1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

CNN Trends – Zite w przeglądarce?

CNN wykorzystuje potencjał Zite i tworzy CNN Trends serwis curation

Nie jest tajemnicą, że dla serwisów internetowych ruch czytelników w obrębie serwisu jest czymś bardzo ważnym i cennym również od strony finansowej. Jednak amerykański CNN postanowił wykorzystać potencjał drzemiący w Zite tworząc swój nowy projekt - CNN Trends. Owocem tej współpracy jest przekierowywanie użytkowników do treści znajdujących się w innych portalach. Warto przyjrzeć się bliżej temu dość niecodziennemu posunięciu.

Nowa strona w ramach internetowego wydania CNN zawiera domyślnie wyświetlanych 10 najważniejszych tematów (oczywiście można rozwinąć listę dalszych tematów) , które spotykają się z największą uwagą w mediach społecznościowych. Każda sekcja posiada na pierwszym miejscu wyszczególniony artykuł w serwisie CNN a następnie jest on otoczony linkami do artykułów na ten sam temat, jednak pochodzących z innych portali oraz serwisach jak np. YouTube. Każdy taki element nie jest tylko linkiem tekstowym - po kliknięciu otwiera się on w nowej zakładce przeglądarki internetowej, został on opatrzony miniaturą, która zwiększa atrakcyjność serwowanych przez serwis odnośników.

Cały projekt został podzielony na 9 sekcji tematycznych takich jak wydarzenia mające miejsce w USA, wydarzenia ze świata, Polityka, Sprawiedliwość, Rozrywka, Tech, Zdrowie, Życie Codzienne (Living) oraz Podróże. Dobór treści, jakie trafiają do CNN Trends a w zasadzie ich agregacja, opiera się na algorytmach opracowanych przez Zite, które zostało w zeszłym roku kupione przez CNN.

CNN_TRENDS_WYKORZYSTUJE_ALGORYTMY_ZITE

Trzeba przyznać, że takie zaadaptowanie idei aplikacji Zite przez portal CNN jest odważnym krokiem, gdyż przekierowanie ruchu następuje na dobrą rzecz do serwisów konkurencji. Oczywiście treści własne w tym przypadku są doskonale wyeksponowane. Nie jest to też pierwszy projekt w zasadzie tylko i wyłącznie opierający się na przekazywaniu ruchu internautów do obcych serwisów, trzeba w tym przypadku pamiętać przynajmniej o Techmeme.

Uważam, że jest to bardzo ciekawy ruch ze strony CNN i wątpię, aby, któryś z polskich portali odważył się chociaż na wersję beta opierającą się na takich założeniach. Co więcej nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś, kto wyszedłby z takim pomysłem otrzymał zamiast pochwał zupełnie coś innego.

Na chwilę obecną CNN Trends nie uczy się nas i naszych gustów tak, jak czyni to Zite. Jednak możliwe, że w nie tak odległym czasie doczekamy się niemal wersji webowej Zite, które wszystkim serdecznie polecam.

CNN jako jeden z niewielu nie boi się konkurencji, a przy odpowiednim modelu współpracy z innymi portalami może jeszcze na tym zarobić. Sprytne posunięcie z ich strony, dodatkowo bardzo dobrze wykonane.