REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Virgin Mobile w Polsce już za dwa dni. Szczegóły oferty MVNO firmowanej przez Richarda Bransona

06.08.2012
13:37
8 sierpnia w polsce działalność rozpoczyna wirtualny operator telekomunikacyjny Virgin Mobile
REKLAMA
REKLAMA

Już pod koniec lutego Tomasz Boguszewicz pisał o spekulacjach dotyczących wejścia największego wirtualnego operatora na świecie na polski rynek telekomunikacyjny. Teraz, na dwa dni przed startem tego kolejnego operatora MVNO, znana jest oferta Virgin Moble w Polsce.

Osoba Richarda Bransona elektryzuje, tak jak przedsięwzięcia, których się podejmuje i to zarówno te na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Grupa Virgin składa się z ponad 400 przeróżnych spółek, zaliczanych chyba do wszystkich dziedzin gospodarki. Równie wiele co w biznesie Branson osiąga również jako podróżnik. Warto przypomnieć chociażby lot balonem dookoła świata ze Steve’em Fossetem. Takich samych emocji, jakie wiążą się z osobą tego przedsiębiorcy oraz podróżnika, oczekiwałem w przypadku oferty Virgin Mobile w Polsce. Niestety według informacji, jakie udało się pozyskać serwisowi Telepolis.pl, oferta nie rzuca na kolana, przynajmniej mnie.

Jednakże jest kilka jej aspektów, które mogą skłonić klientów do zainteresowania się ofertą nowego wirtualnego operatora telekomunikacyjnego. Minuta połączenia głosowego lub wideo do wszystkich krajowych sieci kosztuje 19 groszy. W przypadku wszystkich połączeń jest stosowane naliczanie sekundowe. Cena SMSa do wszystkich krajowych operatorów wynosi 12 groszy. Ktoś jeszcze wysyła SMSy na numery stacjonarne? Jeśli tak, to zapłaci za taką wiadomość 50 groszy. Wiadomość MMS została wyceniona na 25 groszy. Fani korzystania z mobilnego internetu w swoich telefonach mogą się czuć zawiedzeni ofertą Virgin Mobile, gdyż 1MB (wysłanych oraz odebranych danych) kosztuje nieco ponad 2 złote (5kB za 1 grosz). Na chwilę obecną nie są dostępne informacje dotyczące wprowadzenia korzystniejszych pakietów pakietów danych czy też SMSów.

Starter nowego operatora będzie można nabyć za 8 złotych i całość tej kwoty będzie można wykorzystać na wyżej wymienione usługi. Starter będzie umożliwiał również wykonywanie połączeń przez 30 dni oraz ich odbieranie przez 60 dni.

Długość ważności konta jest jedną z tych rzeczy, które zwracają uwagę na ofertę przygotowaną przez operatora MVNO, który będzie działał w oparciu o infrastrukturę P4. Już przy doładowaniu kwotą 5 złotych mamy możliwość wykonywania połączeń przez 365 dni oraz odbierania połączeń przychodzących przez 425 dni. Całkiem sporo.

W celu zainteresowania oraz skuszenia klientów do oferty, Virgin Mobile przygotował promocję „50% za doładowanie”. Począwszy od środy 8 sierpnia przy doładowaniu od 5 do 150 złotych otrzymamy 50% więcej środków do wykorzystania na krajowe połączenia głosowe, wideo, wiadomości SMS oraz MMS jak i również na międzynarodowe połączenia głosowe.

Jak widać oferta może i będzie broniła się, przynajmniej na chwilę obecną, prostym, przejrzystym cennikiem oraz długą ważnością konta przy doładowaniu nawet za 5 złotych. Oferta ta wydaje się nie być skierowana do młodzieży czy też ogólnie rzecz biorąc młodych osób, nastawionych na pisanie SMSów i intensywne korzystanie z internetu. Nadaje się za to idealnie dla osób chcących posiadać aktywną kartę SIM przez jak najdłuższy czas przy jednocześnie jak najniższych kosztach utrzymania.

Czy zatem Virgin Mobile podbije rynek? Wydaje się, że nie, przynajmniej nie z ofertą skonstruowaną w ten sposób. Generalnie MVNO to trudny biznes, raczej nieobliczony na ogromne sukcesy. Głównie decyduje o tym konieczność korzystania z infrastruktury zewnętrznego operatora i to od warunków, na których świadczone są takie usługi, wiele zależy w kwestii rentowności takiego przedsięwzięcia. Zniknięcia takich MVNO jak GaduAir, Avon czy Mobilking każą podchodzić do tego typu projektów z umiarkowanym entuzjazmem. Czy zatem inwestycja Richarda Bransona w Polsce okaże się trampoliną do wejścia na rynek MVNO w tej części Europy? Czy może jest to przygotowanie do wejścia nie tylko w rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce i krajach ościennych? Zbyt wcześnie, aby o tym przesądzać. Plany zapewne są bardzo ambitne, jednak trzeba pamiętać, że nawet Bransonowi zdarzają się porażki w biznesie, jak każdemu.

Ciekawe czy dla czytelników Spider’s Web oferta Virgin Mobile jest atrakcyjna i warta uwagi, pomijając osobę znanego właściciela grupy Virgin.

Aktualizacja:

Według informacji nie zawartych w wyżej przedstawionym cenniku, a które przedstawił nasz czytelnik – drcox, dostępnych będzie pięć pakietów internetowych:

– 25 MB za 5 złotych;

– 100 MB za 9 złotych;

– 200 MB za 12 złotych;

– 500 MB za 19 złotych;

– oraz 1 GB za 29 złotych.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA