1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Ekstraklasa.net jedną z ciekawszych piłkarskich aplikacji w Windows 8

Ekstralkasa.net to aplikacja dostarczająca newsy piłkarskie na Windowsa 8

Jako wielki fan piłki z entuzjazmem przyjąłem propozycję rzucenia okiem na aplikację Ekstraklasa.net działającą w ramach mojego jeszcze ciepłego systemu operacyjnego. I muszę przyznać, że program daję radę w kategorii newsów futbolowych. 

Na samym wstępie - a co wydaje mi się kluczowe - należy zaznaczyć, że aplikacja Ekstraklasa.net traktuje nie tylko o wydarzeniach na polskich boiskach, ale również o piłce nożnej. I to w naprawdę niezłym i bogatym wydaniu, bo nie brakuje klubowych i reprezentacyjnych rozgrywek międzynarodowych, a także wieści z czołowych lig europejskich. Jako wielki - co już pewnie znacie na pamięć bo powtarzam tę mantrę w każdym wpisie - kibic Interu Mediolan zainteresowałem się w szczególności włoską i... nie byłem rozczarowany. Oczywiście dla prawdziwego konesera określonych rozgrywek baza newsów jest zdecydowanie zbyt uboga, jeśli jednak trzymamy rękę na pulsie, a chcielibyśmy jedynie doczytać "co tam słychać u konkurencji", to pod tym względem nie mam nic do zarzucenia.

Lwią część informacji dla Ekstraklasa.net dostarcza Polska Agencja Prasowa. Wiąże się to z licznymi wadami i zaletami takiego rozwiązania. PAP co do zasady uprawia literaturę suchego faktu. Czyta się to dobrze, choć osobiście bardzo lubię sportowe popisy dziennikarzy Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej. Stec, Pol, Wilkowicz o piłce nożnej potrafią pisać jak gdyby było to kolejne dzieło samego Homera.

PAP co do zasady nie popełnia błędów merytorycznych, ma też spory zasób atrakcyjnych materiałów zdjęciowych. Informacje z poszczególnych lig, ich jakość i liczbę uważam za zadowalające. Nie brakuje też przedruków z innych źródeł, często regionalnych, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że serwis Ekstraklasa.net mógłby popisać się nieco większą kreatywnością, a nie tylko agregacją treści.

ekstraklasanet0
ekstraklasanet2
ekstraklasanet1

Ekstraklasa.net kładzie też spory nacisk na rodzime rozgrywki klubowe, to właśnie nich dotyczą przede wszystkim newsy i ich liczba jest ogromna. Wszystko wygląda przejrzyście i miło się to czyta w ramach mechanizmu typowego dla aplikacji w systemie Windows 8. Jednym z atutów aplikacji są także relacje tekstowe prowadzone na żywo przez redaktorów serwisu. Idealne, mało zasobożerne, więc kątem oka pozwalają śledzić ulubiony mecz w pociągu czy na wykładzie.

Ekstraklasa.net jest na chwilę obecną jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą aplikacją dla fanów piłki jako takiej. Dużo serwisów czy agregatorów treści jak na razie traktuje sport w Windows 8 niezwykle po macoszemu. Z drugiej strony mam świadomość, że za jakiś czas - może miesiąc, może rok - nieco bardziej zaawansowane grupy medialne (Onet, Gazeta czy nawet Goal.pl) przedstawią swoją propozycję o moim zdaniem bardziej interesującym i szczegółowym profilu newsowym.

Zastanówcie się zatem czy Ekstraklasa.net jest warta Waszych 10 złotych - bo tyle ten program kosztuje. Jak na razie to jeden z liderów, ale jestem przekonany, że można to wszystko zrobić jeszcze lepiej.