REKLAMA

Biały kruk - Avatar 3D wreszcie trafi do sklepów

15.08.2012 08.59
Avatar na blu-ray 3D od października w sklepach
REKLAMA
REKLAMA

Fabuła Avatara może nie wszystkim przypaść do gustu, nie ma jednak wątpliwości, że pod względem realizacji i wykorzystania rozwiązań technologicznych to prawdziwy majstersztyk. Wreszcie film zostaje uwolniony spod jarzma ekskluzywnej umowy i już tej jesieni będziemy mogli go nabyć w sklepach w najlepszej z możliwych wersji.

Avatar swoją premierę kinową miał w grudniu 2009 roku, czyli blisko trzy lata temu i z miejsca stał się jednym z najbardziej kasowych filmów wszechczasów. Odpowiedzialny jest również za początek wielkiej fali 3D w kinie. To właśnie od kinowego debiutu 3D możemy mówić o renesansie trójwymiaru i prawdziwym boomie na wszelkie rozwiązania wyświetlające, a nawet nagrywające obraz w 3D.

Wiosną 2010 r. ten wielki hit został wydany w wersji na Blu-ray oraz DVD, później także doszły specjalne wersje kolekcjonerskie z odpowiednimi dodatkami. W sklepach jednak nie można było nabyć płyty 3D z filmem Avatar. Technologia domowego trójwymiaru, która rozwijała skrzydła po kinowej premierze Avatara, nie doczekała się sklepowej wersji 3D.

Płyty 3D z Avatarem można było legalnie zdobyć tylko w jeden sposób  – kupić telewizor lub Blu-ray Panasonica w odpowiedniej promocji. Wtedy do zestawu dodawany był właśnie Avatar w wersji 3D. I nie chodzi tu o jakąś skromną umowę na wyłączność podpisaną przez polski czy europejski oddział – taka sytuacja miała miejsce na całym świecie. Avatar 3D stał się jednym z białych kruków, szczególnie że obecnie trudno jest nabyć sprzęt Panasonica w zestawie z filmem.

Oczywiście kiedy jest popyt na takie dobro to jest też podaż. Kopie 1:1 bez problemu można znaleźć w sieci. Natomiast sam film często wystawiany jest na Allegro i Ebay’u. Jego cena zdecydowanie jednak przekracza standardowe ceny filmów wydawanych na Blu-ray 3D – 180 złotych, a czasami nawet dolarów jest normą za ten popularny film.

Teraz po blisko trzech latach od kinowej premiery Avatar 3D trafi na sklepowe półki w Polsce i wszędzie na świecie. Europejska premiera przewidziana jest na 15 października, natomiast w Stanach Zjednoczonych film dostępny będzie dzień później. Choć cena wydania nie jest jeszcze w pełni potwierdzona, to w Polsce wersja 3D prawdopodobnie Avatara zakupimy za mniej niż 100 złotych, co będzie stosunkowo dobrą ceną.

Umowa między firmą Panasonic a dystrybutorami filmu Avatar zdecydowanie była krzywdząca dla większości fanów filmu i nowych technologii. Film mógł spokojnie trafić do sklepów już rok temu. Panasonic już od jakiegoś czasu nie prowadzi działań marketingowych wykorzystujących ten hit.

Należy jednak też pamiętać o tym, że Blu-ray to wciąż rozwiązanie głównie dla maniaków jakości dźwięku i obrazu, szczególnie w Polsce sprzedawane są śladowe ilości takich wydań. Nikt nigdy nie robił tu większej burzy z powodu tej umowy na wyłączność. Jednak wszelkie takie umowy nie są fajne, czy to dotyczy filmu na Blu-ray czy smartfona dostępnego tylko u wybranego operatora.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA