REKLAMA

Blackberry 10 już niebawem. RIM zaprezentował betę

Reaserch in Motion prezentowało już wersję alfa systemu BlackBerry 10, swoje wrażenia z niej opisaliśmy jakiś czas temu. Teraz RIM chwali się wersją beta swojego systemu, który ma stać się czwartym dużym graczem na rynku mobilnych systemów operacyjnych.

26.09.2012 11.26
blackberry 10
REKLAMA

Na początku okazało się, że BlackBerry 10 pokaże się na rynku na początku przyszłego roku, a szeroko zakrojone testy systemu zaczną się już w październiku tego roku. Kolejną bardzo ważną rzeczą była prezentacja nowego komunikatora. Jego jedną z najciekawszych cech ma być nowy interfejs, w którym centralnym punktem nie są nazwy kontaktów, a ich zdjęcie. Bardzo ważne jest też wprowadzenie ładnych emotikon i klawiatury, która potrafi sprawdzić, w jakim języku piszemy i sugerować nam wykorzystanie odpowiednich słów. System cały czas będzie się uczyć naszych schematów pisania, dzięki czemu telefon będzie w pełni spersonalizowany. Przykładowo, jeśli telefon odkryje, że zamiast klikać w "S", bardziej klikamy w stronę "A", rozszerzy w lewą stronę zakres klawisza "S". To bardzo dobre rozwiązanie.

REKLAMA
źródło: The Verge

Kolejną ciekawą funkcją jest BlackBerry Peek, który pozwoli dostać się do centrum powiadomień ca pomocą jednego prostego gestu. Będziemy tu widzieć nie tylko powiadomienia systemowe, ale też pochodzące z aplikacji firm trzecich. RIM poprawił też zegarek i alarm tak, by można było możliwie szybko ustawić czas, w którym ma dzwonić budzik. Robi się to przez położenie palca na kancie telefonu i ślizganie nim po ekranie aż do uzyskania odpowiedniej godziny. Warto wspomnieć też o możliwości odblokowania telefonu na dwa sposoby - pierwszy to przeciągnięcie ekranu w pionie, jest to zwykle odblokowanie. Jeśli jednak przeciągniemy go w bok, zobaczymy nasze powiadomienia.

źródło: The Verge

Dla użytkowników biznesowych i rządowych spodoba się też funkcja Balance. Dzięki niej telefon będzie miał dwa profile, jeden do użytku biznesowego, a drugi do prywatnego. Telefon będzie zabezpieczony tak, że osoba niepożądana nie będzie mogła skorzystać z firmowych informacji, gdy telefon będzie w trybie domowym.

Twórcy systemu BlackBerry 10 chcą też uczynić swoje telefony bardziej przyjaznymi dla użytkowników. Dlatego znajdąsię tu zupełnie nowe, natywne aplikacje Facebooka, Twittera, Linekdin oraz Foursquare. Niektórym może wydawać się, że bez tych aplikacji urządzenie mobilne wręcz nie istnieje. Co więcej, osoby te będą mieć rację - szkoda, że RIM zrozumiał to tak późno.

źródło: The Verge

10.10 (widzicie symbolikę?) ma być bardzo ważnym dniem dla sklepu BlackBerry App World, który już niebawem ma stać się największym po Google Play i App Store sklepem z aplikacjami. Jak na razie znaduje się tam 105 000 aplikacji, które zostały pobrane 3 miliardy razy. Nowe aplikacje BlackBerry (w tym klienci portali społecznościowych) powinny znaleźć się w nim już niebawem.

REKLAMA
źródło: The Verge

Jakie jest moje zdanie o BlackBerry 10? Ciężko mi wyrabiać nową opinię ma podstawie zagranicznych newsów. Gdy sam widziałem BlackBerry 10 w wersji alpha, uznałem go za bardzo dojrzały system, któy ma szansę zawalczyć na rynku. Jednak w dużej mierze zależy to od sukcesu telefonów z Windows Phone, które tak jak BlackBerry, chcą pełnić rolę nie tylko urządzeń multimedialnych i biznesowych. Pytanie tylko, co okaże się bardziej przydatne dla konsumentów: integracja z najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie czy dużo ciekawych, niespotykanych nigdzie indziej funkcji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA