REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Stało się - Google więcej warte niż Microsoft!

Dzisiaj miała miejsce rzecz historyczna. Naprawdę warto sobie tę datę zapisać w kajeciku nie tylko z uwagi premiery tabletu Nexus 7 w Polsce lub też dostępności czytników Kindle w jednej z polskich sieci sklepów. Nie przedłużając – Google pierwszy raz w historii było więcej warte niż Microsoft.

01.10.2012
20:29
Google poraz pierwszy w historii według giełdowej wyceny było więcej warte niż Microsoft
REKLAMA

Oczywiście chodzi o „market cap”, czyli kapitalizację. Jest to wartość giełdowa spółki, która jest równa iloczynowi liczby akcji będących w obrocie i wartości ich aktualnego kursu. To właśnie chwilę przed 11 lokalnego czasu (EDT) Google pierwszy raz w historii było więcej warte niż Microsoft, co doskonale uchwycili redaktorzy Mashable.

REKLAMA

Jednakże, na chwilę obecną już wszystko wróciło do normy – patrząc oczami Microsoftu. Jak widać na poniższym wykresie, w wakacje Google bardzo szybko zaczęło odrabiać dystans dzielący go od producenta Windowsa, by go na chwilę wyprzedzić.

MSFT Market Cap Chart

Co wpłynęło na ten historyczny fakt? Nie da się zapomnieć, iż sukcesy oraz kolejne rekordy ilości aktywacji telefonów komórkowych z systemem od Google, jak i ich łączna liczba, która osiągnęła już ponad 500 milionów sztuk, była dobrą informacją dla inwestorów giełdowych. Nie bez znaczenia było również sprawozdanie firmy dotyczące jej reklamowej działki.

Wydaje się, że największą bolączką, jaka wpływa na cenę akcji Microsoftu jest zbliżająca się premiera Windows 8 -  od przyjęcia przez rynek w pierwszych dniach i tygodniach tego nowego systemu operacyjnego będzie naprawdę wiele zależało. Trzeba przy tym pamiętać, iż firma stawia wszystko na jedną szalę i walczyć będzie na dwóch frontach – smartfonów oraz tabletów, gdzie łatwo nie będzie. Drugą sprawą jest odpowiedź na pytanie, co będzie sukcesem dla Microsoftu – ile osób, tyle prawdopodobnie opinii.

Nie ulega jednak wątpliwości, że tak jak Microsoft jest pewnym symbolem starego układu sił w branży, tak Google jest jego nowym wyznacznikiem. Microsoft pozwolił upowszechnić komputery osobiste na całym świecie, nawet najwięksi przeciwnicy Windowsa muszą przyznać, że bez niego nie udałoby się ta sztuka tak szybko oraz na tak dużą skalę. Natomiast Google „uczłowieczyło” internet oraz po części wyznaczało jego drogę rozwoju, co zresztą nadal stara się czynić.

Historia dzieje się na naszych oczach – oklepane do granic możliwości stwierdzenie, ale jak bardzo prawdziwe. Obecnie różnica pomiędzy obydwiema firmami wynosi od około 50-kilku do około 200 milionów dolarów. Mając na uwadze, iż obydwie firmy posiadają wartość giełdową na poziomie prawie 250 miliardów dolarów można się spodziewać, iż Google za sprawą swoich akcjonariuszy tak łatwo nie spuści z tonu.

Na giełdzie NASDAQ Microsoft nadal znajduje się przed Google, ale czy w świadomości nas wszystkich nadal tak jest? Patrząc chociażby na mobilne systemy operacyjne to na pewno nie. Tym bardziej może to dziwić, bo przecież Microsoft jest gigantem oprogramowania, a Google usług internetowych. Świat w ostatnich latach uległ ogromnemu poplątaniu z pomieszaniem.

REKLAMA

Jeszcze 10 lat temu mało nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Tylko, albo i aż 8 lat potrzebowało Google od swojego debiutu giełdowego, aby dogonić Microsoft. Co przyniesie przyszłość?

źródło: mashable.com, nasdaq.com; ilustracja znaleziona na: techli.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA