REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Stylowo lub na bogato, czyli Google Tasks w Androidzie na dwa różne sposoby

24.07.2012
16:15
to do lista
REKLAMA
REKLAMA

Porządna lista zadań do zrobienia nie może obejść się u mnie bez synchronizacji z Google Tasks. Ostatnio postanowiłem trochę potestować i porzuciłem Any.DO, aby dać szansę aplikacjom GTasks oraz Do It Tomorrow.

GTask – kombajn dla wymagających
Aplikacja GTask to jedna z najbardziej rozbudowanych aplikacji do zarządzania zadaniami, jaką miałem okazję testować. Program wygląda bardzo profesjonalnie – interfejs jest spójny z Androidem ICS –  i oferuje szereg przydatnych funkcji. Podstawowym atutem jest możliwość posiadania kilku list z zadaniami np. prywatnej i służbowej. Dzięki temu możemy w łatwy sposób zapanować nad większą ilością wpisów. Dużą zaletą jest również integracja z Kalendarzem Google, co zapewnia ciągłą synchronizację z tą usługą i możliwość śledzenia umówionych spotkań i zadań.

Program posiada kilka funkcjonalnych widżetów, które możemy dodatkowo spersonalizować. Mamy wpływ nie tylko na to, którą listę aplikacja będzie wyświetlała, ale możemy również ustawić typ sortowania według terminu wykonania zadania, ustawionej kolejności lub nazwy (alfabetycznie). Widżety występują w kilku rozmiarach i dwóch szatach graficznych: ciemnej i jasnej – mi pomaga to w łatwym rozróżnieniu listy prywatnej od firmowej.

Aplikacja GTask jest darmowa i wszystkie opisane funkcje oferuje bezpłatnie. Jest jednak możliwość zakupienia klucza do opcji premium. Za ok. 16zł zyskamy dodatkowo możliwość zmiany motywu graficznego programu, ustawienia częstotliwości synchronizacji z Google oraz opcję blokowania dostępu do aplikacji poprzez wzór graficzny. Obecnie jeszcze nie podjąłem decyzji o zakupie pakietu premium, ale kusi mnie funkcja ustawienia czasu synchronizacji bo aktualnie program robi to za każdym razem kiedy dokonuję zmian na liście zadań. Jest to o tyle niewygodne, że podczas synchronizacji nie można zapisać następnego zadania i trzeba poczekać sekundę na zakończenie wymiany danych z serwerem.

Wada ta jest jednak niewielka przy ogromie funkcji i świetnych widżetach jakie oferuje aplikacja GTasks. Jeżeli szukacie porządnego menadżera do zarządzania dużą ilością zadań, to właśnie go znaleźliście, więc zapraszam go sklepu Google Play.

Do It Tomorrow – notatnik dla estetów
Program o tej wdzięcznej nazwie znacząco różni się od opisanego wyżej GTasks. Aplikacja ta charakteryzuje się bardzo przyjemnym interfejsem, jednak całkowicie niespójnym ze stylistyką nowego Androida. Nie zmienia to jednak faktu, że z Do It Tomorrow korzysta się bardzo przyjemnie, a twórcy programu zrobili wszystko, aby przybliżyć funkcjonalność tego cyfrowego notatnika do prawdziwego papierowego notesu. Wszystkie zadania wyglądają jak odręczne zapiski (można to wyłączyć i zmienić czcionkę) naskrobane na kartkach w szerokie linie.

Program składa się z dwóch głównych kartek zatytułowanych: dzisiaj i jutro. Aplikacja pozwala na sprawne dodawanie zadań na obu listach i przenoszenie ich na kolejny dzień. Właśnie ta funkcja wyjaśnia dlaczego program nazywa się Do It Tomorrow – po prostu pozwala na szybkie przerzucenie niewykonanych zadań na następny dzień.

Niestety aplikacja nie posiada tak wielu funkcji jak jej poprzednik, ale na pewno przyda się osobom, które nie zapisują dużej ilości notatek i zadań do późniejszego wykonania. Dzięki Do It Tomorrow w bardzo przyjemny sposób zapanujemy nad wszystkimi wpisami i synchronizujemy je z kontem Google Tasks.

Aplikacja Do It Tomorrow jest dostępna w sklepie Google Play za darmo, ale za funkcję synchronizacji jak i za widżety musimy dodatkowo zapłacić. Twórcy wycenili te opcje na około 15zł, jednak plusem jest to, że możemy je kupować osobno, co znacząco zmniejsza koszt posiadania np. samej synchronizacji lub widżetów. Sporym minusem tego programu jest brak zapisywania dat przy zadaniach z Google Tasks, co sprawia, że nawet jeżeli w usłudze Google mamy podaną jutrzejszą datę realizacji zadania, w Do It Tomorrow będzie się ono wyświetlało na stronie “dzisiaj”. Jest to kolejny przykład, który wskazuje na to, że aplikacja ta jest przeznaczona na znacznie mniej wymagających użytkowników, którzy cenią jednak ciekawy wygląd programu. Na koniec warto zaznaczyć że Do It Tomorrow jest dostępny również na urządzenia z iOS i możecie pobrać go bezpłatnie z App Store.

Jeżeli korzystacie z innych menadżerów zadań niż te, które wymieniłem w tym wpisie, koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzach. Jeżeli polecicie programy bardziej rozbudowane niż GTasks lub lepiej wyglądające niż Do It Tomorrow, całkiem możliwe, że niebawem pojawi się ich recenzja na łamach Spider’s Web.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA