REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nam również oferowano 2 mln haseł do kont na Chomikuj.pl

17.08.2012
14:41
chomikuj
REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj rano Niebezpiecznik doniósł o tym, że do redakcji zgłosił się człowiek, który oferował sprzedaż listy zawierającej 2 miliony haseł do kont na Chomikuj.pl. Co ciekawe, do nas również trafiła taka oferta. Dzisiaj, już po opublikowaniu tekstu na Niebezpieczniku, oferta została ponowiona, co ciekawe z małą zachętą na przyszłość – dostępu do ponad 20 mln kont jednego z polskich serwisów.

Sprawa ma nieco dłuższą historię. Jak również pisał kilka dni temu Niebezpiecznik, Chomikuj.pl zaczął niektórym swoim użytkownikom wyświetlać przy logowaniu komunikat, że użyte hasło do konta jest słabe i należy je ze zmienić na silniejsze. Serwis zdecydował się na taki krok dlatego, że wcześniej ktoś przypuścił na niego atak i odgadł hasła części użytkowników. Dokonała tego zapewne osoba, która następnie próbowała sprzedać dane Niebezpiecznikowi oraz nam (zapewne nie tylko tej dwójce).

Po otrzymaniu maila o poniższej treści zdecydowałem się prowadzić konwersację, aby wyciągnąć jak najwięcej informacji.

ale kontakt na się urwał; najwidoczniej oferent zdecydował się prowadzić najpierw konwersację z Niebezpiecznikiem. Dzisiaj, już po publikacji tekstu na Niebezpieczniku, osoba powróciła do rozmów z nami. Co ciekawe, przedstawiona oferta była niższa niż to, co zaoferowane było Niebezpiecznikowi. Oferent godził się sprzedać nam listę haseł 2 mln kont na Chomikuj za 10 tys. (Niebezpiecznikowi chciał ją sprzedać za 15 tys.). Co ciekawe, przy okazji zgłosił swoją gotowość do anonimowego wywiadu oraz poinformował, że w przyszłym miesiącu będzie miał ‚coś grubszego’ – dostęp do ponad 20 mln kont jednego z polskich serwisów.

Ciekawa sytuacja – czy to domorosły hacker, czy ktoś ‚poważny’? Czy ktoś zdecyduje się na kupno 2 mln haseł użytkowników Chomikuj.pl, którzy zdążyli już zapewne zmienić hasła? Czy dostęp do 20 mln kont innego polskiego serwisu to blef, czy prawda? To zapewne nie jest finał tej sprawy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA