REKLAMA

"Drogi Mikołaju, w tym roku chciałbym dostać.." Jakich prezentów oczekują dzieci?

03.12.2012 17.12
Klocki Lego jednym z najbardzie pożądanym prezentem na Gwiazdkę wśród polskich dzieci
REKLAMA

Okres grudniowego szału zakupów można już bezsprzecznie ogłosić za rozpoczęty. Wszyscy Mikołajowie mają nie lada problem – co najmłodsi chcieliby znaleźć pod choinką? Porównywarka cen Nokaut.pl postanowiła spytać u źródła (w przedszkolu oraz szkołach podstawowych), jakie prezenty w tym roku są najbardziej wyczekiwane przez dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat. Królują nieśmiertelne klocki Lego, która część z nas miała przyjemność się bawić a teraz to samo będą robiły kolejne pokolenia. Nie ma co ukrywać - klocki to fenomen, który nawet został przeniesiony na ekrany naszych tabletów.

REKLAMA

Dzieci w wieku 3 - 5 lat

ZigZag McQueen
ZigZag McQueen

Młodzi respondenci mieli wskazać po trzy prezenty, które chcieliby zobaczyć w worku Gwiazdora. Jak się okazuje wśród najmłodszej grupy dzieci (trzylatków) królują samochody, zabawki, które wskazało 62% ankietowanych. Niemal jedna trzecia dzieci z tej grupy wiekowej marzy o puzzlach lub układance. Co piąte dziecko wskazywało również na nieustannie popularne klocki Lego. Oczywiście samochody wskazywali głównie chłopcy. Dziewczynki jednak ucieszą się znacznie bardziej z dziecięcej biżuterii oraz książeczek.

W rok starszej grupie również królują samochody zabawki, które wskazało prawie 33% badanych. Co czwarte dziecko wskazywało na pieczątki dziecięce. Na kolejnych miejscach uplasowały się lalki, pluszaki oraz zabawki Little Pony. Rzadziej, niż co 10 dziecko wskazywało na Zig Zag, również zabawka strażacka cieszy się powodzeniem w tej grupie dzieci. Chyba każdy z nas chciał kiedyś być strażakiem. Wśród czterolatków pojawia się wśród prezentów, jakie chciałyby otrzymać gra na konsolę PSP.

Pięciolatki najchętniej chciałyby otrzymać zestaw klocków Lego lub kucyka Little Pony. Sporym, bo 20% poziomem wskazań cieszą się również gry planszowe, ciastolina oraz zabawka Pet Shop. Dziewczynki w wieku pięciu lat, jak podają twórcy tego badania, wykazują znaczne zainteresowanie lalkami Barbie, biżuterią oraz kolorowankami.

Dzieci w wieku 6 – 9 lat

Lego rsrapport10.03.03© Niels ge Skovbo, FOKUS

Wśród pierwszoklasistów największą popularnością również cieszą się klocki Lego (33% wskazań). Niewiele mniej wskazań otrzymały pluszowe zabawki, a co piąte dziecko wskazało na lalki Monster High. Dzieci, które pierwszy raz we wrześniu tego roku przekroczyły próg szkoły wykazują już duże zainteresowanie elektroniką użytkową (komputer/laptop, tablet, odtwarzacz MP4 lub telefon komórkowy). Takie właśnie urządzenia są wymarzonym prezentem od św. Mikołaja dla 20% badanych.

Drugoklasiści, tak jak ich młodsi koledzy i koleżanki, najchętniej pod choinką chciałyby znaleźć klocki Lego, następnie lalki lub akcesoria do lalek Monster High. W tej grupie badanych dzieci pojawia się również zainteresowanie instrumentami muzycznymi, gdyż 15% z nich chciałoby otrzymać gitarę lub skrzypce. Telefon komórkowy i pluszowa zabawka również powinna spowodować uśmiech na twarzy niejednego dziecka. Niewiele mniejsza liczba dzieci (12%) marzy o dostaniu przy okazji Świąt Bożego Narodzenia zwierzątka (psa, kota) lub gry na Xboxa. Tylko co dziesiąte dziecko byłoby zadowolone z otrzymania gry na PSP lub komputer.

Jakie prezenty cieszą się największą popularnością wśród najstarszej grupy dzieci? Aż 75% dziewięciolatków chciałaby otrzymać elektronikę użytkową, która jako pierwsza pojawiła się przy okazji odpowiedzi pierwszoklasistów. Kolejną rzeczą, o której marzą dzieci w tym wieku, są gry komputerowe, pies lub kot. Tylko, co dziesiąty badany chciałby otrzymać instrument muzyczny lub klocki Lego.

Klocki Lego wydają się być najbezpieczniejszym prezentem. Niezmiennie, od lat cieszą się popularnością zarówno młodszych jak i starszych dzieci. Cofając się pamięcią do lat, kiedy to byłem dzieckiem muszę przyznać, że klocki Lego to był zawsze udany prezent, nad którym można było spędzić wiele godzin...a nawet tygodni rozwijając swoją wyobraźnię. Biorąc pod uwagę bogactwo ich rodzajów i serię Lego Technic to może to być prezent dla niemal każdego, nie tylko dla dziecka ;) Otaczający nas świat ciągle się zmienia, wystarczy cofnąć się pamięcią do lat dziecięcych, aby przypomnieć sobie jakie prezenty królowały na liście życzeń do „Mikusia”. Te kilkanaście lat temu ciężko było przewidywać, że znajdą się na niej telefony komórkowe, tablety czy odtwarzacze MP4. Jednak jedno nie uległo zmianie. Klocki Lego są jak widać wciąż bardzo popularne na tyle, że powstała nawet gra Bloxy HD na iOS, o której więcej można znaleźć w tekście Pawła.

REKLAMA

źródło: Nokaut; photo credit: pasukaru76 via photopin cc

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA