REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zaplanuj i zrealizuj wszystkie zadania z Any.DO - teraz na Androidzie, iOS oraz Google Chrome

04.06.2012
18:31
Zaplanuj i zrealizuj wszystkie zadania z Any.DO - Android, iOS, Chrome
REKLAMA
REKLAMA

Z mobilnymi aplikacjami tak już jest, że iPhone’owe wersje oprogramowania są rozwijane znacznie szybciej, wyglądają o niebo lepiej od androidowych odpowiedników, a o kwestii stabilności i niezawodności lepiej nawet nie wspominać. Jednym z powodów tego zjawiska jest duża fragmentacja rynku oraz spora i nieustannie rosnąca ilość modeli telefonów z systemem od Google’a. Deweloperzy muszą przeznaczyć znacznie więcej czasu na dostosowanie i optymalizację aplikacji w zależności od parametrów, rozdzielczości ekranu i wersji Androida w poszczególnych smartofonach. Jednak jak to w naturze bywa są wyjątki, które odbiegają od tej reguły, dlatego koniecznie poznajcie Any.DO – multiplatformowy kombajn do zarządzania zadaniami i przypomnieniami.

Aplikacji Any.Do używam na Androidzie już od dłuższego czasu. Przesiadłem się na nią ze względu na prostą synchronizację z Google Tasks, świetnie prezentujący się minimalistyczny interfejs oraz ładne i funkcjonalne widgety. Wygląd to jeden z największych zalet tego programu, ale w parze z doznaniami wzrokowymi idzie wysoki poziom funkcjonalności i łatwość obsługi.

Aplikacja pozwala na łatwe dodawanie, edycję i zarządzanie zadaniami. W prosty sposób możemy zmienić styl wyświetlania listy zadań i ustawić filtrowanie według daty wykonania, priorytetu wpisu lub folderu do jakiego notatka została przypisana. Program Any.DO jest bardzo wygodny w obsłudze, a zawdzięcza to m.in. zaimplementowanej reakcji na gesty. Aby oznaczyć zadanie jako wykonane wystarczy przekreślić je palcem na wyświetlaczu, następnie jeżeli potrząśniemy smartfonem, automatycznie wyczyścimy listę zrealizowanych wpisów. Proste, łatwe i przyjemne.

Ustawienia aplikacji są dosyć rozbudowane i pozwalają na wybór pierwszego dnia tygodnia, zmianę parametrów powiadamiania dźwiękami oraz funkcję backupu listy zadań. Istnieje również możliwość ustawienia kilku folderów, w których będą przechowywane nasze zadania. Jedną z najciekawszych opcji jaką znalazłem w Any.DO jest funkcja pozwalająca na ustawienie dodatkowych powiadomień o nieodebranych połączeniach. Dzięki czemu możemy szybko oddzwonić do odpowiedniej osoby lub zaplanować przypomnienie o wykonaniu połączenia.

Od kilku tygodni producent aplikacji zapowiadał, że już niebawem pojawi się program na urządzenia z iOS oraz wtyczka do przeglądarki Chrome. Prywatnie czekałem bardziej na ta drugą premierę, ale jak tylko Any.DO zawitał do Apple App Store, postanowiłem również przetestować go na iPodzie Touch.

Moje pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne i zdaje się, że deweloperzy przenieśli całą funkcjonalność aplikacji na nową platformę. Jednak po kilku minutach doszedłem do wniosku, że iPhone’owa wersja programu jest gorsza niż ta znana z Androida – ewenement na skalę światową! Aplikacja ta ma znacznie bardziej ubogi panel ustawień i konfiguracji. Nie możemy zmienić pierwszego dnia tygodnia, dezaktywować obsługi gestów, a dźwięki możemy tylko wyłączyć – o personalizacji nie ma mowy. Również nie znalazłem opcji dodania i zmiany konta Google Tasks z którym mogłyby się synchronizować zadania.

Interfejs aplikacji też nie jest najwygodniejszy. Dla przykładu gdy tworzymy nowy wpis, to na Androidzie cały czas wyświetla się lista aktualnych zadań, którą możemy podglądnąć i przewinąć. Na iPhonie nie ma takiej możliwości. Gdy tylko zaczniemy dodawać nową notatkę, wszystkie pozostałe pozycje znikają. Zabrakło również filtrowania wpisów według ich priorytetu, a to dosyć duży minus, bo prywatnie właśnie z tego stylu wyświetlania listy korzystam na Androidzie. Największą dysfunkcją iOSowej wersji aplikacji jest brak możliwości łatwego zarządzania nieodebranymi połączeniami, do którego tak bardzo się przyzwyczaiłem.

 

Mimo wszystko na iPhone’owej wersji znalazłem też pewne plusy. Bardzo wygodnie rozwiązano działanie aplikacji w trybie landscape. Po prawej stronie wyświetlane są wpisy, a po lewej możemy mieć podręczny kalendarz lub foldery w których katalogowane są zadania. W menu głównym programu po wykonaniu gestu przeciągnięcia palcem w dół automatycznie włączy się funkcja głosowego wprowadzania notatki – tego zdecydowanie brakuje na Androidzie.

Wraz z premierą iPhone’owej wersji aplikacji Any.DO, pojawiła się również specjalna wtyczka do przeglądarki Google Chrome. Pozwala ona na szybki podgląd, edycję oraz dodawanie nowych zadań. Wszystkie wpisy są synchronizowane w chmurze, dzięki czemu możemy na bieżąco zarządzać zadaniami z poziomu smartfonu oraz desktopa. Aby korzystać z usług chmury, wystarczy, że zalogujemy się do Any.DO za pomocą danych z Facebooka.

Any.DO to bardzo sprawny, wygodny i multiplatformowy kombajn do zarządzania zadaniami, notatkami i przypomnieniami. Aplikacja działająca na systemie Google Android jest zdecydowanie najbardziej dopracowana i funkcjonalna, jednak wersja która pojawiła się na iOS również ma swoje plusy. Obie aplikacje w połączeniu z wtyczką do przeglądarki Chrome tworzą doskonałe narzędzie, które sprawdzi się zarówno w pracy jak i pomoże w zapanowaniu nad prywatnymi zadaniami.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA