1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Średnio użytkownicy Androida konsumują 870 MB transferu danych miesięcznie. A Ty?

Średnio użytkownicy Androida konsumują 870 MB transferu danych miesięcznie

Bardzo ciekawe dane opublikował NPD po przebadaniu amerykańskich (a jakże inaczej) użytkowników smartfonów z Androidem. Okazuje się, że średnio zużywają oni 870 MB transferu danych komórkowych miesięcznie oraz 2,5 GB za pośrednictwem sieci WiFi.

Próba badawcza nie była może przesadnie wielka - to tylko tysiąc osób, którzy zdecydowali się zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które zliczało liczbę MB wykorzystanych na transfer mobilny za pomocą sieci komórkowych i WiFi, ale wyniki dość zbieżne z… moimi własnymi obserwacjami, o czym za moment.

Co ciekawe, specjaliści NPD zauważyli, że aktywne korzystanie ze smartfonów związane z wykorzystywaniem mobilnego transferu danych jest uzależnione od wieku. Młodzi użytkownicy smartfonów, w wieku 18 - 24 lat, pobierali znacznie więcej danych od grupy użytkowników w wieku 55+, i to zarówno za pośrednictwem sieci 3G, jak i WiFi. Młodsi użytkownicy wykorzystywali średnio 1,05 GB miesięcznie via sieci operatorskie, oraz 3,01 GB za pośrednictwem WiFi. Starsi z kolei "tylko" 750 MB via 3G oraz 1,42 GB via WiFi.

Ja jestem w wieku, który mieści się pomiędzy 24 a 55 (no.., nieco bliżej tej pierwszej liczby) i moje własne obserwacje tego, jak ja wykorzystuję transfer danych za pośrednictwem Androida są zbliżone do tych zaprezentowanych w raporcie NPD.

Korzystam aktualnie z dwóch planów taryfowych na internet mobilny. Jeden przy głównej karcie SIM, która związana jest z moim głównym numerem telefonu. Tutaj mam 500 MB transferu miesięcznego. Karta ta aktualnie znajduje się w iPhonie 5. Drugi to abonament na internet mobilny z limitem 2 GB miesięcznie. Ta karta aktualnie znajduje się w Samsungu Galaxy S III, który często służy mi jako mobilny hotspot.

W iPhonie mierzę użycie sieci komórkowej za pośrednictwem systemowych powiadomień. Do mierzenia użycia transferu na Androidzie korzystam z kolei z kapitalnej aplikacji Onavo Count, dzięki której nie tylko wiem dokładnie ile MB transferu już przejadłem oraz ile zostało mi do końca, ale także która aplikacja jest najbardziej zasobożerna (z Onavo mogę ograniczyć jej poczynania). I tak się składa, że nieważne co bym robił, jak intensywny miesiąc miałbym pod względem wyjazdów, średnio zużywam właśnie ok 1 GB danych komórkowych miesięcznie.

Wychodzi więc na to, że tyle właśnie potrzebne jest dziś przeciętnemu zaawansowanemu użytkownikowi smartfonów, który korzysta z wielu usług internetu mobilnego. Czy tak jest też w Waszym przypadku? Pochwalcie się proszę w komentarzach Waszymi wielkościami Waszych abonamentów mobilnych i tym, ile transferu miesięcznie wykorzystujecie. Wśród Czytelników Spider's Web nie brakuje przecież zaawansowanych amatorów smartfonów i usług mobilnych. Może uda nam się wspólnie przedstawić całkiem reprezentatywny polski obraz tego jak świadomi użytkownicy korzystają u nas z internetu mobilnego.