1. SPIDER'S WEB
  2. Blog Forum

Windows oraz smartstick – tam, gdzie go oczekuję

Windows 8 RT to nie tylko dobre posunięcie, ale konieczne ze strony Misrosoft’u. Komputery osobiste mają aktualnie wiele postaci, od stacjonarnych PC po smartfony. W nasze życie weszły również rozwiązania pokroju Raspberry Pi oraz pochodne montowane na pojedynczej płytce lub na bardziej kompaktowej powierzchni w postaci stick’a USB.

W przypadku Raspberry Pi widzieliśmy do tej pory prezentacje możliwości oparte jedynie o Linux’a, np. Fedorę czy Ubuntu, w którym nadal trwają prace nad wykorzystaniem akceleracji sprzętowej grafiki. Jednak same możliwości owych „płytek” są bardzo ciekawe, podpięcie pod USB czy HDMI zamontowane w telewizorze daje nam nowe pojęcie komputera domowego.

Jest to szansa dla Windows 8 RT, która mam nadzieję, zostanie wykorzystana. W skrócie opiszę w jaki sposób widzę takie rozwiązanie – oczywiście bardzo podobny do tego, co widzimy do tej pory.

Windows 8 RT zainstalowany na niewielkim urządzeniu typu stick itp. (pojęcie smartstick może być niedługo bardzo trafne) podpiętym do telewizora przez USB lub HDMI. Dostęp do Wi-Fi, własnych portów USB, karty pamięci. Możliwości sterowania realizowane przy użyciu Wi-Fi oraz smartfona, który mógłby służyć jako pilot z klawiaturą oraz „touchpadem” dla obsługi kursora oraz interfejsu Modern. Dedykowany kontroler również byłby ciekawy, na pewno o wiele tańszy w tym przypadku. Oczywiście wsparcie ze strony Kinect’a podpiętego bezpośrednio do portu USB byłoby także ciekawym wyjściem, które mogłoby automatycznie aktywować się, kiedy nie wykryto by oddzielnego kontrolera.

Taki zestaw daje nam już komputer użytku domowego z dostępem do Internetu, aplikacji Windows 8 RT, Office, gier, dzięki czemu posiadamy od razu małą konsolę do gier wspierającą Kinect’a (oraz inne kontrolery dzięki dodatkowym gniazdom), gwarantowany dostęp do sieci spłecznościowych, Skype, SkyDrive oraz tego co standardowo mamy w tablecie z Windows 8 RT z kilkoma dodatkami.

W takim wykonaniu Modern UI może okazać się bardzo użyteczny. Nawigacja przy użyciu Konect’a, smartfona czy innego kontrolera byłaby bardziej intuicyjna, tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń dotykowych. Zastosowanie Ubuntu oraz tradycyjnego pulpitu na tego typu urządzeniach może być nieco mniej wygodne, kiedy musimy celować w ikony i małe pozycje menu. Tego typu niewygodę odczuwam nawet podczas nawigowania po coraz bardziej rozbudowanych menu w nowych telewizorach, pomimo ustawienia focusa na klikalne elementy.

Smartstick mógłby być oczywiście odłączony od telewizora i podpięty pod monitor w drugim pokoju lub w pracy – mobilność. Idealnym przypadkiem byłoby, gdyby urządzenie było na tyle małe, że można by podpiąć pod nie ekran dotykowy czyniąc z niego tablet. Dodatkowa niewielka bateryjka zintegrowana z urządzeniem byłaby przydatna podczas odłączania urządzenia od telewizora, urządzenie przechodziłoby wtedy w stan hibernacji – jedynie na taki czas musiałoby wystarczyć energii.

Tego typu rozwiązanie wydaje mi się o wiele bardziej atrakcyjne niż sam tablet. W dodatku byłby to sposób na wykorzystanie w pełni Modern UI. Sam korzystałbym chętniej z takiego urządzenia niż z Internetu w telewizorze, za który muszę dodatkowo płacić, bo nie każdy model posiada Wi-Fi czy nawet LAN.