1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Nowy Facebook Messenger na iPhone'a - mnóstwo świetnych nowości

Nowy Facebook Messenger na iPhone

Użytkownicy systemu iOS musieli długo czekać, aż Facebook dokona niezbędnych poprawek w swojej mobilnej aplikacji na iPady i iPhone’y – aplikacja została w końcu poprawiona zyskując przede wszystkim na tak krytykowanej szybkości działania. Teraz zmiany dotknęły także Facebook Messengera, który w ostatnim czasie zyskał odświeżone wersje na Androida oraz BlackBerry, a w weekend aktualizacji doczekała się też wersja na iPhone'a.

Messenger jest moją podstawową aplikacją w codziennym użytkowaniu smartfona. To za jego pośrednictwem komunikuję się najczęściej - zostawia on w tyle e-maile, iMessages, tradycyjne wiadomości SMS oraz Skype'a i WhatsApp. Kontaktuję się tak z bliskimi, znajomymi a nawet z częścią redakcji Spider's Web – mam go zawsze pod ręką, a dzięki archiwum rozmów na Facebooku oraz powiadomieniom jest to dla mnie najwygodniejsze z dostępnych rozwiązań.

facebook messenger

Dlatego cieszę się z odświeżonej wersji tej aplikacji, która jest teraz po prostu wygodniejsza w użytkowaniu. Podobnie jak w przypadku mobilnego klienta Facebooka na iOS, sam komunikator działa teraz znacznie szybciej niż poprzednio; na iPhonie 4s wszystko działa w mgnieniu oka. Nowy Messenger jest także ładniejszy, doczekał się zupełnie nowego interfejsu użytkownika w oknie rozmowy – teraz bardziej przypomina to widok iOSowej aplikacji wiadomości, chociażby przez wprowadzenie kolorów komunikatów od odbiorcy i nadawcy. W przeciwieństwie do wersji na Androida, aplikacja nie otrzymała synchronizacji z naszymi wiadomościami SMS. To zapewne przez sztywne zasady Apple.

FB messenger-3

To co dla mnie jest najważniejsze w odświeżonej aplikacji to obsługa gestów. Co prawda są to tylko dwa gesty, ale i tak to bardzo istotna nowość. Przesuwając palcem po ekranie iPhone’a z prawej do lewej otrzymamy listę kontaktów i to niezależnie od tego czy znajdujemy się akurat w oknie głównym, czy też w oknie rozmowy. Natomiast gdy otrzymamy nową wiadomość od innego rozmówcy, wystarczy przesunąć palcem z lewej do prawej strony telefonu, by przenieść się do tej wiadomości. W aplikacji działa też tryb poziomy. Wprowadzono również nowy panel wyboru emotikon i zdjęć. Jest także możliwość tworzenia własnej listy ulubionych kontaktów niezależnej od wszelkich innych list dostępnych w serwisie.

FB messenger-2

To drobne odświeżenie zdecydowanie wypada na korzyść aplikacji Facebook Messenger. W ekosystemie Apple wciąż brakuje aplikacji Messenger dla OS X, jednak rekompensują to powiadomienia o każdej nowej wiadomości w centrum powiadomień. Najsłabszym ogniwem Facebooka wciąż wydaje się wersja na iPada - zamiast niej zdecydowanie wole korzystać z tradycyjnej przeglądarkowej strony.

FB messenger

W ostatnim czasie Facebook odświeżył wszystkie swoje aplikacje mobilne, zmienił także galerie zdjęć użytkowników na stronie. Być może wkrótce doczekamy się zmian na stronie głównej i jakiejś kosmetyki w całym interfejsie.