1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Transformacja TVP HD do 3D na razie na... 35 minut w tygodniu

TVP HD z meteriałami 3D

O TVP jest głośno - a to z powodu abonamentu RTV, a to kolejnych zadziwiających strat finansowych, a to w końcu oburzenia demonstrujących w Warszawie. Mimo kontrowersji, nadprogramowej liczby pracowników i szalonych programowych pomysłów, Telewizji Polskiej nie można odmówić chęci podążania za nowymi technologiami. Znamy wreszcie szczegóły strefy 3D.

Już od zakończenia Euro 2012 mówiło się o zwiększonej liczbie materiałów 3D na kanale TVP HD. Od kiedy dwa ogólnopolskie kanały nadają w wysokiej rozdzielczości, kanał TVP jest świetnym miejscem do testowania nowych rozwiązań – wszak od początku był on adresowany do odbiorców najszybciej przyswajających technologiczne nowinki. Po emisjach zwiastuna „Bitwy Warszawskiej 1920” w 3D oraz Finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, teraz TVP zaoferuje widzom stałe weekendowe pasmo.

Słowo „pasmo”, bądź też „strefa 3D”, to znaczące nadużycie na potrzeby działalności marketingowej – 35 minut w każdy weekend plus powtórki - tyle tej rozrywki w 3D przynajmniej na początek. Na szczęście nie będą to dema, czy też filmy z Discovery, a własna produkcja TVP, za co należy się pochwała. Telewizja przygotowała cykl krótkich filmów o nazwie „Podróże w trójwymiarze”. Mają być w nich ukazane najpiękniejsze zakątki naszego kraju, oczywiście w 3D. Na pierwszy ogień pójdzie Ełk oraz okolice Kielc. Będzie więc zamek Ulricha von Jungingena i widok Ełku z balonu. Zapowiadają się ciekawe ujęcia i pokaz możliwości operatorów kamer.

Mówiąc kolokwialnie „szału nie ma”, jednak to dobry początek i należy się spodziewać, że po sprawdzeniu wyników oglądalności TVP szybko podejmie decyzje czy jest sens inwestować w treści 3D już teraz.

Trójwymiarowa telewizja nie ma łatwo, filmowe hity każdego roku można policzyć na palcach jednej ręki, a racjonalność realizowania wszystkiego w 3D jest raczej niewielka. Dobrze, by wkrótce powstał całodobowy kanał z filmami przyrodniczymi, sportem oraz filmami fabularnymi w 3D, jednak i tak zapełnienie odpowiednimi treściami będzie trudne. W dodatku cały szum związany z trójwymiarem zdaje się opadać. Jadnak dobrze, że osoby, które zakupiły już telewizory z 3D mają możliwości obejrzenia chociaż parunastu minut w tygodniu nie tylko z odtwarzacza Blu-ray.

Zobaczymy co pokaże 3D - już w najbliższą sobotę o 17:55