Tech

Apple sprzedał 5 mln iPhone'ów 5 w pierwszy weekend. Świetnie, ale nie wybitnie

Mamy kolejną aktualizację liczby sprzedanych iPhone'ów 5 przez Apple'a. Jak pamiętamy - w pierwsze 24 godziny iPhone 5 sprzedał się w liczbie 2 milionów sztuk. Dwa dni później liczba skoczyła do 5 mln sztuk - tyle właśnie najnowszych wersji smartfonu Apple'a znalazło swoich nowych właścicieli w pierwsze trzy dni sprzedaży. Jak to odczytywać?

Informując o sprzedaży po pierwszej dobie pokusiliśmy się o rys historyczny:

Potęgę Apple’a można zobaczyć w tych liczbach:  pierwszy milion pierwszego iPhone’a trwał 74 dni, iPhone’a 3G weekend. iPhone 3GS sprzedał się w milionie sztuk w 3 dni, „czwórka” sprzedała się w 1,7 milionie sztuk również w 3 dni, a iPhone 4S kupiło 4 miliony osób również w trzy dni. Ile będzie teraz? Kto stawia na 6 milionów sprzedanych iPhone’ów w 3 dni?

To 6 mln wcale nie było wzięte z kosmosu - tak bowiem przedstawiały się uśrednione oczekiwania analityków rynku. 6 mln sztuk iPhone'ów w pierwsze trzy dni mieściłoby się w naturalnym wzroście sprzedaży poszczególnych modeli: iPhone 4 prawie 2 mln sztuk w pierwsze trzy dni, iPhone 4S - 4 mln, więc iPhone 5 - 6 mln. Już wiemy, że te założenia były nieco przeszacowane.

Jak więc odczytywać sprzedaż 5 mln iPhone'ów 5 w pierwsze trzy dni jego dostępności? Jako świetne, ale nie wybitne. Oczywiście wciąż mówimy o liczbach, które nie są dostępne dla konkurentów Apple'a na rynku mobilnym, ale jak już niejednokrotnie dowodziliśmy, Apple wymyka się spod ram zwykłej firmy technologicznej, a jej marka iPhone to coś więcej niż produkt technologiczny - to produkt kultury masowej.

Warto jednak zauważyć, że dziś raportowana sprzedaż nie dotyczy jedynie rynku amerykańskiego. Od piątku iPhone'a 5 mogą kupować także klienci z: Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Hong Kongu, Japonii, Singapuru i Australii. Dzisiaj liczba nabywców iPhone'ów 5 jest już zapewne znacznie wyższa, a wkrótce będzie jeszcze wyższa, gdyż do końca tego tygodnia będzie dostępny na kolejnych 22 rynkach, a do końca roku na 100.

Nie ulega wątpliwości, że iPhone 5 sprzeda się świetnie i będzie najlepiej sprzedającym się smartfonem w historii Apple'a. Niemniej jednak początkowe zainteresowanie nim rodzimego rynku amerykańskiego wydaje się nieco mniejsze, niż zakładano.

nie mobile
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst