REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Xbox Music tylko dla Windows 8/RT, Windows Phone 8 oraz konsoli Xbox 360

Microsoft uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej swojej usługi strumieniowania muzyki, która ma być odpowiedzią między innymi na Spotify. Xbox Music ma zastąpić Zune Pass, o którym pisaliśmy trochę w piątek. Co więcej okazuje się teraz, że usługa Xbox Music będzie darmowa dla urządzeń z Windows 8/RT, jego wersji dla smartfonów oraz posiadaczy konsol Xbox 360. Posiadacze urządzeń z Windows 7, niezależnie czy to chodzi o komputery czy smartfony, muszą się zadowolić Zune Pass i to w wersji płatnej.

15.10.2012
9:59
Xbox Music tylko dla urządzeń z Windows 8 oraz na konsole Xbox 360
REKLAMA
REKLAMA

Już jutro posiadacze konsol Xbox 360 otrzymają dostęp do Xbox Music, a 26 października, gdy nastąpi premiera nowego systemu Windowsa, użytkownicy urządzeń z tym systemem otrzymają darmowy dostęp do bazy ponad 30 milionów utworów muzycznych. Oczywiście, aby nie było tak bardzo różowo - ten darmowy dostęp zostanie ograniczony tylko do 6 miesięcy. Po tym okresie użytkownicy usługi na nowych urządzeniach z systemem Microsoftu będą musieli albo zrezygnować z usługi, która będzie oferowała synchronizację list odtwarzania, w późniejszym czasie również usługę przechowywania własnych utworów w chmurze, albo za nią zapłacić.

Dwie kwestie w całej tej historii budzą najwięcej emocji. Microsoft wydaje się celowo nie udostępni aplikacji Xbox Music dla Windows 7. W tym przypadku użytkownicy będą musieli korzystać z Zune'a, które ponadto nie będzie rozwijane dalej, no, może poza małymi poprawkami czy łatkami. Pomijam sam fakt, tego że do tej pory nie udało mi się zainstalować tej aplikacji od piątku, co nie wróży dobrze na przyszłość. Raczej muszę się pogodzić, że nie będzie mi dane z niej korzystać. Oczywiście Xbox Music ma być jedną z tych rzeczy, która będzie kusiła do przesiadki na Windows 8, jednak czy to jest aż tak łakomy kąsek, by ludzie się rzucili na nowy system Microsoftu oraz urządzenia działające pod jego kontrolą? Szczerzę wątpię.

Z czym się kojarzy Windows Phone 7.x? Z jakim producentem smartfonów? Większości osób i to słusznie odpowie, że z Nokią. Jednakże już na początku listopada może to nie być takie oczywiste. Najpierw moim zdaniem HTC ukradnie fińskiej firmie klientów swoimi smartfonami 8X oraz 8S. Natomiast teraz, jeszcze przed premierą, fińska firma traci kolejną kartę przetargową w walce o klientów, gdyż oferowana przez nią usługa Nokia Music w obliczu Xbox Music na urządzeniach z nowym Windowsem najprawdopodobniej się nie obroni, tym bardziej że usługa Microsoftu będzie oferowała synchronizację pomiędzy urządzeniami takimi jak tablet, smartfon oraz komputer.

REKLAMA

Pisząc w tym miejscu o smartfonach i tabletach niekoniecznie mam na myśli te z okienkowym systemem operacyjnym. Nie jest tajemnicą, że już w przyszłym roku mają się pojawić dedykowane aplikacje od Microsoftu dla urządzeń z Androidem oraz iOSem na pokładzie. Oczywiście z takiej aplikacji będą mogły korzystać osoby posiadające abonament premium równowartości 10 dolarów. Wydaje się, że Microsoft skutecznie chce uciekać w oferowanie nie tylko systemu operacyjnego oraz pakietu biurowego, ale również w usługi, które już dawno stały się u konkurencji bardzo ważnymi częściami prowadzonego biznesu.

O ile Windows 8 przyjmie się zarówno w wersji PC oraz smartfonowej, to Xbox Music może okazać się sporym sukcesem. Tym bardziej, że wydaje się, iż firma nie chce ograniczać usługi tylko i wyłącznie do własnego ekosystemu, ale również otwierać go na posiadaczy smartfonów z Androidem czy też iPhone’em. W takim przypadku nie można powiedzieć, aby to nie był co najmniej dobry krok ze strony firmy z Redmond.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA