REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Windows 8 tchnie drugie życie w komputery all-in-one oraz htpc

Od tygodnia na rynku dostępny jest Windows 8. Najnowsze dzieło Microsoftu promowane sloganem "Beyond PC" ma łączyć ze sobą zalety tradycyjnego systemu komputerowego z intuicyjnością systemów mobilnych opartych na sterowaniu dotykowym. Sprawdza się to szczególnie na tabletach i urządzeniach hybrydowych. Wszystko wskazuje jednak na to, że Windows 8 tchnie drugie życie w komputery all-in-one oraz Home Theater Personal Computer.

02.11.2012
13:49
Windows 8 to szansa dla all-in-one oraz home theater PC
REKLAMA

W przypadku tradycyjnych pecetów rozwiązania typu all-in-one, czyli wszystkie komponenty zintegrowane z monitorem nigdy nie cieszyły się wielką popularnością. Na rynku zawsze istniało parę takich modeli, jednak była to domena raczej konkurencyjnych iMaków napędzanych systemem OS X. Wraz z nadejściem Windowsa 8 to się zmienia - producenci zaczęli ponownie myśleć o wprowadzaniu na rynek komputerów all-in-one. HP rozwija takie urządzenia od lat, ale przy okazji nowego systemu będzie ich znacznie więcej niż dotychczas. Podobnie będzie w przypadku Lenovo; także MSI zapowiada wprowadzenie 27-calowego komputera z dotykowym ekranem. Swój stacjonarny komputer wkrótce wyda także Samsung, który do tej pory przynajmniej w Europie sprzedawał jedynie laptopy. Działanie Koreańczyków wydaje się najbardziej zaskakujące - w końcu obserwujemy raczej odwrót od urządzeń stacjonarnych na rzecz mobilnych.

REKLAMA

Wydaje się, że w filozofii nowego systemu Microsoftu duży komputer typu all-in-one ma rację bytu. Użytkownicy, którzy zakupią Surface'y oraz inne tablety lub hybrydy mogą odczuwać potrzebę dodatkowego urządzenia do wygodniejszej pracy w domu. Przy zakupie 10-calowego urządzenia, kupno drugiego laptopa, ultrabooka wydaje się mało sensowne, natomiast jeden duży rodzinny komputer, to już co innego.

Producenci są też przygotowani na inne rozwiązania, niż tylko w pełni zintegrowane  urządzenia - w swojej ofercie będą mieli również monitory z dotykowym ekranem. Za pomocą złącza USB będzie można je podpiąć do dowolnego komputera z systemem Windows 8 i cieszyć się najlepszym sposobem na obsługiwanie Modern UI.

Ponad rok temu popełniłem tekst o rychłej śmierci HTPC - specjalnie projektowane komputery z myślą o podłączeniu do telewizora i kina domowego nigdy nie należały do popularnych rozwiązań, podobnie zresztą jak urządzenia typu all-in-one. Wszystko wskazuje jednak na to, że Windows 8 może być nadzieją także dla nich.

REKLAMA

Interfejs Modern UI, wraz z wieloma nowymi pełnoekranowymi aplikacjami, jest znacznie bardziej intuicyjny, niż tradycyjny Windows, szczególnie gdy pozbędziemy się myszki i klawiatury. Nie zdziwię się zbytnio, gdy wkrótce zobaczymy telewizory z działającym Windowsem RT. Pozostaje jedynie kwestia kontroli nad HTPC, czy w przyszłości Smart TV z Win8. Problem ten rozwiązuje Kinect - rozwiązanie znane z konsoli Xbox 360 już dziś jest sprzedawane w wersji dla Windows, choć na razie to produkt adresowany głównie do developerów.

O ile zostanie polubiony przez rzesze użytkowników Windows 7 ma spory potencjał, by odmienić świat komputerów. Nie wiem jak sprawdzą się panele dotykowe na dużych przekątnych, ale jeszcze tydzień temu uważałem ekran dotykowy w ultrabooku za coś pozbawionego sensu, a dziś czuję się już w pełni przyzwyczajony, i podczas użytkowania Windows 8 częściej wybieram panel dotykowy niż gładzik. Producenci są entuzjastycznie nastawieni do nowego systemu Microsoftu i jeśli wszystko pójdzie po myśli giganta z Redmond, to wkrótce w naszym codziennym życiu będzie więcej urządzeń z systemem Windows niż kiedykolwiek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA