REKLAMA

Microsoft Surface już dostępny w Polsce

O pierwszym tablecie Microsoftu o nazwie Surface napisaliśmy na łamach Spider’s Web już wiele. Abstrahując od tego, czy będzie to sukces czy klapa, miło nam poinformować że wszyscy chętni mogą już kupić go w Polsce i nie muszą się przy tym uciekać do zakupów przez Allegro lub bawienia się w ściąganie zza granicy, a można kupić go w sieci sklepów Vobis.

29.11.2012 19.40
Tablet Microsoft Surface jest już dostępny w Polsce
REKLAMA

Tablet Surface to pierwsze tego typu urządzenie komputerowe, które markuje swoim logo sam Microsoft. Działa on pod kontrolą systemu Windows RT, który jest zmodyfikowaną wersją najnowszej ósemki. System ten posiada dostęp do sklepu z oprogramowaniem Windows Store i można instalować na nim wszystkie kafelkowe aplikacje, ale Pulpit znany z poprzednich wersji systemu służy wyłącznie uruchamianiu preinstalowanego Office’a, i systemowych aplikacji takich jak Paint. Ta wersja Surface jest oparta o architekturę ARM, a model posiadający procesor Intela i tego “prawdziwego” Windowsa jest dopiero w drodze.

REKLAMA

Microsoft Surface RT to tablet o przekątnej ekranu 10.6 cala o rozdzielczości 1366 na 768 pikseli i panoramicznych proporcjach. Wbudowany układ ARM to czterordzeniowa nVidia Tegra 3 dopełniana przez 2 GB pamięci RAM. Surface posiada wbudowany zintegrowany stojak o nazwie Kickstand, a zakupić można go z dodatkowym akcesorium o nazwie Touch Cover - przypomina ono trochę osłonkę Smart Cover dla iPada, ale może być wykorzystywany jako klawiatura.

Surface jest bardzo ciekawym sprzętem, ale niestety Microsoft uznał Polskę za na tyle mało istotny rynek, nie nie umożliwił konsumentom zakupu swojego tabletu w “pierwszym rzucie”. Jeśli ktoś nie ma czasu i możliwości samodzielnie zamówić sprzętu zza granicy, do tej pory skorzystać z jednej aukcji na Allegro. Kilku sprzedawców oferuje tablet Surface w nawet znośnych cenach, ale nie każdy jest zainteresowany kupnem tak drogiego urządzenia przez portal aukcyjny. Wobec oczekiwań takich klientów wyszedł sklep Vobis.

Microsoft nadal nie zdecydował się na oficjalną dystrybucję tego tabletu w naszym kraju. Mimo to, dziś pojawiła się możliwość zamówienia tego sprzętu z poziomu witryny sklepu Vobis  Wygląda na to, że sklep próbuje konkurować ze sprzedawcami z Allegro - już wcześniej zdecydował się na sprzedaż czytników ebooków marki Kindle, mimo braku oficjalnej obecności Amazonu w naszym kraju.

To bardzo dobry ruch. Sam kupując nowy sprzęt elektroniczny jestem sceptyczny jeśli chodzi o zakup ich przez Allegro. Możliwość zakupu, nawet po wyższej cenie, sprzętu w zwykłym sklepie jest bardzo atrakcyjna. Sądzę też, że wiele osób myśli podobnie do mnie. Ceny tabletu to w chwili obecnej:
Microsoft Surface RT 32 GB - 2 699zł
Microsoft Surface RT 32 GB z Touch Cover - 3 199zł
Microsoft Surface RT 64 GB z Touch Cover - 3 599zł

Przy zakupie Surface trzeba pamiętać o jednej rzeczy: Microsoft podaje całkowitą pojemność pamięci swojego tabletu. Jednak jest znaczna różnica w ilości pamięci dostępnej dla użytkownika w porównaniu z iPadem i tabletami opartymi o system Android. System, pakiet biurowy i całe oprogramowanie producenta zajmuje kilka razy więcej miejsca niż w przypadku konkurencji. Z tego powodu wersję Surface 32GB prędzej można porównać z iPadem z pamięcia 16GB.

REKLAMA

Maciek Gajewski zwrócił mi jednak uwagę na jedną rzecz: Surface w sklepie Vobis pochodzi z innej dystrybucji niż polska. Urządzenie to na chwilę obecną nie posiada polskiego interfejsu. Co prawda klawiatura i autokorekta działają w języku polskim, tak jak ustawienia regionalne, ale w dostępnym w Vobis tablecie Surface nasz język nie jest jeszcze dostępny do pobrania.

Ale tak naprawdę istotne jest dla mnie jednak coś innego. Jeśli wyniki sprzedażowe Kindle i Surface okażą się zadowalające, istnieje szansa że Vobis zajmie się sprzedażą innego niedostępnego w Polsce sprzętu. Zdziwiłbym się, gdyby nie poszły w jego ślady inne sklepy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA