Tech

Internet dziś i dekadę temu

Dla niektórych osób dekada to krótka chwila na przestrzeni całego życia. W historii internetu 10 lat to bardzo duża perspektywa czasowa. Dlatego też warto przyjrzeć się temu, jak zmieniła się sieć oraz zwrócić uwagę na na to jak z niej korzystamy obecnie w porównaniu z tym, jak korzystaliśmy 10 lat temu. Kilka dni temu Ewa Lalik przybliżyła nam wszystkim Internet oraz świat nowych technologii, w którym żyliśmy 5 lat temu. Udowadniając, że okres 5-ciu lat to wieczność w sieci. Dziś wybierzemy się w podróż w czasie aż do roku 2002 roku, czym jest aż 10 lat w historii internetu?

W 2002 roku z internetu korzystało 569 milionów osób, czyli niewiele ponad 9% populacji naszej planety. Dziś grono osób korzystających z sieci powiększyło się do ponad 2 miliardów osób. Tym samym już co trzecia osoba na świecie korzysta z Internetu.

Znacznie wydłużył się również czas, jaki spędzamy w szponach sieci. 10 lat temu było to średnio 46 minut w ciągu dnia, dziś ten czas wynosi 4 godziny. Różnica jest kolosalna. Tak jak w liczbie stron WWW – dekadę temu było ich 3 miliony, obecnie już 555 milionów.

Dekadę temu zupełnie inaczej wyglądał również rynek przeglądarek internetowych , dziś rynek jest dużo bardziej podzielony pomiędzy IE, Chrome oraz Firefox. W 2002 roku niekwestionowanym liderem z 95% udziałami w rynku była przeglądarka od Microsoftu.

Zdecydowanie poprawiła się też prędkość internetu, co wpływa nie tylko na ściąganie różnego typu materiałów z sieci, ale również na szybkość otwierania stron.

Wyobrażacie sobie świat bez portali społecznościowych? 10 lat temu w zasadzie nie istniały. Powstający w 2002 roku Friendster posiadał 3 miliony użytkowników. Dziś najpopularniejszy portal społecznościowy odlicza kolejnych użytkowników do tego, który będzie miliardowym.

10 lat temu internet dopiero raczkował w formie jaką dziś znamy. Jak będzie wyglądał za kolejne 10 lat? Tego chyba nikt nie jest wstanie przewidzieć.

Internet cały czas się zmienia, tak jak zmienia świat, który nas otacza i w którym żyjemy. Warto na chwilę się zatrzymać i przypomnieć sobie jak wyglądało nasze życie 10 lat temu bez sieci, bez smartfonów nękających nas, co chwilę kolejnymi powiadomieniami o e-mailach, zdarzeniach z Facebooka. Zastanówmy się, czy bardziej wolni byliśmy 10 lat temu, czy teraz. Wtedy żyliśmy bardziej “realnie”, wśród naszych znajomych, przyjaciół, obecnie obserwujemy ich aktywność na Facebooku i tam rozmawiamy, zamiast spotkać się i ze sobą porozmawiać oraz spędzić czas. Jesteśmy “bliżej”, a jednak dalej.

Internet to nie tylko niewątpliwe plusy, jaki oferuje, ale także minusy – zagrożenia. Czasami warto się na chwilę zastanowić, czego, jeśli chodzi o sieć, jest w naszym życiu więcej. Możliwości jakie oferuje, czy zniewolenia jakie ze sobą niesie?

2002 -2012 jak zmienił się Internet podczas dekady

 

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst