REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

To już pewne - Polacy pokochali smartfony

Niezwykle optymistyczny raport przygotował „ARC Rynek i Opinia” - wygląda na to, że w Polsce zapanowała prawdziwa smartfono-mania. Jest to świetne potwierdzenie tego, co widzimy na co dzień, a także wskazówka dla firm i developerów. Smartfony wreszcie zaczęły być wykorzystywane.

28.09.2012
10:35
Smartfony królują w Polsce
REKLAMA

Nie raz, nie dwa zdarzyło mi się spotkać osobę, która posiadała iPhone'a, czy też inny topowy model smartfona – który po pierwsze nie był podłączony do mobilnego internetu, po drugie nie miał zainstalowanych żadnych dodatkowych aplikacji, po trzecie, często nawet wbudowane funkcje nie były wykorzystywane, no bo po co łączyć telefon nawet po Wi-Fi.

REKLAMA

Na szczęście ten etap w naszym społeczeństwie mamy już chyba za sobą. Olbrzymi nacisk operatorów na promocję smartfonów, oraz wzrost zainteresowania sieciami społecznościowymi, czy też ogólnie większy szum medialny powiązany z smartfonami i aplikacjami im dedykowanymi sprawiły, że Polacy kupują smartfony na potęgę.

Smartfony stanowią już prawie połowę wszystkich kupowanych telefonów w naszym kraju – to o 18% więcej niż w roku ubiegłym. Wzrost liczby smartfonów jest znaczący, jednak to sposób użytkowania tych telefonów jest ważniejszy. Już ¾ użytkowników korzysta z dodatkowych aplikacji; połowa z nich oczywiście jedynie tylko z darmowych, co wciąż obrazuje problem z mikropłatnościami, jednak sam wzrost użytkowania aplikacji jest pozytywnym zjawiskiem.

Mec Analitics and Insight informuje także, że połowa ankietowanych internautów korzysta z internetu w telefonie, a to wynik o cztery razy lepszy niż w roku ubiegłym. Nastały czasy, gdy coraz więcej z nas jest na stałe podłączona do sieci. Oczywiście zapewne wiele osób kupuje smartfony ze względu na ogólnie panującą modę, a nie ze względu na rzeczywiste potrzeby korzystania z sieci wszędzie gdzie się przebywa, jednak dobrze wiemy, że i do tego wszyscy łatwo się przyzwyczajamy.

Za te zmiany w dużej mierze odpowiadają operatorzy, którzy wreszcie zaczęli traktować internet mobilny w komórce jako coś naturalnego. Jeszcze dwa lata temu mogliśmy zapomnieć o przystępnych pakietach mobilnych – dziś to standard zarówno w abonamencie jak i telefonach na kartę.

Pozytywne przyjęcie smartfonów na naszym rynku powinno być dodatkowym środkiem dopingującym dla firm i developerów. Wzrost zainteresowania aplikacjami powoduje też to, że polskich aplikacji powinno być coraz więcej i muszą one być coraz lepsze.

REKLAMA

Nie da się także ukryć tego, że to świetna informacja także dla nas – redakcji serwisów technologicznych. To Spider’s Web, czy działy technologiczne na portalach internetowych starają się codziennie przekazać jak najwięcej, jak najlepszych i najciekawszych informacji z rynku urządzeń i aplikacji mobilnych.

Szał na smartfony jest już nie tylko zjawiskiem, które dostrzegamy codziennie na ulicach, ale też udokumentowany w raportach i badaniach. Nowoczesne telefony to rozwiązanie często ułatwiające, czy też umilające nam życie. Pamiętajmy, by też korzystać z nich z głową – to ma być nasze narzędzie i od nas zależy jak bardzo będzie nam przydatne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA