REKLAMA

Czy jest sens inwestować w 4K?

06.09.2012 13.39
Czy jest sens inwestować w 4K?
REKLAMA
REKLAMA

Targi IFA dla większości z nas już minęły, jednak nowości prezentowane w Berlinie będą wkrótce wkraczały w nasze codzienne życie. Jedną z nich jest rozdzielczość 4K – teraz już każdy kto bardzo tego chce może obejrzeć taki materiał z satelity.

Czy jest dziś sens kupowania sprzętu  obsługującego rozdzielczość 4K? W warunkach targowych, obraz na takim ekranie robi piorunujące wrażenie, jednak zapewnienie dostatecznej ilości treści będzie stanowiło przez lata olbrzymi problem, zwłaszcza w takim kraju jak nasz. Ratunkiem jest skalowanie obrazu HD, jednak nawet przy najlepszych procesorach nie pozwala to uzyskać tak świetnego efektu. Obecnie stosowanie 4K to najlepszy sposób dla uzyskania perfekcyjnego obrazu 1080p w wersji 3D i tyle. Jeśli ktoś nie jest maniakiem jakości, to 4K nie zrobi na nim wrażenia tak samo jak nie robi na nim wrażenia rozdzielczość 10920×1080, choć różnica pomiędzy SD, a HD jest olbrzymia.

Pojawiają się już pierwsze telewizory to i nabywcy takich, wciąż dość prototypowych rozwiązań, powinni otrzymać odpowiednie materiały. W sieci można kupić pliki demonstracyjne dostarczane na dyskach twardych, czy po prostu takie filmy pobrać. Teraz jednak brytyjscy nadawcy rozpoczęli pierwsze europejskie testy UHDTV.

Jak donosi Satkurier, na satelicie Astra 28,2 E odnaleźć można niekodowany przekaz w 4K. Jest to zaledwie minutowe demo składające się z fragmentu meczu Premiership oraz kilku krajobrazów. Jednak do odbioru nie wystarczy tylko dobrze ustawiony talerz satelitarny. Zwykłe tunery nie są przystosowane do wyświetlania tak dużej rozdzielczości, dlatego potrzebny jest bardzo mocny komputer z tunerem satelitarnym. Wtedy wystarczy już podpiąć nasz telewizor do komputera i rozkoszować się 60 sekundowym klipem w ultrawysokiej rozdzielczości. Warto dodać, że przepustowość takiego przekazu wynosi około 40 Mbit/s i jest to ponad 4 razy więcej, niż w przypadku kanałów HD nadawanych w naszym kraju.

Test ten unaocznia kolejny problem przy wdrążaniu 4K. Obecnie w zasadzie żaden dostawca na świecie nie mógłby sobie pozwolić na regularne transmisje satelitarne kanału w takiej rozdzielczości, nie wspominając o kilku takich kanałach. Na satelicie nie ma miejsca na kanały w UHDTV w takim systemie kodowania jak obecnie.

Przed 4K jeszcze daleka droga i o ile nawet telewizory w takiej rozdzielczości pojawią się masowo także w mniejszych przekątnych, to dostępność treści będzie gotowych do wyświetlenia będzie niewielka.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA