REKLAMA

Apple sprzedał 5 mln iPhone'ów 5 w pierwszy weekend. Świetnie, ale nie wybitnie

Mamy kolejną aktualizację liczby sprzedanych iPhone'ów 5 przez Apple'a. Jak pamiętamy - w pierwsze 24 godziny iPhone 5 sprzedał się w liczbie 2 milionów sztuk. Dwa dni później liczba skoczyła do 5 mln sztuk - tyle właśnie najnowszych wersji smartfonu Apple'a znalazło swoich nowych właścicieli w pierwsze trzy dni sprzedaży. Jak to odczytywać?

24.09.2012 12.55
5 mln iPhone'ów 5 w pierwszy weekend. Świetnie, ale nie wybitnie
REKLAMA

Informując o sprzedaży po pierwszej dobie pokusiliśmy się o rys historyczny:

REKLAMA

To 6 mln wcale nie było wzięte z kosmosu - tak bowiem przedstawiały się uśrednione oczekiwania analityków rynku. 6 mln sztuk iPhone'ów w pierwsze trzy dni mieściłoby się w naturalnym wzroście sprzedaży poszczególnych modeli: iPhone 4 prawie 2 mln sztuk w pierwsze trzy dni, iPhone 4S - 4 mln, więc iPhone 5 - 6 mln. Już wiemy, że te założenia były nieco przeszacowane.

Jak więc odczytywać sprzedaż 5 mln iPhone'ów 5 w pierwsze trzy dni jego dostępności? Jako świetne, ale nie wybitne. Oczywiście wciąż mówimy o liczbach, które nie są dostępne dla konkurentów Apple'a na rynku mobilnym, ale jak już niejednokrotnie dowodziliśmy, Apple wymyka się spod ram zwykłej firmy technologicznej, a jej marka iPhone to coś więcej niż produkt technologiczny - to produkt kultury masowej.

REKLAMA

Warto jednak zauważyć, że dziś raportowana sprzedaż nie dotyczy jedynie rynku amerykańskiego. Od piątku iPhone'a 5 mogą kupować także klienci z: Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Hong Kongu, Japonii, Singapuru i Australii. Dzisiaj liczba nabywców iPhone'ów 5 jest już zapewne znacznie wyższa, a wkrótce będzie jeszcze wyższa, gdyż do końca tego tygodnia będzie dostępny na kolejnych 22 rynkach, a do końca roku na 100.

Nie ulega wątpliwości, że iPhone 5 sprzeda się świetnie i będzie najlepiej sprzedającym się smartfonem w historii Apple'a. Niemniej jednak początkowe zainteresowanie nim rodzimego rynku amerykańskiego wydaje się nieco mniejsze, niż zakładano.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA