REKLAMA

Twórcy custom rom dostają do ręki ważne narzędzie - OTA Update

09.08.2012 20.48
Twórcy custom rom dostają do ręki ważne narzędzie – OTA Update
REKLAMA
REKLAMA

Android to mobilny system, udostępniający szerokie możliwości użytkownikom. Wiele osób, zagłębionych w temat, stawia na custom romy, jednak decydując się na to świadomie wybierają, ręczny proces aktualizacja. W tym obszarze, producenci OEM jak również Google mają przewagę nad zewnętrznymi programistami. Co by było jednak gdyby ta bariera znikła?

Na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć teraz producenci telefonów, ponieważ wystartował serwis dający do ręki niezależnym twórcą romów aktualizacje OTA(Over-The-Air). To także ukłon w stronę użytkowników, którzy otrzymają w prosty sposób aktualizację ulubionego moda.

OTA Update Center(www.otaupdatecenter.pro/) działa jak biblioteka plików, pozwalając programistą przechowywać stworzone przez nich firmware, do tego całkiem za darmo. Rezultatem jest scentralizowany system, który umożliwia, z poziomu serwisu, rozesłać bezpośrednio do użytkowników uaktualnień z wykorzystaniem aplikacji OTA.

Usługa oferuje:
– Dodawanie i usuwanie aktualizacji OTA w scentralizowanej bazie danych
– Sprawdzanie dostępności aktualizacji podczas uruchamiania systemu
– Ręczne sprawdzanie aktualizacji z poziomu aplikacji
– Pobieranie i natychmiastową aktualizacje romu
– Pobieranie romu bez aktualizowania telefonu
– Czyszczenie danych i/lub cache/dalvik przed aktualizacją

Projekt został ciepło przyjęty przez społeczność xda-developers ( forum.xda-developers.com/showthread.php?p=29501085 ) i budzi nadzieję, że już niedługo twórcy romów zaczną włączać OTA Update app do swoich modyfikacji. Oczywiście programiści nadal mają sporo pracy przed sobą, zwłaszcza przy poprawianiu zgłoszonych błędów, jednak znając możliwości i zaangażowanie osób skupionych wokół forum, szybko zostaną wyeliminowane.

Według mnie, to początek nowej ery, nie tylko dla twórców custom rom, ale również dla zwykłych użytkowników. Do tego, nie będzie już konieczne stałe śledzenia tematu na forum, w oczekiwaniu na informacje o nowym wydaniu. Po „klik” i wiemy.

To również nie lada wyzwanie dla producentów OEM, którzy oferują swoje wersje Androida wyposażone w różne nakładki. Zewnętrzni programiści są chwaleni, nie bez powodu, że potrafią lepiej przystosować zielonego robota, przyśpieszając działanie oraz nie raz stabilność. Poza tym posiadają grono testerów, na co nie mogą sobie pozwolić wytwórcy hardware. Bardzo mnie ciekawi jak to się potoczy i niecierpliwie oczekuje na OTA Update w moim romie 🙂

Źródła: OTAUpdateCenter.pro, XDA-Developers.com, GigaOm.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA