REKLAMA

IFA 2012: Siri dla samochodów? Microsoft zrobił asystenta głosowego dla samochodów Forda

03.09.2012 17.17
Samochody Forda z asystentem głosowym od Microsoftu
REKLAMA
REKLAMA

Podczas berlińskich targów IFA wreszcie na własne oczy mogliśmy przekonać się jak działają zaawansowane funkcje interaktywne w samochodach marki Ford. Wspólnie z Microsoftem, ten amerykański producent samochodów oferować będzie rozwiązanie SYNC także na rynku Europejskim. Czy tak właśnie powinny działać współczesne samochody?

SYNC to rozwiązanie komunikujące się z naszym telefonem bądź tabletem w sposób bezprzewodowy i umożliwiający korzystanie ze zgromadzonych materiałów multimedialnych oraz kontaktów. To jednak możliwości, które oferowane są także przez wiele innych systemów audio montowanych w samochodach.

Podstawową zaletą rozwiązania Forda jest asystent głosowy, czyli takie Siri bądź Google Now w wykonaniu Forda i Microsoftu. Możemy sprawdzić temperaturę, wybrać numer telefonu, wybrać utwór muzyczny który chcemy posłuchać, rozpocząć nawigację – wszystko za pomocą komend głosowych. Dodatkowymi funkcjami systemu zastosowanego w nowych samochodach Forda są opcje dzielenia informacji ze znajomymi, bądź też poszerzone opcje nawigacji o dodatkowe informacje.

Jak można przekonać się na nagranym przez nas filmie  – rozwiązanie to działa poprawnie, jednak oczywiście podobnie jak w przypadku asystentów głosowych znanych ze smartfonów, wspiera tylko kilka wybranych języków.

http://www.youtube.com/watch?v=xSSB2WI6bk0&feature=youtu.be

Wydaje się, że to właśnie w samochodzie stosowanie asystentów głosowych ma największy sens i rzeczywiście ułatwia korzystanie z wielu przydatnych funkcji, jak również znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Korzystanie z SYNC Forda, czy nawet z Siri znacząco obniża konieczność odrywania wzroku od patrzenia na sytuację na drodze przy wykonywaniu połączenia, czy ustawiania nawigacji. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób robi takie rzeczy podczas jazdy bez żadnych dodatkowych asystentów.

Rozwiązanie Forda wydaje się być ciekawym, szczególnie że będzie posiadać także zaawansowany system awaryjny. W momencie drogowego wypadku SYNC ma poinformować odpowiednie służby wraz z podaniem naszej lokalizacji. Zrobi to w języku ojczystym dla kraju, w którym akurat się znajdujemy. Miejmy nadzieje, że takie rozwiązania rzeczywiście będą działać sprawnie. Samochód, który sam po groźnej kolizji będzie potrafił zawiadomić odpowiednie służby zapewne znacząco przyspieszył ich działanie. Oczywiście tutaj problemem może być także jego uszkodzenie podczas wypadku.

Ford współpracuje z Microsoftem, natomiast BMW, General Motors, Mercedes, Audi, Jaguar, Honda, Toyota oraz Land-Rover wspierać będą Siri między innymi poprzez zastosowanie wygodnego przycisku łączącego wewnętrzny system samochodu z iPhone’em. Zapewne także inni producenci zaoferują swoje rozwiązania, być może wdrożą Google Now.

Obecnie największym mankamentem wszystkich wysoce rozwiniętych rozwiązań multimedialnych w samochodach jest ich cena. Producenci często każą sobie dopłacać horrendalne kwoty za złącze USB, nawigację satelitarną, a tym bardziej za takie innowacyjne rozwiązania jak SYNC Forda. Funkcje te nie są niestety dostępne w standardowych wersjach wyposażenia.  A szkoda, bo w przypadku asystenta głosowego to kwestia bezpieczeństwa, a nie gadżeciarstwa.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA