REKLAMA

Nokia liderem wśród producentów smartfonów z Windows Phone

22.08.2012 14.33
Nokia liderem smartfonów z Windows Phone. Samsung oraz HTC tracą rynke na rzecz fińskiego producenta.
REKLAMA
REKLAMA

W oczekiwaniu na premierę nowego Windowsa, która będzie miała miejsce za 2 miesiące najwięcej uwagi spośród producentów telefonów z Windows 8 poświęca się Nokii. Nie jest to aż tak dziwne zważywszy na fakt, iż fiński producent jest liderem wśród urządzeń z systemem od Microsoftu.

Według danych przygotowanych przez Lycalytics, zajmującej się prowadzeniem analiz rynku aplikacji mobilnych, to Nokia zdeklasowała innych producentów – w tym Samsunga, który w ostatnich latach wyrósł na niekwestionowanego lidera wśród producentów elektroniki użytkowej, posiadając prawie 60% udziałów w globalnym rynku.

Strategia postawienia niemal wszystkich kart przez Nokię na Windows Phone pozwoliła odnieść sukces na rynku smartfonów z tym OSem. Jednak do pełnego sukcesu jest potrzebna nie tylko dominująca pozycja fińskiej firmy, ale także moda na ten system mobilny. Taka sama moda, która swego czasu wypromowała Androida i to nie dzięki topowym modelom smartfonów, dostępnym za złotówkę u operatorów, a dzięki tanim telefonom nie zawsze będącymi urządzeniami płynnie działającymi pod kontrolą systemu od Google’a.

W lipcu 2012 roku ponad połowa urządzeń działająca pod kontrolą Windows Phone 7.x pochodziła od Nokii. Na drugim miejscu znalazł się HTC, borykający się z dużymi problemami finansowymi, jak i tracący udziały w rynku producentów telefonów komórkowych. Na trzecim miejscu znalazł się Samsung, dla którego taka pozycja może być wizerunkowym pstryczkiem w nos, gdyż jego ambicje są znacznie większe niż 13% w rynku urządzeń z Windows Phone. Co istotne, z każdym miesiącem zarówno HTC jak i Samsung tracą udziały w rynku na rzecz Nokii.

Dane dotyczące rynku amerykańskiego różnią się od danych dotyczących całego świata. W Stanach Zjednoczonych pozycja Nokii nie jest już taka silna. Przegrywa ona z HTC, który posiada 36% udziałów w rynku smartfonów z Windows Phone w USA. Nokia musi zadowolić się tylko albo i aż prawie jedną trzecią udziałów w amerykańskim rynku. Jednakże flagowa linia produktów Lumia zdobywa coraz więcej użytkowników również w USA. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, iż Lumie trafiły na rynek amerykański dopiero w styczniu br., gdy na pozostałych rynkach były one dostępne od listopada 2011 roku. Udziały w rynku zarówno HTC jak i Samsunga ulegają zmniejszeniu na rzecz fińskiej firmy.

Premiera Windows 8 będzie nie tylko ważnym wydarzeniem dla Nokii, ale również dla HTC oraz Samsunga. Nokia posiada już całkiem pokaźny kawałek tego mobilnego tortu. Jej najwięksi konkurenci będą musieli się wykazać, o ile nie chcą być na rynku urządzeń z Windowsem tylko dla dekoracji.

Podział rynku jest obecnie jednoznaczny w większości przypadków, Nokia skupia się na Windows 8 oraz ficzerfonach. Samsung oczarował większość użytkowników Androidów, choć pojawiają sie pogłoski o wypuszczeniu odpowiednika dla Galaxy S III z Windows Phone. HTC do końca nie wie, którą drogę obrać, choć najnowsze urządzenia z serii One wskazują na system od Google.

Dla Nokii wyżej przedstawione dane muszą być pocieszeniem oraz zachętą w przededniu prezentacji nowych urządzeń. Dla pozostałych producentów powinien to być znak ostrzegawczy świadczący o tym, iż w tym wyścigu faworyt powoli ucieka reszcie stawki.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA