REKLAMA

Nowe tablety Nook - najbardziej rodzinne tablety na rynku. Czy to wystarczy?

Rynek tabletów to nie tylko iPad, rynek e-czytników książek to nie tylko Kindle – wiele osób czasami o tym zapomina. Rynek jest dosłownie pełen mniej lub bardziej ciekawych alternatyw. Dzieje się to za sprawą m.in. Barnes & Noble, największej sieci księgarń w Stanach Zjednoczonych, która wczoraj zaprezentowała swoją odpowiedź na ofertę przygotowaną przez Amazon.

26.09.2012 16.22
Tablety Nook działąją pod kontrolą Androida 4.0 oraz oferują obsługę profili użytkownika
REKLAMA
REKLAMA

Urządzenia Barnes & Noble nie są w Polsce egzotyką, można je nabyć najczęściej przez Allegro, jednak czy porywając się z prezentacją swoichdwóch tabletów realnie ma zagrozić Amazonowi, czy jest to po prostu ruch, który trzeba było zrobić – tak by nie oddać pola walkowerem.

Pierwszym zaprezentowanym tabletem jest Nook HD, którego cenę w wersji pamięci 8 GB ustalono na 199 dolarów, wersję 16 GB na 249 dolarów. Tablet został wyposażony w 7 calowy ekran o rozdzielczości 1440 x 900 pikseli. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,3 GHz, całość dopełnia 1 GB pamięci RAM. Nook HD pod kontrolą zmodyfikowanej dystrybucji Androida w wersji 4.0 powinien działać przez 10,5h, gdy na nim czytamy oraz 1,5h krócej w przypadku oglądania materiałów wideo. Tablet niestety nie został wyposażony w kamerę. Do łączności ze światem posłuży moduł Wi-Fi.

Co go na pewno odróżnia od konkurencji Kindle Fire HD 7 oraz Nexusa 7. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielka waga – 315 g, co według producenta ma czynić go jednym z najlżejszych, o ile nie najlżejszym z urządzeń tego typu. Cenowo nie dokonano rewolucji.

Drugim tabletem zaprezentowanym przez Barnes & Noble jest model Nook HD+, ten 9-cio calowy tablet należy porównywać, co czyni sam producent, z Kindle Fire HD 8,9 oraz iPadem. Ekran urządzenia posiada rozdzielczość 1920 x 1280 pikseli. Procesor w jego przypadku jest taktowany zegarem 1,5 GHz co jednak nie powinno wpłynąć na skrócenie pracy na jednym ładowaniu baterii. Tablet będzie oferowany w dwóch wersjach ze względu na posiadaną pamięć wewnętrzną. Za 269 dolarów zakupimy urządzenie o pamięci 16 GB, a za 299 dolarów wersję z 32 GB. Jego cena jest znacznie niższa od konkurencji – o 200 dolarów w stosunku do Kindle Fire HD 8,9 oraz o 300 dolarów w stosunku do iPada 32 GB. Oczywiście urządzenia te trudno porównywać ze względu na ekosystemy. Jednakże w porównaniu do tabletu od Amazonu Nook HD+ jest bardzo tani. Co może zaważyć na sukcesie Nook.

Pytanie, dla kogo przeznaczony są te tablety? B&N reklamuje go, jako najbardziej rodzinne urządzenie tego segmentu, oferujące zarówno możliwość utworzenia oraz korzystania z aż 6 profili użytkowników – funkcja, której nie znajdziemy w innych urządzeniach, a o którą coraz częściej dopominają się użytkownicy. Co więcej oferuje również funkcję kontroli rodzicielskiej.

REKLAMA

Faktem jest, że tablet taki będzie idealny dla osób korzystających z szerokiej gamy produktów oraz usług księgarni, takich jak dostęp do czasopism, filmów oraz seriali, no i oczywiście do książek. Pamięć urządzenia można rozbudować za pomocą kart microSD, ale producent oferuje również usługę przechowywania danych w chmurze.

Szeroki wybór urządzeń, tym bardziej takich, które oferują ciekawe możliwości, cieszy. Nowe tablety Nook w Europie pozostaną ciekawostką przywożoną z podróży za ocean. Pozostaje trzymać kciuki, aby inni producenci oraz samo Google postanowili wreszcie m.in. wprowadzić do swoich urządzeń m. in. obsługę profili, gdyż ich brak może doskwierać w przypadku dzielenia się urządzeniem wraz ze współlokatorami.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA