen cover

Nowości w Premium Suite part 1 jest znacznie więcej (Mateusz pisał o nich wszystkich), jednak te dwie wymienione powyżej znamionują kierunek prac koreańskiej firmy przy rozwoju systemu operacyjnego od Google'a. To droga w kierunku dużej samodzielności od Google', a przy okazji odróżnienia się od lokalnej androidowej konkurencji. Nie dość, że Samsung jest dziś zdecydowanym numerem jeden w sprzedaży smartfonów z Androidem, to wkrótce będzie oferował najbardziej zaawansowane pod względem software'owym produkty na rynku mobilnym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA