REKLAMA

Zabierz Igrzyska Olimpijskie do kieszeni z aplikacją mobilna londyn2012.tvp.pl

27.07.2012 11.33
Aplikacja londyn2012.tvp.pl dostępna tylko na smartfony i tablety z Androidem od Samsunga
REKLAMA
REKLAMA

Już dziś wieczorem będziemy świadkami ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Zarówno to uroczyste rozpoczęcie jak i późniejszą rywalizację sportową będziemy mogli śledzić w telewizji, internecie, a również na smartfonach i tabletach z Androidem. Niestety tylko pod warunkiem, że będzie to sprzęt od Samsunga.

Ostatnio Paweł pisał o możliwościach i szerokiej ofercie programowej serwisu londyn2012.tvp.pl. Dzięki tej witrynie transmisja z Igrzysk w Londynie będzie pokazywana na 16 internetowych kanałach. Co więcej bez dodatkowych opłat uzyskamy dostęp aż do 1000 godzin relacji z muraw, kortów, boisk, bieżni, mat, torów i innych miejsc gdzie najlepsi sportowcy z całego świata będą wylewać pot w walce o medale. Oczywiście jest to dobra wiadomość, bo przecież nikt nie będzie narzekał na to, że TVP postanowiła ułatwić śledzenie sportowych wydarzeń wszystkim fanom, którzy zasiądą przed telewizorami i komputerami.

Gdzie jest haczyk? Skrywa się on w aplikacji mobilnej. Na potrzeby Igrzysk Olimpijskich wydano program o nazwie „londyn2012.tvp.pl”, który zapewnia mobilny dostęp do zasobów serwisu. Dzięki tej aplikacji możemy śledzić na żywo obraz z miejsc gdzie rozegra się walka o medale. Relacje z wydarzeń, które się już zakończyły mogą być oglądane również jako VOD. Niestety wszystkie te rarytaski będą dostępne tylko dla widzów posiadających smartfony i tablety firmy Samsung, gdyż aplikacja jest dostępna do pobrania tylko w sklepie Samsung Apps.

Oczywiście rozumiem, że Samsung jako jeden z oficjalnych sponsorów Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie ma pewne przywileje i prawa, ale mimo wszystko nie powinno dojść do sytuacji kiedy to oficjalna aplikacja sygnowana logo TVP – dla przypomnienia Publicznej Telewizji, jest dostępna tylko na urządzenia z jednym systemem operacyjnym i to w dodatku od tylko jednego producenta. Dziwny twór jakim jest TVP po raz kolejny pokazał jak w ich mniemaniu wygląda “publiczny dostęp do transmisji” oraz szerzenie “misji programowej”, która została ustawowo na nich nałożona. Pomimo, iż sam mam telefon Samsunga z rodziny Galaxy to pukam się w głowę na widok takich kretynizmów. Uważam, że korona by z głowy nikomu nie spadła, jeżeli aplikacja trafiłaby do szerszego grona użytkowników i była dostępna w sklepie Google Play. W takim przypadku producent programu mógłby np. wyświetlać reklamy różnych urządzeń marki Samsung, przed każdym odtworzonych filmów i transmisji live. Wystarczyło tylko trochę dobrych chęci.

Wracając do samej aplikacji, jak już wspomniałem zapewnia ona łatwy dostęp do materiałów wideo. Możemy oglądać zarówno transmisje na żywo jak i materiały archiwalne dostępne jako VOD. Interfejs programu jest bardzo czytelny i przejrzysty i już kilka chwil po uruchomieniu aplikacji doceniamy te cechy. Jak wiadomo podczas Igrzysk Olimpijskich dzieje się bardzo wiele i w każdej chwili trwa przynajmniej kilka różnych spotkań. W związku z tym, czasem ciężko jest zapanować nad tym, aby nie przegapić występów ulubionej drużyny lub zawodnika. Jeżeli zainstalujecie program londyn2012.tvp.pl możecie być pewni, że oglądniecie wszystkie spotkania na których wam zależy, a nawet dużo więcej.
Na stronie głównej aplikacji, mamy szybki podgląd do materiałów wideo. Na górze wyświetlane są skróty do trwających właśnie wydarzeń, które możemy oglądać na żywo. Pod transmisjami live znajduje się lista archiwalnych nagrań dostępnych jako VOD.

Na dole ekranu jest pasek menu na którym umieszczono szybkie skróty do ulubionych dyscyplin sportowych. Lista ta jest w pełni spersonalizowana i możemy ustawić kolejność wyświetlania według naszych upodobań. W lewym dolnym rogu jest natomiast skrót do menu, które przeniesie nas do kolejnych funkcji.

Ciekawe funkcje oferuje zakładka “Plan transmisji”. Znajdziemy tutaj nie tylko listę wszystkich wydarzeń, które odbędą się na Igrzyskach w Londynie, ale również dodamy wybrane transmisje do kalendarza w naszym smartfonie lub tablecie, dzięki czemu nie przegapimy występów ulubionych sportowców lub drużyn.

Jakość oglądanego wideo na żywo nie powala jednak na kolana. Wczoraj rzuciłem okiem na kilka meczy piłki nożnej, które odbyły się jeszcze przed oficjalną ceremonią rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich. Materiał był dostępny w różnej jakości, w zależności od wybranego natężenia strumienia danych: 360, 560 oraz 1160 kbps. Prawda jest taka, że dopiero przy najwyższej jakości mecz dało się jakoś oglądać. Zresztą zobaczcie sami jak to wyglądało.

Materiały VOD są natomiast dostępne w bardzo przyzwoitej jakości. Mobilne oglądanie sportowej rywalizacji nie jest tak uciążliwe jak w przypadku transmisji live, która jest tak rozpikselowana, że przypomina Igrzyska ludzików LEGO. Poniżej przykładowy materiał VOD.

Podsumowując, aplikacja londyn2012.tvp.pl to bardzo ciekawa propozycja dla osób które nie mogą śledzić wydarzeń sportowych na ekranach komputerów lub telewizorów. Aplikacja jest na tyle dobra, że chciałbym ją polecić każdemu z Was. Jednak mogę ją rekomendować jedynie posiadaczom telefonów i tabletów z Androidem od Samsunga.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA