REKLAMA

Dziś rusza Oktawave - polska chmura obliczeniowa, która chce powalczyć z Amazonem

Gdy w maju tego roku pisaliśmy o tym, że należąca do Grupy K2 polska chmura obliczeniowa Oktawave chce powalczyć z globalnym liderem, firmą Amazon, to wielu pukało się w czoło. Po sześciu miesiącach testów w fazie beta, dzisiaj Oktawave startuje w wersji komercyjnej. Wkrótce będziemy mogli rozliczać ambitną polską firmę z deklaracji.

06.11.2012 15.59
Rusza Oktawave - polska chmura obliczeniowa, która chce powalczyć z Amazonem
REKLAMA

Oktawave ma być jednym z pierwszych podmiotów w Polsce, który oferuje prawdziwą chmurę obliczeniową. Dotychczas znaczna część graczy na lokalnym rynku hostingowym posługiwała się ambitnym terminem "cloud computingu" oferując swoim klientom po prostu serwery wirtualne VPS. Polscy klienci, których potrzeby wykraczały poza podstawowe usługi musieli szukać rozwiązań poza granicami naszego kraju, głównie korzystając z usług gigantów: Amazon, czy Rackspace. To rodziło z kolei problemy innej natury, na czele z dostosowaniem do uwarunkowań prawnych dotyczących przetwarzania i ochrony danych osobowych.

REKLAMA
oktawave logo

Oktawave ma ambicję zmienić ten stan rzeczy. Praktycznie od dziś zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni mogą korzystać z zasobów prawdziwej chmury obliczeniowej, której centrum danych zlokalizowane jest w Polsce. Twórcy usługi zapewniają, że średni czas na założenie konta i uruchomienie instancji serwerowej to nie więcej niż 7 minut. Przy okazji informują, że w przeciwieństwie do obowiązujących standardów rynkowych, klienci rozliczani są z dokładnością do godziny działania instancji serwerowej. Co więcej, w każdej chwili można usługę zawiesić, a biling przestanie naliczać koszty, aż do momentu ponownego jej włączenia. To powinno znacznie zminimalizować budżet usług cloudowych.

Ciekawie Oktawave prezentuje swoje zalety w konkurencji do światowego lidera, firmy Amazon:

- mówi Spider's Web Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.

REKLAMA

Ponadto Oktawave zapewnia, że oferuje usługi storage znacznie taniej nie tylko od Amazon S3, ale także od popularnego wśród konsumentów indywidualnych Dropboksa. Oktawave chlubi się także tym, że nie praktykuje limitów na wielkość plików zapisywanych w chmurze.

Na koniec dodam, że o ambicjach Oktawave słyszę od kilku dobrych miesięcy. 6 listopada 2012 r. jest dla twórców usługi dniem szczególnym, bo to dzień oficjalnego debiutu. Od dziś w końcu będzie można rozliczać realizację ambitnych planów polskiego projektu Grupy K2 powalczenia nie tylko na polskim rynku zdominowanym przez kilku bardzo silnych graczy, ale także w ujęciu globalnym. Gdy ostatnio spotykałem się z szefami projektu byli przekonani o swoim nieuchronnym sukcesie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA