1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Smartfony są już z nami od 19 lat. Warto poznać ich historię [infografika]

Poznaj historię ewolucji smartfonów

HTC zamieściło na swoim blogu ciekawą infografikę, która przedstawia burzliwą historię smartfonów. Urządzenia te przeszły długa drogę, gdyż zaczynały jako proste telefony, którym wgrano specjalnie przygotowane oprogramowanie i dodano kilka dodatkowych funkcji. Jesteście gotowi na małą podróż w czasie?

Pierwszym punktem na olbrzymim drzewie genealogicznym smartfonów jest The IBM Simon Personal Communicator. Urządzenie trafiło na rynek w 1993 i sprzedało się w ciągu 6 miesięcy w liczbie ponad 50 tysięcy sztuk. Panel dotykowy ułatwiał korzystanie z poczty e-mail, kalendarza oraz kalkulatora. Cena była zaporowa, gdyż w abonamencie sprzęt kosztował 899$, a bez umowy nawet 1099$.

Kolejnym krokiem milowym była bez wątpienia Nokia 9210 Communicator, która trafiła na rynek w 2000 roku i była pierwszym smartfonem z kolorowym ekranem. Warto zwrócić uwagę, że kolorowe wyświetlacze dotarły do branży mobilnej 20 lat po tym, jak zagościły na dobre w stacjonarnych komputerach.

W 2010 roku smartfony podbiły połowę rynku sprzedawanych telefonów komórkowych. Interesujący jest tez fakt, że aż 97% ankietowanych użytkowników inteligentnych komórek odpowiedziało, że chce na nich grać w Angry Birds. Czyżby ta gra stała się już swoistą ikoną popkultury?

historia smartfonów

.