REKLAMA

Chcesz zmienić pracę? Zacznij od zmiany swojego CV

14.08.2012 07.06
Jak stworzyć kreatywne CV? Mamy na to 5 sprawdzonych sposobów
REKLAMA
REKLAMA

Wysyłając CV do firmy lub osoby, u której chcemy pracować, rozpoczynamy swoisty bój o przetrwanie i prawdziwą walkę o życie. Jednak zanim dojdziemy do tego etapu, musimy stoczyć bitwę o to, aby ktoś nas zauważył. Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Zatem warto przygotować nasze dokumenty aplikacyjne tak, aby wywarły piorunujące wrażenie na osobie, która może zadecydować o naszej przyszłej pracy.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak duża jest konkurencja na rynku pracy i jak wiele osób aplikuje na każdą z umieszczonych w internecie ofert. Moje doświadczenie w tej dziedzinie opieram o procesy rekrutacyjne w bielskich firmach, w których pracowałem do tej pory. Kilkukrotnie asystowałem przy wyszukiwaniu i wybieraniu nowych pracowników i liczba napływających CV oraz listów motywacyjnych zawsze wywierała na mnie ogromne wrażenie. Przez pierwsze trzy dni od zamieszczenia ogłoszenia z ofertą pracy na skrzynkę mailową potrafi napłynąć ponad 300 maili. Przypominam, że mówię o Bielsku-Białej i nie chcę nawet myśleć o liczbie aplikacji przypadających na jeden wakat w Katowicach, Wrocławiu czy Warszawie.

Co zatem należy zrobić, aby nie zginąć w tłumie i dać się zauważyć? Nasze CV musi łączyć w sobie wiele elementów, które sprawią, że dokument pozwoli odnieść sukces, czyli zainteresuje osobę przeprowadzającą proces rekrutacji. Powinniśmy zadbać nie tylko o interesującą i bogatą w ciekawe informacje treść, ale również o styl, w jaki te dane chcemy przekazać. Jeżeli znajdziemy złoty środek i połączymy estetyczny wygląd, czytelny przekaz z dobrze zaprezentowanymi atutami i umiejętnościami, które nas wyróżniają stworzymy dobrą aplikację. Zaletą takiego CV może być fakt, że czytająca je osoba będzie oczarowana naszym profesjonalizmem i skupi się na atrakcyjnych aspektach dokumentu, a tym samym może nie zwrócić uwagi do ewentualne braki, błędy lub potknięcia.

Jakie podjąć działania, aby nasza aplikacja nie została przeoczona i zapadła w pamięci osobie przeglądającej setki ofert? Oczywiście musimy być kreatywni i za pomocą kilku sprawdzonych sposobów podejść naszego przyszłego pracodawcę.

Poznaj pięć kroków do sukcesu:

1. Zadbaj o czytelność
Osoby odbierające setki napływających aplikacji nie czytają ich, a jedynie skanują tekst w poszukiwaniu ciekawych i znaczących informacji. Aby ułatwić zadanie takiej osobie, nasze CV powinno być przejrzyste. Nie możemy zapomnieć o używaniu prostych czcionek, zachowaniu standardowych marginesów, czytelnych nagłówków i wypunktowania kluczowych cech i argumentów, które pomogą pracodawcy w dotarciu co najważniejszych informacji.

2. Nie przesadzaj
Jeżeli nasze CV ma być czytelne nie powinniśmy przesadzać z projektem. Warto powstrzymać się od upiększania na siłę oraz od stosowania całej palety kolorów i wszystkich dostępnych czcionek. Warto jednak wykazać się odpowiednią dozą kreatywności, aby projekt przykuwał uwagę odbiorcy i pozostawał przy tym czytelny.

3. Pamiętaj, że jeden obraz wart jest tysiąca słów
Jeżeli za priorytet postawimy sobie wyróżnienie swojego CV spośród setek innych to, aplikacja przygotowana w formie wizualnej lub jako infografika, będzie strzałem w dziesiątkę. Oczywiście musimy przy tym pamiętać o zachowaniu czytelnej formy takiego projektu.

4. Podlinkuj swoje CV
Rozbudowanie papierowej lub cyfrowej formy aplikacji o dodatkowe linki do stron, które prezentują nasze dokonania, mogą znacząco wpłynąć na atrakcyjność naszego zgłoszenia. Jeżeli prowadzimy bloga, udzielamy się w sieci i aktywność ta nadaje się do pokazania przyszłemu pracodawcy, warto to zrobić. Nasze dokonania i zainteresowania w których realizujemy się w wolnym czasie mogą zaciekawić osobę, która przecież do tej pory nic o nas nie wiedziała.

5. Nie zapomnij o wersji lajt
Jeżeli nasze CV przybierze formę infografiki, prezentacji multimedialnej lub filmu musimy pamiętać, że taki załącznik może nie dotrzeć do odbiorcy. Często osoby odbierające niezliczone ilości maili dziennie, nie pobierają wszystkich załączników, a zapoznają się tylko z tekstową formą wiadomości. Dlatego w treści maila należy zawsze coś napisać i zachęcić do pobrania załączonych plików.

Oczywiście nie do każdej oferty do pracę będą pasowały nowoczesne wersje CV i listu motywacyjnego. Wszystko zależy od tego jakimi cechami wyróżnia się wakat, o który się ubiegamy. Jako ciekawostkę dodam, że starając się o pracę w polskiej policji, należy przesłać odręcznie napisany życiorys w formie opisowej lub w postaci CV – jak widać, w niektórych instytucjach, czas stoi w miejscu i nie zważa na postęp technologiczny. Jednak warto pamiętać, że aplikując na do pracy w dziale, w którym mamy wykazywać się kreatywnością i dużą dozą własnej inwencji twórczej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby oczarować pracodawcę już w momencie nadesłania stosownych dokumentów.

To tyle teorii teraz pora na praktykę. Poniżej zebrałem kilkanaście ciekawych grafik i multimediów, które przedstawiają pomysły na nowoczesne CV. Po przeglądnięciu tych propozycji na pewno pomyślicie nad wprowadzeniem zmian do waszych dokumentów aplikacyjnych.

Dziękuję Ewie Gadomskiej za pomoc przy stworzeniu tego wpisu.

źródło: blog.howdesign.com, speckyboy.com, www.hongkiat.com, 99u.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA