REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Oktawave - rusza polska chmura obliczeniowa. Najszybsza na świecie

Oktawave – rusza polska chmura obliczeniowa. Najszybsza na świecie
REKLAMA
154 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Oktawave to obecnie najszybsza infrastruktura chmury obliczeniowej na świecie – twierdzą jej twórcy z polskiej firmy K2 Internet S.A., którzy właśnie udostępnili jej publiczną wersję beta. Nie brakuje im pewności siebie: – W przeprowadzonych testach wydajności Oktawave osiąga wyniki lepsze od usług udostępnianych przez takie firmy jak Amazon, czy Rackspace – mówi nam szef projektu Maciej Kuźniar. Polski projekt ma globalne ambicje.

Nad Oktawave pracowali dwa lata – pisali kod oraz analizowali rynek pod kątem potencjału biznesowego projektu. Dziś otwierają się na rynek i twierdzą, że chcą go zmienić, bo tradycyjny hosting jest już niewystarczający dla wielu firm, a zagraniczne chmury niosą ze sobą wiele ograniczeń. Według twórców, Oktawave przynosi wartości, na które czekało wielu użytkowników dotychczasowych rozwiązań – unikatową szybkość i wydajność przetwarzania informacji, bezpieczeństwo, centrum danych zlokalizowanych w Polsce oraz konkurencyjne ceny.

Jeśli chodzi o prędkość, to serio – jesteśmy szybsi od Amazon i Rackspace – mówi Kuźniar. – W zakresie dostępu do danych podczas testów w środowisku laboratoryjnym udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 000 000 IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu). Dbając o możliwie najlepszą stabilność platformy beta, maksymalna wydajność pojedynczej instancji została ograniczona do 100 tys. operacji wejścia wyjścia w pierwszym etapie testów i będzie sukcesywnie zwiększana w miarę potwierdzania stabilności systemu. To oznacza, że standardowa instancja Oktawave oferuje wydajność od kilkuset do kilku tysięcy razy większą od obecnych na rynku rozwiązań oferowanych np. przez Amazon czy Rackspace.

Do głównych atutów Oktawave Kuźniar dorzuca także pełną elastyczność (koniec z ograniczeniami i wyłączeniem serwerów), oszczędność (klienci płacą tylko za wykorzystane zasoby) oraz totalną kontrolę (klient ma prawo zrobić co zechce z infrastrukturą chmury).

Oktawave jest obecnie dostępna w wersji beta. Dla pierwszych 100 Czytelników Spider’s Web zainteresowanych testowaniem chmury mamy specjalne kody umożliwiające rejestrację w serwisie. Aby zapisać się do bety usługi, wystarczy wejść na stronę: https://admin.oktawave.com/Pages/CreateAccount.aspx?lang=pl-PL oraz wykorzystać kod: NhkBFA6v

Po zakończeniu testów beta Oktawave zostanie dostosowana do wymogów rodzimych przedsiębiorców pod względem funkcjonalności, ergonomii i dostępności. W kolejnej fazie rozwoju firma przewiduje ekspansję na rynki zagraniczne.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA