REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

327 tysięcy użytkowników iOS w Polsce? Przynajmniej tych korzystających z Facebooka

W zeszły czwartek Facebook przekroczył miliard aktywnych miesięcznie użytkowników na całym świecie. To wspaniała baza danych o różnorodnych społecznościach. Dzięki dostępnym dla wszystkich narzędziom do tworzenia reklam sprawdziliśmy jak wygląda rynek mobilny, przede wszystkim w naszym kraju. Wiemy już ilu jest użytkowników najpopularniejszych platform, przynajmniej według Facebooka.

09.10.2012
16:56
Znamy liczbę użytkowników iPhone w Polsce! Kto korzysta z Facebooka w naszym kraju?
REKLAMA

Oczywiście dane te ograniczają się wyłącznie do osób aktywnie korzystających z Facebooka i korzystających z dedykowanych aplikacji mobilnych dla tego serwisu społecznościowego. Użytkowników, którzy wskazali że Polska jest ich krajem zamieszkania jest już ponad 9 milionów 299 tysięcy. Co ciekawe więcej jest kobiet – 4,850 miliona.

REKLAMA

Dla nas jednak znacznie ciekawsze są dane dotyczące korzystania z mobilnych aplikacji Facebooka. Jedynie 327, 540 osób aktywnie używa Facebooka na urządzeniach z iOS, z czego na iPodach Touch 18 tysięcy a na iPadach 76,640 osób. Króluje druga generacja tego tabletu - posiada go ponad 44 tysiące użytkowników, nowego iPada posiada w Polsce przynajmniej 23,600 osób. Z Facebooka oraz iPhone'a 4S korzysta 53 tysiące osób, z 4 ponad 78 tysięcy, szczegółów odnośnie innych generacji niestety nie ma.

To dane tylko o pewnym fragmencie naszego rynku, jednak nie można ukrywać, że dość sporym. Wyniki ilościowe Apple nie są więc rewelacyjne, ale też chyba łatwo zauważyć, że Polska nie jest krajem, w którym rządzi sprzęt z logiem nadgryzionego jabłka. Co więcej blisko 1/3 urządzeń z iOS logujących się do Facebooka pochodzi z Warszawy – 94 tysiące.

Android ma się w naszym kraju znacznie lepiej. Telefonów jest dużo i w przeróżnych przedziałach cenowych. 1 milion 334 tysiące użytkowników Androida korzysta z mobilnego Facebooka w naszym kraju. To ponad milion więcej niż użytkowników sprzętów Apple. Widać więc znaczącą dominację. Ponad 0,5 miliona sprzętów opartych na systemie Google pochodzi od Samsunga,300 tysięcy od Sony, na trzecim miejscu wśród wymienionych producentów jest HTC – 241 tysięcy.

Brakuje za to dobrze zorganizowanych danych o Windows Phone – pod nazwą Windows (Mobile OS) może kryć się zarówno nowy system jak i stary Windows Mobile – takie telefony użytkuje 69 tysięcy polskich facebookowiczów. Z BlackBerry korzysta tylko 35 000.

Postanowiliśmy także sprawdzić jak sytuacja wygląda w innych krajach. W Niemczech z Facebooka korzysta już blisko 25 milionów osób, z czego przez telefony z Androidem łączy się 6,9 miliona użytkowników, natomiast z iOS 6,1 milionów. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów widać, że rynek mobilny jest tam dojrzalszy - połowa użytkowników Facebooka korzysta z niego także w wersji mobilnej. U nas jest to 1/6.

We Francji ogółem jest ponad 25 milionów użytkowników Facebooka, z czego ponad 6 milionów korzysta z urządzeń Apple, a jedynie 4,6 miliona z telefonów z Androidem. Blisko milion łączy się po przez BlackBerry.
U sąsiadujących z nami Czechów z Facebooka korzysta 3,7 miliona osób. Z czego 0,5 miliona korzysta z Androida, a z iOS zaledwie 176 tysięcy.

Jednak w ostatnim czasie najszybciej przybywa użytkowników z Indonezji. Czwarty kraj na świecie pod względem ludności zamieszkuje ponad 248 milionów osób, z czego prawie 50 milionów ma już konto na Facebooku. Zaledwie 700 tysięcy osób korzysta z niego za pośrednictwem urządzeń Apple, ponad 4 miliony przy użyciu telefonów z Androidem, a z BlackBerry ponad 5 milionów. Facebook niestety nie podaje szczegółów odnośnie innych telefonów, a szkoda, ponieważ łącznie z wszystkich urządzeń mobilnych w Indonezji z Facebooka korzysta aż 33 miliony osób, czyli 60% wszystkich użytkowników serwisu w tym kraju.

REKLAMA

Podsumowując jesteśmy krajem, który pod względem użytkowania smartfonów nie wyróżnia się zbytnio na tle krajów Europy Wschodniej (także w Rosji, Węgrzech prowadzi Android). Wciąż jednak stosunkowo mała część Polaków aktywnie korzysta z smartfonów, ale to będzie się bardzo szybko zmieniać. Nasz krótki przegląd po statystykach obrazuje też, że jesteśmy także trochę za krajami Europy Zachodniej.

PS. W pogrążonej kryzysem Grecji z Facebooka korzysta niecałe 4 miliony, osób z czego 685 tysięcy po przez Androida, a 445 tysięcy z iOS…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA