REKLAMA

Jedna sekunda dziennie, czyli jak uwiecznić nasze wspomnienia w wideokronice

Pomysłów na kolekcjonowanie naszych wspomnień jest co nie miara, a każdego dnia powstają nowe. Dzisiaj natrafiłem na „One Second Everyday” i jestem nim zauroczony. Mobilna aplikacja stworzy historię naszego życia z jednosekundowych urywków materiałów wideo. Na początku brzmi to dziwnie, ale warto mieć na oku ten projekt.

28.11.2012 18.13
1 Second Everyday App wideokronika z naszymi wspomnieniami
REKLAMA
REKLAMA

Pomysł autorstwa Cesara Kuriyama jest bardzo prosty. Stworzyć mobilna aplikację, która pozwoli na zapis każdego dnia 1-sekundowego materiału wideo tak, by One Second Everyday stworzyło film z tych krótkich urywków. W ten prosty sposób powstanie materiał wideo zawierający mini urywek każdego dnia.

Skąd się wziął pomysł na One Second Everyday? Jak twierdzi jego twórca, przez kilka lat swojej pracy starał się odłożyć dość pieniędzy, aby móc zrobić sobie roczne wakacje chcąc w ten sposób mieć czas na rzeczy, na które w codziennym zabieganiu brakowało. Gdy Kuriyama skończył 30 lat postanowił nagrywać każdego dnia krótkie filmiki z miejsc, po czym wybrać z każdego dnia 1 sekundowy fragment – wspomnienie, które złożyło się na film składający się z urywków zebranych na przestrzeni jednego roku. Jak zobaczycie na poniższym materiale, nie jest to zbiór tylko i wyłącznie ociekających lukrem wspomnień z miłych zdarzeń. Tak jak w zwykłym życiu każdego dnia jest czas na śmiech, radość, podekscytowanie, strach, smutek oraz łzy.

To doświadczenie tak głęboko wpłynęło na Cesara, że postanowił wraz z programistami Alchemy50 stworzyć mobilną aplikację umożliwiającą w łatwy sposób tworzenie takiej kroniki wspomnień. Zapewne widzieliście w internecie pomysły wykonywania sobie zdjęcia każdego poranka i potem tworzenia z tego filmików. Nie da się ukryć, że pomysł jest do tego zbliżony, ale opakowany tak aby każdy z nas mógł z niego skorzystać.

Obecnie Cesar zbiera fundusze na Kickstarterze, do końca zbiórki pozostało 28 dni, a już ponad 400 osób ufundowało połowę potrzebnej kwoty. W pierwszej kolejności pojawi się aplikacja dla iOS, ale planowana jest również dla Androida. W zasadzie oczekując na aplikacje mobilne już teraz możemy rozpocząć przygodę z tworzeniem naszej kroniki wspomnień. Aplikacja będzie posiadała dostęp do filmów zapisanych w naszym smartfonie, w związku z czym możemy nagrać pierwszy materiał, a w aplikacji umieścić, gdy będzie ona dostępna. Aplikacja pozwala na wybór odpowiedniego jednosekundowego fragmentu nagranego przez nas z dłuższego materiału wideo. Oryginalny film, z którego wybraliśmy krótki fragment będzie można usunąć z poziomu aplikacji lub zachować go w pamięci urządzenia. Oczywiście samą aplikację też będzie można rejestrować materiał filmowy.

Aplikacja nie będzie posiadała limitu liczby projektów, tym samym możemy tworzyć różne projekty/kroniki dotyczące nas samych, naszych dzieci czy też np. naszych zwierząt. Kompilacje tych fragmentów bez problemu będzie można opublikować w serwisach takich jak Vimeo czy YouTube i podzielić się nimi w innych sieciach społecznościowych.

REKLAMA

Choć pomysł na 1 Second Everyday App nie jest czymś na tyle rewolucyjnym jak Memoto, podoba mi się znacznie bardziej od aparatu wykonującego automatycznie zdjęcia. Elektronika użytkowa odmieniła nasze codzienne życie, nie zawsze na lepsze, jednak ten projekt jest obiecującu. Ja dzisiaj zaczynam tworzyć swoją wideo kronikę wspomnień czekając na aplikację dla Androida. Mam nadzieje, że z takiego projektu wyniknie coś dobrego, czego innym śmiałkom, którzy też podejmą taką decyzję serdecznie życzę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA