REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Kosztowna pomyłka Google. W kilkadziesiąt minut stracił ponad 20 mld dol. na wartości!

Dokładnie 1 października informowaliśmy o historycznym momencie, w którym Google stał się więcej warty niż Microsoft. Nikt się nie spodziewał, że nieco ponad 2 tygodnie później firma straci miliardy dolarów na amerykańskiej giełdzie w zasadzie przez... przypadek. Wyciekł raport finansowy firmy za III kwartał tego roku w wersji roboczej bez odpowiedniej PRowej obróbki.

18.10.2012
22:17
Wycieka raport finansowy Google za III kwartał 2012 roku. Akcje pikują na giełdzie
REKLAMA
REKLAMA

W ubiegłym kwartale Google odnotował 11,52 miliardów dolarów przychodu, co jest wzrostem z 9,720 mld dolarów rok wcześniej. Do przychodów należy również doliczyć obroty w wysokości 2,57 miliardów dolarów generowane przez Motorolę Mobility, która została przejęta przez Google. Warto odnotować, że wzrost przychodów z reklam wyniósł o 16% w ostatnim kwartale, z płatnych kliknięć aż o 33% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku oraz o 6% w stosunku do ubiegłego kwartału.

Przychody wciąż rosną, tak samo jak wydatki giganta. O ponad 1 miliard dolarów z 3,37 do 4,44 mld dolarów wzrosły koszty uzyskania przychodów przez Google. Kolejną cegiełkę dołożyła Motorola, której koszty operacyjne przekroczyły 2,11 miliardów dolarów. Wzrosły również wydatki na badania i rozwój z 1,4 do 2,01 miliarda dolarów. O ponad 0,5 wzrosły rok do roku sumy przeznaczane na sprzedaż i marketing. Co dosyć zaskakujące, odnotowano spory wzrost w pozycji wydatków „Ogólnych i administracyjnych” - z 676 milionów dolarów do 1,04 miliarda dolarów, a ogólna suma wydatków wynosi 11,36 miliardów dolarów.

Cała sprawa ma drugie dno. Często na Spider’s Web opisujemy mniejsze czy większe wpadki różnych firm lub osób je reprezentujących. Jednak to co przydarzyło się Google jest niezwykle kosztowną pomyłką, która z pewnością przejdzie do historii. W zasadzie to nie wina samego Google'a - jak się okazuje to firma RR Donnelley upubliczniła raport bez akceptacji szefostwa Google, o czym doskonale dotyczy adnotacja „PENDING LARRY QUOTE” (czyli w tłumaczeniu: tu ma być wypowiedź Larry'ego Page'a)

GOOG Chart

Po opublikowaniu tych danych kurs Google na NASDAQ spadł prawie o 10% (czyli o około 70 dolarów na akcji), powodując zmniejszenie wartości firmy o około 22 miliardy dolarów! Nie jest to mała sumka, tym bardziej, że wydarzenia rozgrywały się na przestrzeni kilkudziesięciu minut. Obrót akcjami Google'a wstrzymano.

REKLAMA

Sytuacja pokazuje jak brzemienne w skutkach mogą być małe pomyłki, gdyż wystarczyło jedno niepotrzebne kliknięcie myszką, by firma straciła ogromne pieniądze na giełdzie. Sytuacja ta pokazuje również jak ważne jest odpowiednie opakowanie informacji, nawet tej najgorszej. Podanie jej bez wprowadzenia, komentarza i odpowiednich ozdobników nawet w przypadku takiej firmy jak Google może spowodować wiele zamieszania, a wręcz paniki wśród giełdowych inwestorów.

W momencie kończenia przygotowywania tego wpisu obrót akcjami Google'a na giełdzie został przywrócony i spółka sukcesywnie odrabia straty, jakie poniosła na NASDAQ.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA